Co vám prozradí kočičí srst o jejím zdravotním stavu

08. 08. 2024

Krásná kočičí srst není jen o vzhledu a může nám toho o kočce hodně prozradit. Špatný stav srsti totiž značí, že je něco špatně a kočku něco trápí, ať už jde o nemoc nebo psychickou nepohodu.

Zdravá srst je:

  • Jemná a lesklá
  • Bez lupů
  • Bez lysin
  • Chlupy se nelámou

Jak poznat, že je se srstí něco špatně?

Nadměrné vypadávání srsti

Určitá ztráta chlupů je normální po celý rok a dochází k ní i mimo typické období línání koček, které je obvykle dvakrát ročně. Někdy se ale může stát, že kočka ztrácí srsti až moc, chomáče vypadaných chlupů jsou větší než obvykle a při pohlazení máte chlupů plné ruce. Mohou se taky objevit místa, kde kvůli nedostatku chlupů prosvítá kůže nebo jsou dokonce úplně holá. Vypadávání srsti u kočky je výraznější než její dorůstání.

Mezi možné příčiny patří:

  • Alergie
  • Nekvalitní strava bez potřebných živin
  • Plísňová onemocnění
  • Kočičí paraziti
  • Ekzém
  • Zánět kůže – místo je zarudlé, mohou se objevit puchýřky a strupy, zánět mohou způsobovat bakterie, kvasinky, paraziti v kočičí srsti, alergie, kočičí nemoci, lidská kosmetika
  • Některé nemoci – např. nádor, problémy se štítnou žlázou nebo játry, Cushingův syndrom
  • Stres u koček – vypadávání srsti může způsobit přímo nebo způsobí, že se kočka nadměrně olizuje, což potom vede k zhoršení kvality, řídnutí a ztrátě srsti, lysinám a krvavým místům

Konkrétní důvod určí veterinář, kterého byste měli navštívit.

Čtěte také: Chystáte se na návštěvu veteriny? Tipy jak mazlíčkovi zajistit tu nejlepší péči

Svědění kůže

V důsledku se kočka nadměrně drbe, olizuje si tlapky nebo si srst dokonce vykusuje, což pak může vést k infekcím a zánětům kůže. Příčiny svědění kůže jsou například:

  • Alergie
  • Paraziti (vnitřní i vnější)
  • Nedostatek živin
  • Plísně
  • Problémy se štítnou žlázou či játry

Lupy u koček

Lupy vypadají jako bílé šupinky. Kůže je suchá a může být zanícená. Kočičí lupy nejsou totéž jako přirozené šupinky odumřelé kůže, které jsou navíc skoro mikroskopické. Obvykle lupy provází i svědění nebo ztráta srsti u kočky.

Lupy se mohou tvořit například kvůli:

  • Nadměrné produkci kožního mazu, který začne pokožku dráždit
  • Příliš suchému prostředí
  • Alergii
  • Nadměrnému koupání nebo nevhodnému šamponu
  • Plísňovému onemocnění
  • Špatné stravě s nedostatkem živin

Poranění a infekce

Když dojde ke zranění, do rány se mohou dostat bakterie, takže místo začne mokvat, je bolestivé a vznikají puchýře. Původně ani nemusí jít o žádné velké poranění, kočička se může zranit například i tím, že se příliš škrábe.

Abscesy

Abscesy vznikají při poranění z boje s jinou kočkou, takže se tento problém týká hlavně koček chodících ven. Z poranění potom vzniká dutina s hnisavým výpotkem. Pokud se stav neřeší, bakterie se můžou dostat do krve a vést až k sepsi, častěji ale absces sám praskne a hnis začne vytékat ven. V takovém případě je místo bolavé, kočka má horečku a je apatická. Například rána po kousnutí přitom může být poměrně malá, takže si jí člověk ani nemusí všimnout, dokud nedojde k problémům.

Další příznaky špatného stavu srsti:

  • Kočka se na některých místech často líže
  • Zanícená místa
  • Mastná srst
  • Strupy na kůži u kočky, černé či bílé flíčky, bulky a neobvyklé skvrny

Pokud najdete na kůži bouličku, nemusí jít hned o nádor (může jít třeba i o zmiňovaný absces), ale pro jistotu ji vždy nechte prohlédnout veterinářem.

Některé kožní problémy nemusí být přes hustší srst hned vidět, proto je lepší kočku čas od času zkontrolovat.

Plísňová onemocnění u koček

Odborně se nazývá dermatofytóza a jde o nakažlivé onemocnění, které kočka může chytit od jiných koček nebo z prostředí. Některé plísně se mohou přenést i na lidi a jiná zvířata.

Na vině jsou parazitické plísně, které se živí srstí či kůží. K onemocnění jsou náchylnější kočky ve stresu, podvyživené, začervené nebo trpící FIV či FeLV. Riziko zvyšují také drobná poranění nebo jiné kožní problémy, kde se plíseň může snáz uchytit.

