Psí senior: Jak se o něj starat?

01. 10. 2023

Stáří se bohužel nevyhýbá ani psům, třebaže by si jejich páníčci přáli opak. Díky kvalitní veterinární péči se ale téhle životní etapy dožívá více pejsků než dříve. A další dobrá zpráva? Při správné péči může být i psí senior šťastný a vitální.

Kdy se ze psa stane senior?

Mezi lidmi se sice říká, že jeden psí rok odpovídá asi sedmi letům člověčím, ale tak to ve skutečnosti není. Neplatí ani obecné poučky, že malý pes je senior v 10 letech a velký pes od 6 let.

Obecně doporučujeme neřešit tolik věk, ale spíš si všímat celkového stavu vašeho zvířátka. Nakonec je to stejné jako u lidí: někdo má značné problémy už v 50, někdo ještě v 70 chodí po horách a nepotřebuje žádné léky.

Jeden jorkšír může v 10 letech dostat mrtvičku, která povede k rozvinutí řady potíží včetně stařecké demence, zatímco jindy může být německý ovčák i v 10 letech stále velkým sportovcem bez známek artrózy.

Jak poznám, že pes stárne?

Nejlépe vám napoví tyto projevy:

  • Změny vzhledu – například šedivá, matná srst
  • Změna chování u psa – menší aktivita a zájem o ni, méně energie, problémy s pohybem, větší vyhledávání klidu a pohodlí, možná větší podrážděnost
  • Zdravotní problémy – typicky např. zhoršení zraku, sluchu, bolesti nohou a kloubů, artróza, nemoci srdce a ledvin, stařecká demence…

Vždy je dobré vyhledat veterináře a začít s ním řešit, jak pejskovi ulevit při postupujících stařeckých problémech. Ať už se jedná o léky na bolest nebo doplňky stravy pro zlepšení kondice.

Jak pečovat o psího seniora?

Kvalitní krmivo pro psy

Krmení musí být vyvážené a vhodné pro seniory. To platí, ať už krmíte granulemi nebo syrovou stravou.

Velký pozor si taky dejte na obezitu. Jak pes stárne, začíná být méně aktivním a tomu je potřeba uzpůsobit i stravu. Zvolte takové krmivo pro psy, aby mělo snížené množství kalorií, ale zároveň pejskovi dodávalo všechny potřebné živiny a vitamíny. Jen snížit dávku krmiva určitě nestačí.

Krmení pro psí seniory: na co si dát pozor?

  • Mělo by obsahovat dostatek živin a vitamínů a jen malé množství tuků
  • Někteří staří psi méně pijí, u těch je pak vhodnější mokré krmivo než suché granule. Obecně pokud pes pije moc nebo naopak málo, pro jistotu to nejprve proberte s veterinářem
  • Krmení neměňte ze dne na den, ale nejprve ho postupně přimíchávejte do stávajícího krmiva. To se dělá proto, abyste psovi náhlou změnou stravy zbytečně nepřivodili zažívací potíže
  • Ne všichni veterináři rozumí správné výživě a krmení, někteří mají dohody s konkrétními značkami a ty doporučují. Hledejte informace o stravě i mimo veterinární ordinace a vše hodnoťte velmi kriticky
  • Pokud krmení připravujete chlupáčovi sami, nezapomeňte na dobrou stravitelnost, hlídejte vlákninu

Žádné univerzální nejlepší krmivo pro psí seniory neexistuje, vše se odvíjí podle konkrétního pejska.

Doplňky stravy pro psy

Podpořit zdraví pejska může třeba kloubní výživa pro psy seniory. Rybí nebo konopný olej zase obsahuje důležité omega-3 mastné kyseliny. Pokud řeší pejsek nějaké další zdravotní neduhy, můžete se podívat na podpůrné doplňky na konkrétní problém jako jsou třeba přípravky pro podporu ledvin nebo vitamíny B pro neurologické pacienty.

