Koťátka v nouzi jsou všude kolem! Co dělat a jak jim pomoct?

12. 07. 2022

Jaro a léto přeje koťatům – bohužel. Všude jsou jich spousty, útulky a spolky praskají ve švech a každým dnem je situace horší a horší. Tohle období je každoročně kritické, proto jsme sepsali čtyři zásady (a jednu navíc), které by měl podle nás dodržovat každý zodpovědný člověk, kterému není situace koček v nouzi lhostejná.

1. Dívejte se kolem sebe

Sledujte své okolí a všímejte si, zda se v něm náhodou nepohybují nezaopatřená koťátka nebo třeba nekastrované kočky.

Při vyhazování odpadků se do popelnice vždycky nejdřív pořádně podívejte, protože právě ty jsou častým způsobem, jak se lidé vypořádávají s „nežádoucím problémem“ v podobě čerstvě narozených koťátek.

2. Ujistěte se, že v okolí není matka

Pokud náhodou na nějaká koťátka narazíte na bezpečném místě a vypadají zdravě, nemanipulujte s nimi a pořádně se rozhlédněte, jestli v okolí neuvidíte i jejich matku.

Pokud matku nevidíte hned, několik hodin ještě koťátka sledujte zpovzdálí, abyste zjistili, zda se pro ně nevrátí. Nebuďte ale moc blízko – vaše přítomnost by mohla plachou kočku vyděsit.

Pokud si nejste situací jistí, napište nebo zavolejte do organizace, která se zabývá pomocí kočičkám a zeptejte se na radu. Každý případ je individuální, proto nejde napsat zcela univerzální návod, jak postupovat správně. Lidé v organizacích už mají zkušenosti, dokážou s vámi situaci lépe probrat a posoudit, co je v danou chvíli nutné udělat.

Co je na druhou stranu potřeba úplně vždycky, je kastrace – mámy, koťátek (bezpečná a bezproblémová kastrace je možná už ve 12. týdnu), ale také otce a případně všech dalších koček a kocourů v okolí.

Pokud sami nejste v situaci, kdy byste dokázali kastrace pokrýt, můžete o pomoc požádat například nějaký kastrační program nebo jinou organizaci. U nás fungují například tyto kastrační programy:

3. Nahlaste nález obci

V případě, že jsou koťátka viditelně zanedbaná, nemocná nebo se pro ně máma nevrací, zavolejte městskou policii, která by vám měla pomoct s dalším postupem. Je vaší povinností informovat o nálezu obec.

Pokud by policie pomoc odmítla, je třeba zavolat přímo starostovi obce, který má povinnost se o nalezená zvířata postarat. Někdy ale obce tyto povinnosti bohužel zanedbávají a odmítají je řešit, potom zavolejte do lokálního útulku a starostu také nahlaste na Ministerstvo vnitra za zanedbání povinnosti.

4. Kastrujte

Může se zdát, že jsme s těmi kastracemi jako kolovrátek, ale opakování je matka moudrosti. Čím víc koček a kocourů se podaří vykastrovat, tím méně bude koťat, která zemřou v důsledku ztráty matky nebo nebo na nemoc, skončí pod koly aut, zakousnou je jiní predátoři nebo je dokonce zabijí někteří lidé.

Kastrace je etický a jednoduchý zákrok, který může zachránit život vaší kočce i desítkám dalších. Netýká se navíc jen venkovních koček, ale i těch domácích. Nikdy totiž nevíte, kdy se stane neštěstí a kočka/kocour se zaběhne. Kastrace je také účinná prevence před některými zdravotními problémy, jako je např. rakovina dělohy.

❣️ DĚKUJEME VÁM

…že nejste lhostejní a máte chuť pomáhat těm, kteří vás potřebují.

Pokud byste chtěli udělat ještě něco navíc, můžete také přispět na účet našeho kastračního programu. Získané prostředky využijeme na zajištění kastrací venkovních koček, koček u majitelů, kteří si kastraci nemohou dovolit nebo kočiček, které přijmeme do péče.

 

Handipedie

Výchova dětí k respektu ke zvířatům

01. 06. 2024 - Rodiče, děti a zvířata – to je celkem běžný popis mnoha rodin. Není se čemu divit,...

Jak pečovat o psí srst

16. 05. 2024 - Psí srst nám toho dokáže o pejskovi hodně prozradit a často podle jejího stavu poznáme, že...

Jak se starat o osiřelé kotě aneb umělý odchov koťat bez maminky

05. 04. 2024 - Držíte právě v rukou maličký uzlíček, novorozené koťátko bez mámy a nevíte,...

Sousedi mají kočky, ale o kastraci nechtějí ani slyšet. Co s tím?

27. 02. 2024 - Už zase mají sousedovic venkovní kočky koťata? Snažili jste se s majiteli o problému...

Odebírejte náš newsletter

Přihlaste se k odběru zvířecích novinek, které vás dojmou i zahřejí na srdci.

© 2024Pet Heroes z.s., IČO: 01552309, DIČ: CZ01552309, Hlavatého 663/15, 149 00 Praha