Jak pečovat o psí srst

16. 05. 2024

Psí srst nám toho dokáže o pejskovi hodně prozradit a často podle jejího stavu poznáme, že je s chlupáčem něco špatně. O srst je navíc potřeba správně pečovat, abychom pejskovi zajistili příjemný a pohodlný život. Zacuchaná srst nebo jiné problémy totiž dokážou pěkně potrápit!

Problémy se srstí: jak se projevují a co za nimi stojí

Psí srst ovlivňuje celá řada faktorů od nevhodně zvolené stravy přes stres až po zdravotní problémy.

Problémy se srstí nejčastěji vypadají následovně:

  • Lámání srsti
  • Lupy
  • Suchá srst a pokožka
  • Nadměrné drbání
  • Ztráta srsti

Nejčastější příčiny:

  • Alergie – velmi často se projevuje nadměrným drbáním a vykusováním srsti, více o alergiích najdete v samostatném článku
  • Infekce a nemoci
  • Nedostatek živin
  • Začervení psa
  • Vnější paraziti – např. blechy, klíšťata, vši…

V těchto situacích je vždycky potřeba řešit především původce problému a vyhledat veterináře. Nemá smysl snažit se tlumit pouze příznaky, tzn. v tomto případě zhoršený stav srsti, protože tím naopak riskujete vážnější zdravotní potíže.

Čím pomoci ke zdravé srsti

Správná výživa

K hezké a zdravé srsti potřebuje pejsek kvalitní stravu, vitamíny, minerály a mastné kyseliny. Ty může přijímat buď rovnou v potravě nebo si můžeme pomoct prostřednictvím doplňků stravy.

Například nedostatek proteinů může vést ke křehké srsti bez pigmentu, lupům, nebo neobvykle velkému vypadávání srsti u psa. Nedostatek či špatný poměr tuků (mastných kyselin) dokáže způsobit svědění nebo dokonce zánět kůže.

Pro doplnění mastných kyselin se hodí třeba tuňák, losos nebo sardinky. Pejskovi může prospět také Kelpa pro psy, která zvýrazní barvu srsti, případně můžete sáhnout i po doplňcích na podporu imunitního systému. Doplňky stravy ale vždy používejte s rozvahou a nejprve se ujistěte, že pes nepřijímá dostatek živin už ze základu jídelníčku, aby jich pak neměl naopak nadbytek.

Vyčesávání

Psy je důležité pravidelně vyčesávat, protože jim tím pomáháte zbavit se odumřelých chlupů a podporujete zdravou tvorbu kožního mazu. Bez kartáčování se může kůže například snadno zapařit. Vyčesávání navíc pomáhá zmírnit samovolné línání a mělo by vám doma trochu ubýt chlupů. Frekvence vyčesávání se liší podle typu srsti.

Při vyčesávání také nezapomeňte kontrolovat stav kůže, jestli například není někde podrážděná, neloupe se apod. Dívejte se i po klíšťatech a blechách.

Na česání je psa nejlepší zvykat od malička. Pokud na to váš pejsek zvyklý není, začněte nejprve po krátkých chvilkách. Dbejte také na to, abyste příliš dlouho nečesali jedno místo a moc netlačili, protože by pak mohlo kartáčování bolet. Když česání nejde, můžete využít také speciální rozčesávadlo pro psy.

Koupání

Jednou za čas je potřeba pejska vykoupat, nemělo by se to ale zbytečně přehánět, protože příliš časté koupání může vysušovat. Výjimku samozřejmě představují zvířátka, která mají pravidelné koupele nařízené od svého veterináře – to se týká například některých pejsků alergiků, kterým koupání ve speciálních šamponech pomáhá ulevit od svědění.

Při koupání používejte kvalitní šampon určený speciálně pro psy. Pokud je srst zacuchaná nebo zplstnatělá, pokuste se ji rozčesat ještě před koupelí, protože potom to půjde ještě hůř.

Trimování: co to je a pro koho je vhodné?

Trimování je vlastně citlivé vytrhávání odumřelých chlupů. Při správném provedení pejska nijak nebolí, a naopak pomáhá uvolnit místo pro novou srst. U dlouhosrstých psů také snižuje riziko zacuchání.

