Co vám prozradí kočičí srst o jejím zdravotním stavu
08. 08. 2024 - Krásná kočičí srst není jen o vzhledu a může nám toho o kočce hodně prozradit. Špatný...
Kočky a pitný režim – problém, se kterým se potýká většina majitelů. I my lidé si dovedeme nedostatečným pitným režimem snadno zadělat na problémy, naše malé šelmičky to ale dotáhly k dokonalosti a problémy s močovými cestami jsou proto jeden z nejčastějších důvodů návštěv veterináře. Dlouhodobě navíc může takový stav vést i k vážnějším zdravotním problémům, kterým je vhodné předcházet. Koneckonců to, že kočka málo pije, vede třeba i k obávanému selhání ledvin u kočky.
Je špatně, když kočka pije moc, je špatně, když pije málo… Není to s nimi jednoduché. Jak se to vlastně stalo a co s tím můžeme udělat?
Kočky od přírody nejsou zvyklé moc pít. Jejich předkům to nijak zvlášť nevadilo, protože většinu potřebné vody vstřebali skrze svoji kořist. Jenže když se kočky přestěhovaly k nám domů, proměnila se i jejich strava, která je najednou mnohem sušší – obzvlášť, když jedí hlavně suché granule.
Kočkám už ale v těle bohužel nepřecvakl žádný spínač, který by jím řekl, že najednou z potravy přijímají vody málo. To, kolikrát mají potřebu se napít, zůstalo víceméně nezměněné, přestože jí tím pádem mají nedostatek. A na problémy a sklony k dehydrataci a zdravotním obtížím bylo rázem zaděláno.
Přestože většinou majitelé i veterináři řeší přesně opačný problém, kočka to opravdu může s pitím i přehánět.
Taková nadměrná žízeň potom může být příznakem nemoci, takže pokud si všimnete, že vaše Micka najednou pije výrazně víc a častěji než obvykle, raději ji vezměte k veterináři. V žádném případě se nenechte uchlácholit myšlenkou, že konečně začala víc pít a s radostí jí okamžitě neutíkejte dolít misku, aby ji hned mohla vypít znova.
Samozřejmě se ale nabízí otázka, kolik je vlastně moc? Na to není jednoznačná odpověď. Obecně platí, že by měla kočka vypít kolem jednoho hrnku vody za den. Toto množství se samozřejmě navýší, pokud jí pouze suché granule.
Jako u mnoha dalších věcí je jedna z odpovědí kontrola bedýnky – proto se také doporučuje ji čistit minimálně obden, aby se včas odhalily případné problémy. Na co konkrétně byste si měli dát pozor?
Dehydratace u kočky může mít i řadu dalších projevů jako:
Pokud si u své kočky všimnete těchto nebo podobných projevů, na nic nečekejte a vyrazte na veterinu. I pokud by byl nakonec na vině jiný problém než nedostatek tekutin, návštěvou veterináře nic nezkazíte.
V kapsičkách a konzervách je mnohem více vody než v suchých granulích, takže potom kočky nemusí pitný režim tolik dohánět samotným pitím. To samé platí i pro kočky krmené masem.
Kočky nebude zajímat dlouho stojící voda, proto byste měli misku každý den pořádně vymýt a znovu doplnit čerstvou vodu. Naše kočky jsou přeci jen vznešené osobnosti, takže se nesníží k pití z něčeho, co není dost čisté. Pokud máte tu možnost, můžete kočce zkusit měnit vodu i několikrát denně.
Může se také stát, že kočce nesedne miska jako taková. Pokud má nepříjemné rozměry a nepříjemně se tak při pití otírá o fousky, nejde o nic lákavého. Kočky navíc bývají vybíravé i co se materiálu týče. Nejoblíbenější bývají keramické misky.
Spousta lidí nerada pije po někom dalším a některé kočky to mohou mít podobně. Proto pokud máte doma víc kočiček, ideální je rozmístit několik misek s vodou, aby každá mohla mít svou vlastní.
V případě, že žijete ve větším bytě nebo domě, je více misek výhodných i v tom, že kočka za vodou nemusí chodit tak daleko a tím se zvyšuje pravděpodobnost, že se napije.
Divoká kočka rozhodně pije na jiném místě, než na kterém jí potravu, protože by mohla zdroj čisté vody znečistit. Proto i spousta koček domácích preferuje mít misky s jídlem a s vodou dále od sebe.
Zároveň kočce může jedno místo vyhovovat více než druhé, takže hledání vhodného umístění misky pro kočky ještě nekončí. Zkuste metodou pokus – omyl vypozorovat, jaká poloha misky s vodou sklidí největší úspěch.
Spoustu koček fascinuje tekoucí voda a některé ji preferují i na pití. Koneckonců to dává smysl, protože v přírodě znamená tekoucí voda větší čistotu. Problémy s pitím proto může pomoct vyřešit fontánka pro kočky. Neplatí to ale pro všechny kočky, některým může vadit například jejich hlučnost. Také se může stát, že jeden typ fontánky kočce nesedne, zatímco jiný by si oblíbila.
Ani voda není vždycky stejná a je možné, že ta z vašeho kohoutku kočce zkrátka nechutná. Může pomoct, když ji něčím ochutíte (např. trochou šťávy z konzervy) nebo ji přefiltrujete.
Voda se může přidávat nejen do konzerv a kapsiček, ale i do samotných granulí.
Při namáčení granulí je ale zapotřebí přejít na pravidelné krmení, aby kočka krmení zbaštila/vypila co nejdříve po podání. Jinak z mokrých granulí vznikne nevábná kaše, která se začne rychle kazit a plesnivět.
Najít vhodný postup, jak konkrétní kočičku přimět víc pít, může nějakou dobu trvat, ale rozhodně to stojí za její delší a spokojenější život a ušetřené za výdaje za veterinu.
08. 08. 2024 - Krásná kočičí srst není jen o vzhledu a může nám toho o kočce hodně prozradit. Špatný...
31. 07. 2024 - Je v pelíšku vaší kočky či psa mokro? Zanechává za sebou mazlíček kapky nebo loužičky?...
01. 06. 2024 - Rodiče, děti a zvířata – to je celkem běžný popis mnoha rodin. Není se čemu divit,...
16. 05. 2024 - Psí srst nám toho dokáže o pejskovi hodně prozradit a často podle jejího stavu poznáme, že...
Přihlaste se k odběru zvířecích novinek, které vás dojmou i zahřejí na srdci.