Novoroční pravidla pro bezpečí vašich chlupáčů

26. 12. 2017

Konec roku se pomalu blíží a s ním přichází nejen otevírání šampaňského, novoroční polibek, chlebíčky, ale i ohňostroje. Mnoho lidí je miluje, ale spousta si myslí, že jde o krátkou, otravnou a hlučnou nepříjemnost. Lidské názory jsou odlišné, ale ty zvířecí se téměř vždy shodnou. Ohňostroje nejsou pro zvířata příjemná záležitost a v polovině případů naše chlupaté i nechlupaté kamarády děsí.

Co dělat a čemu se naopak vyhnout?

Mnoho majitelů si tento fakt uvědomuje a každoročně se snaží oslavy svým zvířátkům co nejvíce ulehčit. Bohužel, jsou i tací, kteří si neuvědomují, jak stresové toto období pro zvířata je.

Sebemenší chyba stačí k tomu, aby se naplnila největší noční můra každého milujícího páníčka. Otevřené okno nebo pes puštěný na volno, malý ohňostroj a BUM! Následují hodiny hledání a slz.

Přitom stačí málo, aby se dalo předejít neštěstí. Nový rok by měl být příjemná záležitost pro každého. Ať už člověka nebo jeho zvířecího společníka.

1. Vodítko

Snad nejdůležitější pravidlo novoročních slavností zní nebrat zvířata ven na půlnoční ohňostroje a během dnů před oslavami venčit pouze na vodítku (a ideálně s dobře padnoucím postrojem, ze kterého se psík nemůže vyvléknout).

I když jde o nejklidnějšího mazlíčka na světě, i když je hluchý nebo slepý, opravdu se nevyplatí riskovat. Pro zvířata jsou děsivé nejen zvuky, ale i světla a pachy. I ten nejklidnější pes může při tak stresujícím podnětu zpanikařit a zaběhnout se. Nikdy nevíte, kdy potkáte nějakého ohromného vtipálka, kterého nenapadne nic lepšího, než vašemu parťákovi hodit petardu pod nohy, takovou situaci málokdy zvládne i ten nejklidnější a největší flegmatik.

Na silvestra je důležité dopřát zvířátku přes den hodně pohybu a psychického vyžití. Zvířátko, spokojeně unavené po dni plném hraní a zábavy, bude klidnější. Další důležitá věc je nechat psa, aby venku vykonal svoji potřebu před začátkem ohňostrojů.

Je pravda, že hlavně v období Nového roku jsou ulice plné lidí, kteří jaksi nemají správný pojem o čase a pouští výbušniny i před setměním. Proto je dobré psa nebo kočičku nepouštět na volno a vyhledávat klidné oblasti. Je-li váš psík vystresovaný už několik dní před Silvestrem, snažte se ho psychicky unavit různými domácími aktivitami. Skvělé jsou např. psí hlavolamy, které pomáhají psíkovi se uklidnit a uvolnit. Psychické zaměstnání je totiž stejně důležité, jako to fyzické.

2. Zavřete okna, zatáhněte žaluzie, pusťte nahlas televizi

To, že slavíte se zvířátkem doma a ne sami venku, neznamená, že zvíře nebude rozrušené. Zvuky ohňostrojů, hlavně v období Nového roku, jsou často tak silné, až by si jeden myslel, že by se dokázaly protlačit i do protiatomového krytu.

Kočička či pejsek v rozrušení můžou rychle utéct ven, kde je situace jen horší, anebo spadnout z velké výšky. Proto je dobré zavřít všechna okna, a pokud to situace dovoluje, i zatáhnout žaluzie. Stejně tak se snažte svým mazlíčkům umožnit přístup do nejodlehlejších částí bytu či domu, kde jsou zvuky ohňostrojů nejvíce utlumené – to může být třeba koupelna nebo kotelna. Hodně pomůže i puštěné rádio nebo televize.

Kocourek Gomez

3. Hraní, mazlení, ale i respekt

Pokuste se odvést pozornost zvířátka hrou, pouštěním televize nebo rádia. Vytvoření šumu pomáhá překrýt výbuchy zvenku.