Trimování se provádí za pomoci speciálního trimovacího hřebenu (např. furminátoru), trimovacích hrabiček a dalších nástrojů. Důležitá je správná technika, proto se nebojte před prvním trimováním poradit v salonu nebo u veterináře. Obzvlášť trimování vrchní vrstvy u hrubosrstých psů vyžaduje správný přístup, aby nedošlo k poranění a je lepší nechat ho na odbornících. Trimování by se nemělo provádět každý den.

Trimování se týká psů, kteří mají srst s podsadou a hrubou srst, a to obzvlášť v období línání. Oproti tomu u některých typů srsti je trimování vyloženě nevhodné – třeba u hedvábné srsti, která nemá podsadu a připomíná spíš lidské vlasy, by mohlo snadno dojít k poranění.

Druhy srsti a péče o ně

Existují různé typy srsti a každá potřebuje jinou péči. To je důležité mít na paměti, protože špatným postupem můžete psovi i uškodit.

Srst s podsadou nebo bez?

Někteří psi mají srst tvořenou dvěma vrstvami – krycím chlupem a pod tím spodní hustou podsadou. Podsadu mohou mít jak dlouhosrstí, tak krátkosrstí psi. Týká se to například zlatých retrívrů, pomeranianů, husky, australských ovčáků, kokršpanělů a mnoha dalších.

Hustota srsti i výrazné línání může v létě navádět k ostříhání nebo dokonce oholení srsti, ale to je chyba. Psi s podsadou by se v žádném případě neměli holit, protože tím riskujete řadu problémů.

Podsada plní důležitou termoregulační funkci, takže v zimě udržuje teplo a v létě pomáhá zabraňovat přehřátí. Vrchní srst zase chrání před sluncem a deštěm.

To zjednodušeně znamená, že oholení psovi během letních veder vůbec nepomůže, naopak situaci zhorší, protože mu bude větší horko a může se spálit.

Navíc jak srst s podsadou jednou oholíte, hrozí, že už nikdy znovu nedoroste do své původní podoby. Úprava srsti se proto provádí nanejvýš nůžkami a ani ne po celém těle, pokud to není nezbytně nutné například na doporučení veterináře kvůli kožním či jiným problémům1WILDMANNOVÁ, Zuzana. Srst s podsadou nestříhejte!. Online. In: První pomoc pro psy. Dostupné z: http://www.prvnipomocpropsy.cz/srst-s-podsadou-nestrihejte/. [cit. 2024-05-14].

Srst s podsadou je potřeba pravidelně vyčesávat, abyste odstranili vypadané chlupy a vzduch mohl proudit ke kůži. Právě tím pejskovi v létě (i v zimě) nejvíc pomůžete, protože podpoříte funkčnost termoregulace. K česání využijete třeba kartáč s kovovými hroty, kterým se dostanete až ke kůži, nebo hřebem pro dočesání srsti.

Koupat byste pejska neměli příliš často a hodí se mít speciální vysoušeč srsti pro psy (turbofén), který sám o sobě spoustu staré podsady odstraní. Pejsky s podsadou je potřeba také pravidelně trimovat.

Péče o srst podle délky

Dlouhá srst

Pokud má váš pejsek dlouhou srst, budete ideálně potřebovat kombinovat různé typy hřebenů. U husté srsti se hodí například drátkový kartáč, kterým se srst rozčeše před samotným vyčesáváním.

Dlouhosrstí psi často mívají problémy se zadredováním. Zacuchaná srst není jen estetický problém, ale taky zdravotní, protože se v ní lépe daří blechám a psovi víc hrozí plísně. Vzniku dredů se dá naštěstí předcházet pravidelným kartáčováním. Tím navíc podpoříte i růst nové srsti, protože uvolníte místo pro nové chlupy. Zároveň kůži promasírujete a pomůžete rozšířit přirozený maz po celé srsti, která se díky tomu víc leskne.

Pokud náhodou dojde k zacuchání, sáhněte po speciálním jednořadém hřebenu. Ideální délka zubů hřebenu a vzdálenost mezi se vybírá podle typu srsti, například s ohledem na hustotu. Kartáče s hustými štětinami nejsou příliš vhodné, protože česání dlouhé srsti ztěžují a psa to může i bolet. Hodit se budou ale na oblast za ušima a pod krkem, kde je srst kratší.

Četnost vyčesávání se liší podle konkrétního druhu srsti. Někteří psi vyžadují kartáčování ideálně každý den, jiným stačí jednou nebo dvakrát týdně.