V případě, že pejsek užívá nějaké léky, je potřeba s ošetřujícím veterinářem konzultovat, jestli daný doplněk neuškodí. Například léky na epilepsii v kombinaci s přírodní třezalkou mohou vyvolat záchvaty.

Veterinární péče

Na pravidelné prohlídky byste měli se starým pejskem docházet ideálně jednou za půl roku. Symptomy některých nemocí se totiž můžou plést s přirozenými projevy stáří, že je něco třeba se srdcem nemusí majitel vůbec poznat.

U konkrétních problémů je pak lepší jít přímo za odborníkem na danou oblast (veterinární specialista na oči, kardiolog, neurolog…). Jak správně vybrat veterináře vám poradíme v tomto článku.

Péče o chrup, kůži a srst

Starší pejsky mohou často trápit problémy se zoubky. Poraďte se proto s veterinářem a nezapomínejte používat kartáček a pastu pro psy. Stav zubů bedlivě hlídejte, aby se případně na veterině včas ošetřily.

Co se týče srsti, alespoň jednou týdně pejska opatrně pročesejte a prohlédněte, aby se mu srst nezacuchávala a nevznikaly tím problémy. Všímejte si i případných změn na kůži. Třeba podezřelé stařecké bradavice nebo bouličky je lepší nechat co nejdříve zkontrolovat.

Přizpůsobení domácnosti

Když pohyb už nejde tak snadno a smysly už tolik neslouží, může být přesun po domácnosti obtížnější a nebezpečnější. Projděte si tedy svůj domov, abyste zjistili možné zádrhele (třeba si uvědomíte, že jsou někde zbytečné překážky).

Pomoct může také:

  • Umístění misek výš (např. pomocí stojanu na misky), aby se k nim pes nemusel ohýbat
  • Rampa pro psa nebo schůdky pro psa, pokud chcete, aby chlupáč mohl pohodlně na gauč nebo do postele. Chození po normálních schodech by se měl chlupáč vyhýbat –⁠ i tady pomůže rampa, která pohyb usnadní
  • Pelíšek by měl být dostupný bez skákání
  • S lepší stabilitou pomůže koberec namísto hladkých podlah
  • Pokud pejsek hůř vidí, zaměřte se i na nebezpečné ostré hrany v jeho dosahu a zbytečně nepřesouvejte věci, pelíšek a misky

Přizpůsobení pohybu a hraní psímu seniorovi

Pohyb by měl být pokud možno pravidelný, ne moc dlouhý a namáhavý. Vhodné jsou proto kratší, ale zato častější procházky. Upřednostňujte také spíš klidnější hru před běháním za míčkem. Pejska nechte odpočinout, kdykoliv to potřebuje.

Pohyb je ale samozřejmě nadále důležitý pro udržování tělesného i psychického zdraví. Pokud máte tu možnost, dobré je pro starší psy plavání, které nezatěžuje klouby. Jen u toho nezapomeňte pejska kontrolovat, plavat ho nechte jen krátce a pak ho důkladně vysušte, aby neprochladl.

Mentální stimulace a psychická pohoda

Snažte se s pejskem trávit hodně času, přítomnost páníčka znamená šťastného chlupáče. Nezapomínejte ho také dostatečně mentálně zabavit –⁠ s tím pomůžou třeba interaktivní hračky (například plnící hračka nebo čichacím koberečkem), setkání s dalšími zvířátky a lidmi, pokud to vašemu pejskovi dělá radost a stojí o to, nebo třeba nová trasa procházky.

Zajištění pohodlí

Zamyslet se můžete i nad pořízením kočárku pro psy. Ten je skvělý třeba v situaci, kdy nemáte zahradu a chcete pejskovi dopřát delší čas venku nebo když miluje delší procházky, ale často potřebuje odpočívat.

Pozorujte taky, jak si váš pejsek lehá a leze do pelíšku. Možná bude potřebovat nižší pelíšek na zemi.

Co psího seniora může nejčastěji trápit?