Nicméně pokud je zvíře moc rozrušené, je potřeba dopřát mu prostor a nechat ho, ať se skryje na místo, kde se cítí bezpečně. Někteří majitelé vybudují pejskům malý bunkr z polštářů a dek, jiným postačí pelíšek. Mazlíčci také často hledají útočiště například v koupelně ve vaně. Dbejte na to, aby zvířata měla vždy místo, kde mohou najít útočiště.

Pejska se nesnažte konejšit nebo jakkoliv upevňovat to, že je ten pravý čas se bát. Sami se uvolněte, pusťte nahlas televizi a buďte v klidu.

4. Buďte chápaví

Nikdy nestresujete zvíře křikem, ani ho nechvalte za to, že se bojí. Situace se tím jenom zhoršuje a strach se může v budoucnosti jenom prohloubit.

Je důležité nestresovat zvíře křikem ani v případě, že se rozhodnete trávit Nový rok venku a mazlíčka nechat doma. Vyděšený pejsek či kočička může v tomto případě něco zničit nebo se strachem pomočit. Až se k němu vrátíte, je důležité zachovat klid. V normální situaci by se pravděpodobně zvíře takhle nezachovalo, proto trest není na místě.

5. Čipujte a čip nezapomeňte registrovat

Čipování psů je dnes už ze zákona povinné a my doporučujeme neopomíjet ani čipování koček. Čip navíc nezapomeňte registrovat (např. na Backhome.cz nebo Identifikace.cz), protože jinak je k ničemu. Neštěstí se může stát i dobře zajištenému páníčkovi a registrovaný čip může napomoct tomu, aby se zvířátko vrátilo zpátky ke své rodině. Vyděšená zvířata mohou prchnout i celé kilometry od domova.

6. Jiné uklidňující prostředky

V případě, že má zvíře moc velké problémy s nervozitou, je možné koupit uklidňující pomocníky. Ze psích je to například „Alavis Calming“ nebo uklidňující obojek s feromony. U koček pomůžou například přípravky se šantou kočičí nebo kozlíkem lékařským. Tyto přípravky často začínají působit do pár minut a účinek může trvat několik hodin až týden.

Chemické přípravky na uklidnění v žádném případě nedoporučujeme, tyto přípravky zvíře sice otupí, ale jeho stres nezmenší. Naopak se bude cítit mnohem více dezorientované.

Obzvlášť bychom chtěli upozornit na Sedalin a jemu podobné přípravky, které mohou být až životu nebezpečné. Chemické přípravky mohou vyvolat zdravotní komplikace, které mohou vést k trvalému poškození nebo dokonce smrti.

Každé zvíře je jiné a na každé mohou přípravky na uklidnění působit jinak. V případě zvířátka, které trpí alergiemi nebo jinými zdravotními komplikacemi, je vždy lepší se předem poradit o podávání silnějších přípravků s veterinářem.

Jak na Nový rok, tak po celý rok

Možná jsou to jen babské řeči. Ale i tak je pro jistotu lepší zařídit, aby se na Nový rok měli dobře jak lidé, tak i zvířátka. A ať už strávíte Nový rok s kamarády nebo mazlením s vaším čtyřnohým miláčkem, přejeme vám hodně zdaru a šťastný nový rok. 🙂

Handipedie

Jak se starat o osiřelé kotě aneb umělý odchov koťat bez maminky

05. 04. 2024 - Držíte právě v rukou maličký uzlíček, novorozené koťátko bez mámy a nevíte,...

Sousedi mají kočky, ale o kastraci nechtějí ani slyšet. Co s tím?

27. 02. 2024 - Už zase mají sousedovic venkovní kočky koťata? Snažili jste se s majiteli o problému...

Křečové záchvaty u psa a koček a proč to není vždy epilepsie

31. 01. 2024 - Křečové záchvaty u psů a koček si většina z nás automaticky spojí s epilepsií,...

Dwarfismus aneb porucha růstu u koček 

09. 12. 2023 - Většina lidí se asi shodne, že kočky jsou nejroztomilejší jako koťata. Jenže když malé...

Odebírejte náš newsletter

Přihlaste se k odběru zvířecích novinek, které vás dojmou i zahřejí na srdci.

© 2024Pet Heroes z.s., IČO: 01552309, DIČ: CZ01552309, Hlavatého 663/15, 149 00 Praha