Dlouhosrstá plemena také často potřebují nějaký sestřih. Pozor si dejte, pokud má pejsek zároveň podsadu, která vyžaduje specifickou péči a nesmí se holit.

Koupání se doporučuje co možná nejméně, protože dlouhá srst (a obzvlášť ta s podsadou) se špatně myje a dlouho schne.

Krátká srst

Existují různé typy krátké srsti, ale nejčastěji se setkáte s krátkou srstí bez podsady, kterou mají tzv. hladkosrstá plemena jako francouzský buldoček, krátkosrstá čivava, krysařík, bostonský teriér a další. Poměrně častá představa je, že taková srst nevyžaduje příliš péče nebo vyčesávání, ale to není pravda. Absence podsady totiž vede k tomu, že kůže produkuje větší množství mazu a pokud se srst neudržuje, začnou se v ní množit bakterie a kvasinky a pejsek začne zapáchat.

Z toho důvodu je i u krátkosrstých psů důležité pravidelné kartáčování, které pomůže odstranit staré chlupy a část mazu. Kůži navíc promasírujete, prokrví a promastí. Ideální jsou k tomu gumové kartáče se středně širokými gumovými štětinami. Četnost vyčesávání opět záleží na plemeni, ale obvykle se doporučuje alespoň dvakrát týdně.

Pozor si dejte i na časté koupání. Při použití šamponu se totiž maz z kůže odstraní, a to pak vede k jejímu vysoušení. Pokud pejska nekoupete kvůli zápachu, bude lepší šampon vynechat. Po použití šamponu je srst dobré promastit krémem nebo kondicionérem určeným přímo pro typ srsti vašeho psa. Některé salony nabízí pro krátkosrsté psy také například bahenní zábaly, které pročistí kůži a psi pak nějakou dobu méně línají.

Péče o srst podle struktury

Hladká srst

Pes s hladkou srstí většinou podsadu vůbec nemá, nebo je jí jen málo. Detaily péče o hladkosrstá plemena psů opět závisí na konkrétním plemeni (včetně koupele). Obecně ale péče nebývá nijak zvlášť složitá. U psů bez podsady využijete třeba vyčesávací rukavici. I tady platí, že se nemá používat holicí strojek, který srst poškodí.

Hedvábná srst

Srst těchto psů připomíná spíš lidské vlasy a nelíná, typický příklad je jorkširský teriér. Česat by se měla alespoň obden, protože jinak snadno zplstnatí. Využijete třeba středně hustý kovový kartáč na psy a ke konečnému pročesání kovový hřeben. Koupání psům s hladkou srstí vadí méně než ostatním, jen bychom srst neměli česat za mokra, aby se nelámala. Stříhání tomuto typu srsti nevadí.

Kadeřavá / kudrnatá srst

Srst v podstatě nelíná, je voděvzdorná. Tyto psy je také ideální česat (a kartáčovat) přinejmenším obden, aby srst neplstnatěla.

Nejprve srst prohrábněte prsty, pak vykartáčujte krátkými tahy, a nakonec použijte hřeben. Dbejte na to, abyste se při česání dostali až ke kůži. Při koupání si dejte pozor, abyste opravdu důkladně vymyli šampon. Stříhání ani zastřihování není problém.

Hrubá srst

Jde o hrubou, drsnou srst, která není tolik příjemná na dotek. Její pevnost a struktura psy chrání před poraněním kůže nebo vnějšími vlivy, jako jsou teplo nebo déšť.

Hrubosrsté psy sice stačí česat jen málo nebo dokonce vůbec, ale zato je pro ně velmi důležité pravidelné trimování, protože odumřelá srst sama od sebe nevypadne. To je pak pro psa nepohodlné, drbe se a může se ji snažit sám odstranit otíráním o nábytek.

Srst je potřeba trimovat celoročně, na jaře a na podzim se pak dělá i větší, důkladnější trimování. Netrimuje se po koupeli, protože s mokrou srstí to jde hůř a může to být pro psa bolestivé. Stříhat by se tito psi měli jen málo a pouze na určitých místech, které se trimovat nedají (např. okolí očí, tlapek). Opět platí, že holicí strojek by srst nadobro poškodil.

Štěněcí a citlivá srst

Může se také stát, že váš pejsek má srst nebo kůži citlivou, často se to stává třeba na stáří. V takovém případě vybírejte kvalitní a hlavně šetrné šampony a další přípravky, případně se poraďte s veterinářem.

