Kočárek pro psy: k čemu slouží a jak vybrat ten správný?

08. 06. 2023

Kočárek pro psy má své zastánce a odpůrce. Většina lidí se ale shodne, že minimálně pro staré a nemocné pejsky jde o skvělého pomocníka. Zdravé pejsky je samozřejmě lepší nechat chodit po svých, ale i jejich páníčci můžou najít chvíle, kdy kočárek přijde vhod.

K čemu je kočárek pro psy dobrý? 

 • Pejsek, který je nemocný (ať už dočasně nebo trvale) díky němu může chodit na delší procházky a výlety 
 • To samé platí pro staré psy, psy s vadou pohybu nebo například ochrnuté 
 • Není potřeba pejska nechávat doma, když byl vždycky zvyklý sportovat a jezdit na výlety a dovolenou s námi  
 • Kočárek plní podobnou funkci jako přepravky pro psy nebo boxy a má dokonce několik výhod navíc: 
  • Zvířátko se nepronese, protože není nošené v ruce nebo tašce na rameni 
  • Kočárek snadno pojme i pamlsky, pití a další věci 

„Poprvé jsem kočárek koupila pro Leničku. Byla to starší fenečka a měla zadní nožičky po operaci dysplazie, takže delší procházky tolik nezvládala. Měla jsem ještě stafbulíčka a ten naopak mohl běžet maraton. Kočárek byl pro nás super řešení. Lenička si v něm odpočinula nebo schrupla a já ji zbytek procházky nemusela nést, což bylo pro obě pohodlnější. Stafíček si užil několikakilometrovou procházku a všichni jsme byli spokojeni,“ popisuje svou zkušenost paní Dagmar, která si od nás adoptovala fenku Lenku a později Baguette.

To, že je pes v kočárku pro psy, nemusí znamenat, že po svých vůbec nechodí

Je dobré vnímat, jak dlouhou procházku pejsek zvládne a uzpůsobit podle toho trasu. Nicméně pokud ujde málo, kočárek mu umožní chodit i na delší výlety místo toho, aby čekal sám doma – a to způsobem, který je pro něj i páníčky pohodlnější, než kdyby byl většinu cesty nošený v ruce. 

V kočárku si může odpočinout než nabere další síly, aby chvíli šel zase sám. Hlavně pro psy, kteří kvůli stáří nebo nemoci v podstatě nemůžou ani na krátký výlet a nemají zahradu, jde o skvělý způsob, jak trávit čas venku.

Kromě toho je možné kočárek použít třeba i pro cestu na veterinu, což ocení hlavně lidé, kteří nemají auto pro převoz. A samozřejmě existují i kočárky za kolo, díky kterým se chlupáč může účastnit i cyklovýletu.

„Na kočárku mi vyhovuje pohodlí pro pejsky i pro páníčky. Využívám ho i do restaurace, že Bagetka nemusí být na zemi a vlastně sedí s námi u stolu. Je super i při návštěvě veteriny. Bagetka si nenechá vzít krev v bdělém stavu a nést pak 11,5 kila na jedné ruce a druhou si odemykat, otevírat dveře nebo auto je dost náročné. Je to dobrý pomocník. S kočárkem problém nemám, je skládací, vejde se krásně do auta, bereme ho i na dovolenou,“ přibližuje paní Dagmar výhody kočárku.

Proč je lepší přímo kočárek pro psy a ne dětský (nebo dokonce pro panenky)?

Nejspíš každý chápe, že není dobré používat psí kočárky pro přepravu dětí. Naopak to ale platí taky. Kočárky pro psy jsou totiž na rozdíl od těch dětských opravdu uzpůsobené psům, takže nabízí například možnost připnout pejska tak, aby nemohl z kočárku vyskočit. Dětské kočárky navíc odpovídají potřebám a bezpečnostním standardům pro děti, ne pro psy, takže mohou být pro mazlíčky nepohodlné a celkově nevhodné. 

Bohužel, někteří majitelé malých pejsků používají dokonce i hračky – kočárky určené pro panenky. To se ale opravdu nedoporučuje, protože nejsou zamýšlené k přepravě kohokoliv živého a tomu odpovídá i jejich konstrukce. Pejskovi tak můžeme ublížit. 

Typy kočárků

Golfové 

Pro procházky po městě či jiném nenáročném terénu. Bývají lehké a dobře se ovládají, což přijde vhod například při cestování městskou hromadnou dopravou. Pokud chcete jen něco místo přepravky (například pro cesty k veterináři), asi nejlépe se hodí tento typ.