Kožní plíseň u koček se může projevovat různě a poměrně snadno se dá splést s jinými problémy. Většinou kočku nesvědí. Často se objevuje například:

  • Lokální ztráta srsti u kočky v kruzích nebo nepravidelných tvarech, v závažných případech může srst vypadat i celá
  • Šupinky, lupy
  • Lámání srsti

Některé kočky také mohou být přenašeči plísně, ačkoliv se na nich samotných nijak neprojevuje.

Při podezření na plísňové onemocnění u vaší kočky vyhledejte veterináře, který provede diagnostiku a nastaví správnou léčbu. V rámci diagnostiky se obvykle zkoumají chlupy pod mikroskopem, provádí se kultivace a některé druhy plísně svítí pod UV světlem. Možností léčby je více1EVINIC, Samuel. Dermatofytóza koček. Online. MetropoleVet. © 2019. Dostupné z: https://www.metropolevet.cz/dermatofytoza-kocek/. [cit. 2024-08-05].:

  • Celková léčba antimykotiky – jde o nejlepší variantu, antimykotika se podávají až do vyléčení, což obvykle trvá několik týdnů
  • Terapeutická vakcína, která ale nemusí u všech koček fungovat a kočka může být v důsledku bezpříznakovým přenašečem plísně
  • Lokální terapie (koupele, masti) – masti nicméně samy o sobě neléčí, pouze urychlují léčbu a mohou se aplikovat jen na místech, která si kočka neolíže
  • Někdy se může stát, že se kočka vyléčí sama – tuto možnost nedoporučujeme, protože se stav kočky může časem zhoršovat, a navíc je plíseň nakažlivá

Důležité je také kočku zbavit případných parazitů, odbourat stres a podobně. Taktéž je potřeba důkladně dezinfikovat prostředí, kde se pohybuje.

Parazité u koček

Parazity dělíme na vnější a vnitřní. K vnějším parazitům se řadí například klíšťata a blechy, vnitřní paraziti jsou třeba škrkavky a tasemnice. Vnější parazité mohou zvíře dráždit a vést například k zmiňovanému vypadávání srsti. Parazitární onemocnění častěji trápí kočky, které chodí ven.

Blechy

Pro blechy u koček je typické svědění, které pak vede k tomu, že se kočka víc olizuje a drbe. Navíc může být na bleší kousnutí i alergická, což může vést k zánětům kůže. Zánět mohou způsobit i klíšťata.

Svrab

Poměrně běžný je ušní svrab, a to především u koťat z venkovního prostředí. Projevuje se svěděním uší, zarudlým zvukovodem a tmavým ušním mazem.

Méně častá varianta je potom tělní svrab, pro který je typické zhoršení srsti a ztvrdlá a šupinatá kůže.

Dravčík

Dravčíkovi se přezdívá „pochodující lupy“, protože se v srsti objevují pohyblivé bílé lupy nebo tečky. To proto, že dravčík způsobuje zvýšenou tvorbu lupů a hýbe se mezi nimi, což je vidět pouhým okem.

Kůže napadená dravčíkem může svědit, být mastná a suchá a způsobit vypadávání a zhoršení kvality srsti, u většiny koček ale bývá bez příznaků. Případné projevy bývají nejčastěji na hlavě (především na obličeji) v podobě svědivé vyrážky. Lupů na těle bývá obvykle málo, protože kočky si je většinou během čištění olížou. Ve vzácných případech se mohou objevit červené pupínky po celém těle.

Vyrážka a pupínky se dají bohužel velmi snadnost splést s jinými neinfekčními problémy, jako jsou např. alergie a plísně. Pokud si nejste jistí, můžete zkusit lupy vyčesat na tmavý papír a sledovat, jestli se hýbou.

Dravčík je přenosný na zvířata i na lidi a k přenosu může dojít i nepřímo třeba skrz pelíšek. Parazita přenáší i kočky, které jsou bez příznaků. U zvířat ošetřených proti blechám se neobjevuje.

Pozor: při snaze parazitární onemocnění řešit používejte výhradně přípravky určené pro kočky. Antiparazitika pro psy kočkám nedávejte, mohou pro ně být i smrtelné!

Kočičí akné

Je to tak, i kočky může trápit akné. Objevuje se ve formě černých teček na bradě. Závažnost se odvíjí od množství: v případě pár teček víceméně o nic nejde, velká zanícená oblast už je problém. Může se objevit také línání, zánět, otok a někdy i bolestivé uzlíky, ze kterých jde výtok. Nutnost návštěvy veterináře se odvíjí od konkrétních projevů.

Akné u koček způsobuje například špatná imunita, stres, nedostatečná hygiena, dlouhé nemoci. Někdy může být také spojeno s používáním nerezových misek, proto je lepší používat keramické.

Další časté problémy

Anální žlázky

Problémy s análními žlázkami jsou typické spíš pro psy, ale mohou se objevit i u koček. Pokud se kočka často líže kolem konečníku, nechte ji raději zkontrolovat na veterině.