Co se týče štěňat, tak ta jsou také citlivá a platí, že během prvního půl roku by se ideálně neměla koupat, pokud to není vyloženě nutné. Když se štěněcí srst mění na dospělou, může bez česání plstnatět. Štěňátka je navíc důležité na kartáčování a další péči o srst zvykat od malička, aby se naučila spolupracovat a byla v klidu.

Není psí srst jako srst

Stejně jako se liší psí plemena, liší se i jejich srst a péče, kterou vyžaduje. Dokonce existují i plemena, u kterých se srst nechává schválně plstnatět a formuje se do dredů – typicky komondor.

Pečovat o psí srst zkrátka není tak jednoduché, jak se může na první pohled zdát a je potřeba ji vždy přizpůsobit konkrétnímu psovi. Pokud si nejste jistí správným postupem, vždy je dobré navštívit psí salon, který provádí stříhání a trimování psů. V salonu vám navíc poradí nejlepší postup, přípravky a nástroje právě pro vašeho chlupáče.

(Z)barvení srsti

Proč se psí srst sama zbarvuje?

Změnu barvy srsti vašeho mazlíčka nejčastěji zaznamenáte v souvislosti s věkem. Takové změny jsou přirozené stejně, jako když nám lidem šediví vlasy.

Kromě toho se ale může stát, že tmavší psi začnou reznout a světlí zase žloutnout. Na vině nejčastěji bývá:

  • Krmivo – například barviva, příliš betakarotenu, některé sýry
  • Genetika
  • Léky a doplňky stravy
  • Sluneční svit, teplo od fénu
  • Nekvalitní kosmetika
  • Psí sliny, pot a slzy – např. když se pes hodně olizuje, sliny obsahují látky, které na sebe vážou kovy, což pak vede ke zbarvení srsti2Jak zabránit žloutnutí a reznutí srsti u psů? Online. In: Krmím kvalitně. 2022. Dostupné z: https://www.krmimkvalitne.cz/clanek/74/jak-zabranit-zloutnuti-a-reznuti-srsti-u-psu/. [cit. 2024-05-14]

Barvení psí srsti na atraktivní barvy

Na internetu můžete narazit na příspěvky lidí, kteří nechávají svým psům barvit srst například na pestré barvy, vzory a podobně. Špatný postup přitom může být velmi nebezpečný – obzvlášť, když se do toho člověk pustí sám doma.

Barvení s sebou nese vážná rizika v podobě alergické reakce, ztráty srst nebo i popálení. Rozhodně na psa nikdy neaplikujte barvy na vlasy určené lidem, protože jim můžete vážně ublížit. Když už, tak se vyrábí barvy určené speciálně pro psy3Barvení psů: módní trend, nebo týrání? Online. In: Časopis Praktik. © 2024. Dostupné z: https://www.casopispraktik.cz/barveni-psu-modni-trend-nebo-tyrani/. [cit. 2024-05-14].

Z našeho pohledu jde nicméně o zbytečnou proceduru, která pro spokojenost psa nemá žádný význam a neexistuje dobrý důvod, proč psa celému procesu vystavovat. Koneckonců je to náš kamarád, ne módní doplněk.

Handipedie

Výchova dětí k respektu ke zvířatům

01. 06. 2024 - Rodiče, děti a zvířata – to je celkem běžný popis mnoha rodin. Není se čemu divit,...

Jak pečovat o psí srst

16. 05. 2024 - Psí srst nám toho dokáže o pejskovi hodně prozradit a často podle jejího stavu poznáme, že...

Jak se starat o osiřelé kotě aneb umělý odchov koťat bez maminky

05. 04. 2024 - Držíte právě v rukou maličký uzlíček, novorozené koťátko bez mámy a nevíte,...

Sousedi mají kočky, ale o kastraci nechtějí ani slyšet. Co s tím?

27. 02. 2024 - Už zase mají sousedovic venkovní kočky koťata? Snažili jste se s majiteli o problému...

Odebírejte náš newsletter

Přihlaste se k odběru zvířecích novinek, které vás dojmou i zahřejí na srdci.

© 2024Pet Heroes z.s., IČO: 01552309, DIČ: CZ01552309, Hlavatého 663/15, 149 00 Praha