Alergie u psů a koček

07. 04. 2023

Alergie u psů a koček není vzácností. A bohužel dokáže nadělat pěknou paseku, zejména pokud s ní člověk nic nedělá. V tomto článku vám proto povíme víc o nejčastějších typech alergií, symptomech a možných řešení.

Alergie u psů: Rasty si s ní užil své

Své o tom ví třeba pejsek Rasty, který se při příchodu do naší péče bez přestání drbal. Nemohl se ani pořádně vyspat. Na některých místech mu chyběla srst a kůži měl rozškrábanou až do krve. Naštěstí i takto vážný případ se dá řešit.

Rastíkovi se změnilo krmení a nasadila se léčba. I když se alergie nikdy nezbaví a vždycky se bude muset hlídat, už po chvíli bylo znát velké zlepšení. Teď už je na tom Rastík dobře. Sice je dál potřeba dbát na dodržování správné stravy, pravidelné koupele ve speciálním přípravku a občasné injekce léčivého přípravku, ale to je to nejmenší. Alergie už mu nepůsobí žádné velké trápení a co je hlavní – nebrání mu v užívání si života.

Vždycky to nemusí být tak zlé

Rastyho alergie patří k těm silnějším. Zvířátka naštěstí mohou mít i mírnější formu.

Od typu a závažnosti alergie se potom odvíjí i další postup. Někdy je alergie jen lehká a stačí krátkodobá léčba. Jiná zvířátka, jako právě Rasty, potřebují se zmírňováním symptomů pomoc po celý život.

První krok, když se váš mazlíček například až moc drbe, je navštívit veterináře. Rozhodně to neřešte jen koupelemi v šetrných šamponech. Ty sice zvířátku mohou ulevit, ale jen na chvíli, protože neřeší problém jako takový.

Jak se alergie u zvířat projevuje?

Možností je víc, třeba:

 • Nadměrné drbání a vykusování srsti
 • Nadměrné olizování nebo okusování pacek (u psů)
 • Zarudlá či zanícená kůže, vypadávání srsti
 • Přejíždění zadečkem po zemi, tzv. „sáňkování“ / nadměrné olizování této části těla
 • Oteklé oči nebo čumáček
 • Záněty uší
 • Vyrážka
 • Poruchy trávení, průjem (u alergií na jídlo)
 • Problémy s dýcháním

Tyto symptomy může mít na svědomí alergie, ale problém může být i v něčem jiném. To je další důvod, proč byste měli pro jistotu okamžitě navštívit veterinu. Veterinář vám buď sám poradí, nebo vás odkáže na specialistu.

Jaké jsou alergie u psů a koček? Existují například:

 • Alergie na něco v prostředí – pyly, trávy, prach, roztoči a podobně. Mazlíček může mít alergickou reakci buď v určité roční období nebo celoročně.
 • Potravinová alergie – u psů to nejčastěji bývá alergie na kuřecí maso, zejména v granulích. Po zjištění původu se dá problémům snadno vyhnout tím, že se alergen vyřadí z jídelníčku.
 • Alergické reakce způsobené špatným ovzduším – to je problém hlavně u koček, které jsou na ovzduší více citlivé. Pokud je ve vzduchu třeba kouř z cigaret, vůně nebo má špatnou kvalitu z jiného důvodu, může se u koček rozvinout něco jako astma.
 • Alergie na bleší kousnutí – může nastat u citlivějších zvířátek. Celkem snadno se léčí.
 • Akutní alergická reakce – spouštěče mohou být různé. Zvířátko může mít nateklý čumák nebo třeba kopřivku Symptomy jsou ale obvykle tak silné, že majitel bez váhání vyrazí na veterinu. Na vině může být např. bodnutí včely, kousnutí od brouka, reakce na vakcínu… Často se ale na původ problémů ani nepodaří přijít. Každopádně je v tomto případě potřeba k veterináři vyrazit ihned.

Obecně bývají alergičtí častěji pejsci než kočičky, ty si ale při drbání vzhledem k ostřejším drápkům můžou rychleji způsobit vážné problémy.

S návštěvou veterináře zbytečně nečekejte

To platí obzvlášť, pokud má zvířátko dýchací potíže nebo jiné závažné symptomy. V prvé řadě je potřeba zjistit, že za symptomy opravdu stojí alergie.

Pokud se problémy nebudou řešit, mohou se postupem času zhoršovat. I po nasazení léčby navíc může trvat ještě několik týdnů, než se zvířátku udělá lépe, proto je potřeba s ní začít co nejdříve.

Čtěte také: Chystáte se na návštěvu veteriny? Tipy jak mazlíčkovi zajistit tu nejlepší péči

Handipedie

Jak se starat o osiřelé kotě aneb umělý odchov koťat bez maminky

05. 04. 2024 - Držíte právě v rukou maličký uzlíček, novorozené koťátko bez mámy a nevíte,...

Sousedi mají kočky, ale o kastraci nechtějí ani slyšet. Co s tím?

27. 02. 2024 - Už zase mají sousedovic venkovní kočky koťata? Snažili jste se s majiteli o problému...

Křečové záchvaty u psa a koček a proč to není vždy epilepsie

31. 01. 2024 - Křečové záchvaty u psů a koček si většina z nás automaticky spojí s epilepsií,...

Dwarfismus aneb porucha růstu u koček 

09. 12. 2023 - Většina lidí se asi shodne, že kočky jsou nejroztomilejší jako koťata. Jenže když malé...

Odebírejte náš newsletter

Přihlaste se k odběru zvířecích novinek, které vás dojmou i zahřejí na srdci.

© 2024Pet Heroes z.s., IČO: 01552309, DIČ: CZ01552309, Hlavatého 663/15, 149 00 Praha