Jak zabezpečit kočku proti útěku

29. 07. 2023

Ačkoliv by mělo jít o naprostý základ, mnoho lidí stále bere zabezpečení oken a balkónů na lehkou váhu a spoléhají na to, že svou kočku dokážou uhlídat. Často také mají pocit, že kočky přece nejsou tak hloupé, aby samy od sebe skákaly z okna. Bohužel až příliš mnoho z nich už za takový přístup draze zaplatilo. V tomto článku vás proto provedeme osvědčenými tipy na to, jak zabezpečit kočku, aby podobný osud nečekal i vás.

Každý týden se ze svých domovů ztratí desítky koček. Dokazuje to například server Psí detektiv, kam každý den přibývají nové inzeráty se ztracenými kočkami – v mnoha případech by přitom stačilo dostatečné zabezpečení domu nebo bytu a k neštěstí by nikdy nemuselo dojít.

Proč je důležité zasíťovat okna a balkóny, když máte kočku?

 • Kočky nedokážou plně vyhodnotit nebezpečí při lovu motýla a pro svou kořist vyskočí klidně i z okna
 • Moc je zajímá, co se děje za oknem a rozhodnou se to jít prozkoumat
 • Nekastrovaná zvíře v období říje se chce za každou cenu dostat za partnerem
 • Některé slepé kočky (ke zhoršení zraku může dojít i věkem) si nedávají pozor, kam vlastně skáčou
 • Nemáte šanci stihnout zareagovat, když se kočka rozhodne skočit
 • To samé platí pro balkony, které jsou pro skákání ještě lákavější
 • Kočka může vyskočit klidně až po několika letech společného soužití, kdy si už myslíte, že to nemusíte řešit, protože takové věci přece nedělá

Jaké nebezpečí kočkám hrozí?

Při pádu nebo skoku z vyššího patra se kočka může zranit nebo zemřít. Rozhodně neplatí, že kočka vždy dopadne na všechny čtyři a ladným krokem odkráčí. Běžné je vnitřní krvácení, zlomeniny nebo krvácení do mozku.

Bez rizika nejste ani v případě, že bydlíte jen kousek nad zemí nebo v domečku. I když se kočka přímo nezraní, může se ztratit a už se nikdy nevrátit domů. Takovým kočkám potom hrozí zranění nebo smrt, protože neví, jak se venku chovat.

Sítě v oknech zachraňují kočičí životy.

Kdy zasíťovat okna a balkóny?

Vůbec nejideálnější je mít okna zabezpečená ještě před tím, než si kočku přinesete domů. Pokud to není možné, zajistěte zabezpečení oken a případně i balkónu co nejdříve a v mezičase buďte maximálně opatrní. Na nezabezpečený balkón kočku za žádných okolností nepouštějte.

Jak zabezpečit okna pro kočky?

Je několik možností, jak okna zabezpečit – ochranné sítě, mříže nebo kombinace.

Na začátek je nutné zdůraznit, že nestačí obyčejné sítě proti hmyzu, protože jsou tenké, takže se snadno protrhnou a v okně nedrží tak dobře.

Správná síť je pevná a dobře upevněná, aby kočku zadržela, když se o ni třeba opře. V opačném případě hrozí, že kočka vypadne i se sítí. Existují i sítě s vnitřními ocelovými lanky, ty jsou odolné proti vykousání díry.

Podobně je to i u mříží, kde je potřeba dbát na důkladné upevnění a nosnost.

Kombinace mříže a sítě je ideální pro kočky, které mají tendenci po sítích vyloženě šplhat – třeba v zápalu lovu, když zmerčí mušku.

Samozřejmě nezapomínejte pravidelně kontrolovat, že je síť v pořádku a není nijak poškozená.

Nezapomeňte: důležité je zabezpečit i střešní okna! Kočky jsou vynalézavé a zvládnou se dostat ven i tudy.

Nákup a instalace sítí a mřížek do oken

Ochranné sítě a mříže se dají koupit na e-shopech s chovatelskými potřebami. V těchto případech je ale instalace zcela na vás.

Pokud si nejste jistí svou zručností nebo chcete mít jistotu, že budou sítě připevněné co nejlépe, doporučujeme nechat instalaci na profesionálech. Ti vám zároveň dokážou poradit, jaká varianta zabezpečení bude ve vaší konkrétní situaci nejlepší. Počítejte akorát s tím, že bude potřeba okna předem změřit: některé firmy si je přijedou zdarma přeměřit samy, jiným stačí, když rozměry pošlete vy.

Firmy provádějící montáže snadno najdete na internetu. Doporučujeme věnovat výběru dostatek péče a přečíst si i recenze ostatních zákazníků. Kvalitní zasíťování nabízí např. Aleza, K9 nebo ZaluzieWeb.cz (varianta proti hlodavcům).

Sítě do oken jde připevnit i bez vrtání, takže je lze snadno sundat a zase přidělat – to ocení hlavně ti, kdo bydlí v podnájmu a nemohou si dovolit větší zásahy. Většinou je také možné zvolit si barvu sítě, tudíž ani esteticky ničemu nebrání. Na výhled z okna si rychle zvyknete, jde jen o malý ústupek za to, že bude vaše kočička v bezpečí.