Sportovní 

Tyto kočárky bývají vhodné do města i náročnějších terénů, protože mají vylepšená kolečka. Hodí se třeba když s pejskem v kočárku chcete sportovat nebo vyrazit na delší výlet.  

Za kolo 

Bezpečné kočárky za kolo pro psy jsou alternativou pro převážení zvířete v košíku na kole. Pokud chcete vzít na výlet na kole pejska, který by vám nestačil (nebo by to jinak třeba nebylo bezpečné), stačí vám tento typ kočárku. 

Existují také verze 2v1 – například kočárky, které se dají použít jako běžný kočárek i připnout za kolo. 

Podle čeho kočárek vybírat? 

 • Účel – Jde vám jen o přepravu psa, nebo i sportování či chození na výlety?
 • Kolečka a konstrukce – Jaké terény má kočárek zvládnout? Jaké situace? 
 • Hmotnost psa – Jeden z nejdůležitějších parametrů. Většinou lidé pořizují kočárky pro malé psy, ale sehnat se dají i kočárky pro ty větší (např. 50 kg). Nicméně čím těžší pes je, tím obtížnější může být kočárek sehnat 
 • Velikost psa – Aby byl kočárek dost velký: pes by se měl zvládnout postavit a otočit se 
 • Jak snadno se dá kočárek složit  
 • Recenze – Pokud v okolí nemáte někoho, kdo vám může nějaký kočárek doporučit, pečlivě si pročtěte recenze ostatních uživatelů na internetu 

Případně lze volit i podle: 

 • Hmotnosti kočárku 
 • Zda chcete uzavřenou variantu – Ta s sebou může přinášet možnost vstupovat do některých obchodů, případně používat hromadnou dopravu
 • Ceny – Některé použité kočárky pro psy lze koupit z druhé ruky, ale pozor na jejich stav a před prvním použitím nezapomeňte kočárek důkladně vyčistit a vydezinfikovat
 • Velikosti úložného prostoru – dají se zde vozit třeba i potřeby pro psy 
 • Zda chcete přepravovat jen jednoho psa nebo více – existují varianty pro malé psy, do kterých se vejdou dva najednou a jsou přitom oddělení od sebe

„Když se někdo rozhodne pro koupi kočárku, tak určitě koukat na nosnost a kolečka. Kdo chodí i do terénu, tak větší kola jsou lepší, jezdíme i po lesních cestách. Já už bych bez něj nechtěla být a Bagetka si jízdu vyloženě užívá,“ radí paní Dagmar.

Kočárek pro psy: na co nezapomenout při jeho používání?

 • Pes si na kočárek bude nejspíš muset chvíli zvykat, je tedy dobré ho na něj naučit a nejprve zkoušet krátké vzdálenosti  
 • Mějte po ruce pamlsky, kdyby bylo potřeba pejska trochu uplatit 
 • Hlavně při delších cestách nezapomeňte na jídlo a vodu
 • Dělejte pravidelné přestávky na venčení 
 • Pokud má pejsek problémy s vylučováním, nezapomeňte na zásobu inkontinenčních podložek 

Kočárky pro psy se dají zakoupit v některých obchodech s potřebami pro mazlíčky i na různých e-shopech (podívat se můžete třeba na Alzu).

Jde o skvělou možnost jak ulehčit život páníčkům i psům, kteří mají nějaké problémy. Neměli byste ale zapomínat, že pro zdravé pejsky je důležité trávit čas venku na vlastních nožkách a nasávat pachy, jak je pro ně přirozené. 

Handipedie

Výchova dětí k respektu ke zvířatům

01. 06. 2024 - Rodiče, děti a zvířata – to je celkem běžný popis mnoha rodin. Není se čemu divit,...

Jak pečovat o psí srst

16. 05. 2024 - Psí srst nám toho dokáže o pejskovi hodně prozradit a často podle jejího stavu poznáme, že...

Jak se starat o osiřelé kotě aneb umělý odchov koťat bez maminky

05. 04. 2024 - Držíte právě v rukou maličký uzlíček, novorozené koťátko bez mámy a nevíte,...

Sousedi mají kočky, ale o kastraci nechtějí ani slyšet. Co s tím?

27. 02. 2024 - Už zase mají sousedovic venkovní kočky koťata? Snažili jste se s majiteli o problému...

Odebírejte náš newsletter

Přihlaste se k odběru zvířecích novinek, které vás dojmou i zahřejí na srdci.

© 2024Pet Heroes z.s., IČO: 01552309, DIČ: CZ01552309, Hlavatého 663/15, 149 00 Praha