Pigmentové skvrny na nose a ústech

Pigmentové skvrny samy o sobě nejsou nutně problém, který by bylo třeba nějakým způsobem léčit. Vždy je ale nechte nejprve zkontrolovat veterinárním lékařem, protože může jít i o něco vážnějšího – třeba rakovinu. Pokud veterinář potvrdí, že jde opravdu jen o pigmentové skvrnky, není potřeba nic víc řešit a stačí jen hlídat, že se skvrny nijak nemění.

Protože různé problémy mohou mít velmi podobné projevy, je vždy důležité vyhledat veterináře, který dokáže správně určit příčinu. Někdy je dobré navštívit přímo veterinárního dermatologa, který se specializuje konkrétně na kožní onemocnění – typicky třeba pokud řešíte u své kočky alergii.

Změna barvy srsti u kočky

Pokud u vaší kočky zpozorujete změnu zbarvení srsti, nejde automaticky o důvod k panice. Barva srsti se může měnit třeba ve stáří a po vyholení srsti (např. po operaci) může nová srst dorůst v jiném odstínu. Někdy může také kožíšek vyšisovat vlivem sluníčka, a naopak v chladném prostředí se může stát, že kočka ztmavne.

Ne všechny důvody jsou ale tak banální. Barva se totiž může změnit i kvůli nemoci, špatné činnosti orgánů (např. štítná žláza) nebo nevhodné výživě. Pokud nevíte, co může za změnou barvy stát, obraťte se raději na veterináře.

Čím kočce pomoct k lepší srsti

  • Kvalitní krmení a správný poměr živin – např. nedostatek bílkovin dokáže způsobit spoustu problémů od vypadávání chlupů až po ztrátu barvy
  • Doplňky pro kočky – důležité jsou omega-3 mastné kyseliny, pokud jich kočka nemá dostatek v samotné potravě, můžete využít např. lososový olej
  • Zbytečně kočku nekoupejte, pokud to není nutné – časté koupele vedou k vysušování pokožky a většinou nejsou potřeba, při případném koupání také používejte speciální šampon pro kočky

Proč je dobré vyčesávání koček

  • Prohlubuje váš vztah
  • Pomáhá odstranit uvolněné chlupy, takže jich méně skončí kočce v žaludku – s tím alespoň částečně pomáhá i obyčejné hlazení, pokud kočka česání nesnese
  • Pomáhá po srsti rozprostřít přirozený kožní maz, který přispívá k udržování zdravé a krásné srsti
  • Při péči o srst si snáze všimnete stavu srsti a kůže – i pokud kočku nečešete, je dobré ji aspoň čas od času prohlédnout
  • Pomáhá předcházet zacuchání a plstnatění – v některých typech srsti můžou vznikat dredy, a na takových místech se může kůže zanítit nebo mokvat, navíc se v nich dobře drží blechy
  •  Starší a obézní kočky se už neumí tak dobře čistit samy, takže u nich mohou vznikat dredy a podobně, tyto kočky také potřebují občasnou koupel

Pokud kočka česání nemá ráda, začněte po chvilkách a v momentech, kdy se sama čistí nebo mazlí a přestaňte hned, jak dá najevo, že se jí to nelíbí.

Dobré jsou měkké kartáče, masážní kartáč na kočky nebo vyčesávací rukavice – vždy vybírejte podle konkrétního plemena a typu srsti.

Hromadění chlupů v žaludku

Když se kočka olizuje, spolyká spoustu chlupů. Vláknina ve stravě pomáhá s tím, aby chlupy pozřené při olizování prošly dál a v žaludku se nehromadily. Česání pomůže trichobezoáry (alias kočičí chlupy v žaludku) už v základu omezit. Případně můžete dát kočce i speciální pastu či kočičí trávu, která pomáhá s tím, aby chlupy prošly zažíváním.

Handipedie

Co vám prozradí kočičí srst o jejím zdravotním stavu

08. 08. 2024 - Krásná kočičí srst není jen o vzhledu a může nám toho o kočce hodně prozradit. Špatný...

Inkontinence u zvířat

31. 07. 2024 - Je v pelíšku vaší kočky či psa mokro? Zanechává za sebou mazlíček kapky nebo loužičky?...

Výchova dětí k respektu ke zvířatům

01. 06. 2024 - Rodiče, děti a zvířata – to je celkem běžný popis mnoha rodin. Není se čemu divit,...

Jak pečovat o psí srst

16. 05. 2024 - Psí srst nám toho dokáže o pejskovi hodně prozradit a často podle jejího stavu poznáme, že...

Odebírejte náš newsletter

Přihlaste se k odběru zvířecích novinek, které vás dojmou i zahřejí na srdci.

© 2024Pet Heroes z.s., IČO: 01552309, DIČ: CZ01552309, Hlavatého 663/15, 149 00 Praha