Musím kvůli kočce zasíťovat okna, i když větrám pouze na ventilaci?

Zjednodušeně ano, musíte. Otevírání oken na ventilaci představuje nebezpečí samo o sobě, protože se kočka může ve ventilačce zaseknout a skřípnout si orgány, které mohou odumřít a kočku již nejde zachránit, nebo se může udusit.

Naštěstí existují mřížky, které lze použít k zabezpečení horní části a bočních stran okna. Ani v tomto případě není vyloženě nutné vrtání a mřížky lze v případě potřeby snadno odstranit. Kočky si ale rády užívají slunění na čerstvém vzduchu u plně otevřeného okna, takže za nás je klasické zasíťování stejně nejlepší.

Jak zabezpečit balkón nebo terasu pro kočky?

Zasíťování balkónu nebo třeba terasy se nijak výrazně neliší od zasíťování oken.

Bezpečnostní síť vybírejte i podle nosnosti, aby vaši kočku udržela. Nespoléhejte na to, že když nešplhá po sítích v oknech, tak nebude šplhat ani po balkonových sítích. Obecně platí, že čím kvalitnější síť, tím víc by měla vydržet. Sítě zesílené drátem pak bývají více odolné překousání a přetrhnutí.

Pamatujte, že na ochranné sítě na balkóny má větší vliv počasí, proto je nezapomínejte pravidelně kontrolovat a v případě problémů včas vyměnit – to je ale obvykle potřeba až po několika letech používání.

Instalace ochranné sítě na balkón

Zasíťovat balkón opět můžete sami, ale vřele doporučujeme nechat to vzhledem k velikosti plochy raději na profesionálech. Laik může síť pro kočku špatně uchytit nebo někde nedopatřením nechat mezeru, kterou se kočka dokáže protáhnout.

A nebojte – i u balkónových sítí se dá v případě potřeby obejít bez vrtání.

Venkovní výběh pro kočky

Pokud bydlíte v domečku a chcete své kočičce zajistit bezpečný přístup na zahradu, zvažte pořízení venkovní voliéry. Výběh pro kočku může stát na zahradě zcela samostatně s tím, že tam kočku vždy sami přenesete a po nějaké době zase odnesete zpátky do domu. Dávejte ale v takovém případě pozor na sluníčko!

Lepší varianta je, když se voliéra postaví tak, že do ní má kočka přístup z některého okna domu, takže se může sama libovolně přesouvat podle toho, jestli chce být zrovna venku nebo uvnitř. Výběh pro kočku buď může stát hned vedle domu nebo z okna může vést tunel, kterým se kočička dostane do samotné voliéry.

Voliéry si můžete nechat vyrobit na míru nebo objednat již hotovu na internetu.

Shrnutí: Co byste si měli zapamatovat?

 • K zabezpečení oken a balkónů lze použít ochranné sítě, mříže nebo kombinaci
 • Síť nebo mřížka musí být v okně pevně uchycená, aby kočku udržela, když se o ni např. opře
 • Při výběru sítí koukejte po specializovaných sítích pro kočky, nikdy nepoužívejte sítě proti hmyzu, které kočku neudrží a snadno se protrhnou
 • Pravidelně kontrolujte, že sítě nejsou poškozené, neobjevují se v nich díry apod., v případě problémů je co nejrychleji vyměňte
 • Balkonové i okenní sítě a mříže lze připevnit bez vrtání
 • Vybírejte zabezpečení pečlivě a čtěte recenze, dbejte v prvé řadě na kvalitu, ne na cenu
 • Zabezpečení se týká i střešních oken
 • Větrání na ventilačku není alternativa k zasíťování oken. Kočka se navíc může ve ventilačce zaseknout
 • Pokud chcete kočce zajistit přístup na zahradu, pořiďte jí venkovní voliéru

Handipedie

Jak pečovat o psí srst

16. 05. 2024 - Psí srst nám toho dokáže o pejskovi hodně prozradit a často podle jejího stavu poznáme, že...

Jak se starat o osiřelé kotě aneb umělý odchov koťat bez maminky

05. 04. 2024 - Držíte právě v rukou maličký uzlíček, novorozené koťátko bez mámy a nevíte,...

Sousedi mají kočky, ale o kastraci nechtějí ani slyšet. Co s tím?

27. 02. 2024 - Už zase mají sousedovic venkovní kočky koťata? Snažili jste se s majiteli o problému...

Křečové záchvaty u psa a koček a proč to není vždy epilepsie

31. 01. 2024 - Křečové záchvaty u psů a koček si většina z nás automaticky spojí s epilepsií,...

Odebírejte náš newsletter

Přihlaste se k odběru zvířecích novinek, které vás dojmou i zahřejí na srdci.

© 2024Pet Heroes z.s., IČO: 01552309, DIČ: CZ01552309, Hlavatého 663/15, 149 00 Praha