Větší náchylnost k nemocem

Imunitní systém věkem slábne, proto se doporučují preventivní prohlídky dvakrát do roka, aby se na případné problémy přišlo včas. Starší psi mají také větší náchylnost k onemocnění srdce, cukrovce, problémům s ledvinami, častějšímu výskytu rakoviny apod.

Pokud starý pes hubne podezřele rychle, pohyb mu dělá větší problémy než dřív nebo se vám jinak nezdá, určitě s prohlídkou nečekejte. Může jít třeba jen o to, že ho bolí zuby a proto nejí, ale i o něco vážnějšího. Dobrá zpráva je, že veterinární péče pokročila a třeba i rakovina se dnes často dá řešit, takže je možné prodloužit pejskovi život i o několik let.

Zvýšené riziko obezity

To je dáno tím, že se pes méně hýbe. Obezita přitom zhoršuje zátěž na už tak ohrožené klouby nebo i na srdce. Právě proto je důležité vhodné krmivo a pravidelný pohyb podle možností psa, abyste se jí vyhnuli.

Problémy se zuby

O zdravý chrup pejska byste měli dbát po celý jeho život, ani u psích stařečků na něj nezapomínejte. Tím spíš, že ve stáří se stav zubů celkově zhoršuje. Nechte ho veterinářem kontrolovat a pečujte o něj podle tipů výše.

Problémy s klouby jsou u psích seniorů časté

U starších psů je častá například artritida. Proto je dobré používat doplňky stravy, jako je kloubní výživa.

Srst a kůže

Srst může ztrácet svoji kvalitu, pokožka může být suchá, podrážděná. Je proto dobré nezapomínat pečovat i o ni, jak jsme psali výše.

Větší náchylnost k zácpám

Proto je tolik důležitá správná dávka vlákniny v potravě. Objevit se můžou i jiné trávicí obtíže.

Neurologické potíže psího seniora

Vlivem stárnutí může dojít k poruchám chování způsobeným zhoršením funkcí mozku (podobné Alzheimerově chorobě u lidí, stařecké demenci apod.). Pejsek může mít horší paměť, orientaci v prostoru, vnímání a poznávání okolí, čistotnost. Ovlivnit to může i sociální interakce. Také se může objevit separační úzkost, může začít vykonávat potřebu doma, být nevrlý a podrážděný a náhle reagovat agresivně, bloudit ve známé místnosti, nepoznávat známé…

I proto je tak důležité včas myslet na správné krmení, které kognitivní funkce zlepšuje, procházky a hry pro udržení celkové pohody, setkávání s dalšími pejsky pro socializaci, ale také trpělivost a porozumění.

Starší pejsci by taky neměli být nechávání o samotě s malými dětmi nebo zvířaty, kteří na ně můžou dorážet kvůli hře.

Podzim psího života určitě nemusí být smutným čekáním na konec. Pokud budete o svého chlupáče pečovat co nejlépe a mít pro něj porozumění, může prožít ještě spoustu krásných let.

Handipedie

Jak poznat, že nastal čas nechat zvíře odejít

01. 11. 2024 - Nikdo na to nechceme myslet. Tím spíš, že spousta z nás svého mazlíčka bere jako součást...

Slepota u koček

25. 10. 2024 - Pokud jste se slepou kočkou ještě nesetkali, může to znít děsivě. Slepota u koček ale...

Co vám prozradí kočičí srst o jejím zdravotním stavu

08. 08. 2024 - Krásná kočičí srst není jen o vzhledu a může nám toho o kočce hodně prozradit. Špatný...

Inkontinence u zvířat

31. 07. 2024 - Je v pelíšku vaší kočky či psa mokro? Zanechává za sebou mazlíček kapky nebo loužičky?...

Odebírejte náš newsletter

Přihlaste se k odběru zvířecích novinek, které vás dojmou i zahřejí na srdci.

© 2024Pet Heroes z.s., IČO: 01552309, DIČ: CZ01552309, Hlavatého 663/15, 149 00 Praha