Koťátka v nouzi jsou všude kolem! Co dělat a jak jim pomoct?

12. 07. 2022

Jaro a léto přeje koťatům – bohužel. Všude jsou jich spousty, útulky a spolky praskají ve švech a každým dnem je situace horší a horší. Tohle období je každoročně kritické, proto jsme sepsali čtyři zásady (a jednu navíc), které by měl podle nás dodržovat každý zodpovědný člověk, kterému není situace koček v nouzi lhostejná.

1. Dívejte se kolem sebe

Sledujte své okolí a všímejte si, zda se v něm náhodou nepohybují nezaopatřená koťátka nebo třeba nekastrované kočky.

Při vyhazování odpadků se do popelnice vždycky nejdřív pořádně podívejte, protože právě ty jsou častým způsobem, jak se lidé vypořádávají s „nežádoucím problémem“ v podobě čerstvě narozených koťátek. 😤

2. Ujistěte se, že v okolí není matka

Pokud náhodou na nějaká koťátka narazíte na bezpečném místě a vypadají zdravě, nemanipulujte s nimi a pořádně se rozhlédněte, jestli v okolí neuvidíte i jejich matku.

Pokud matku nevidíte hned, několik hodin ještě koťátka sledujte zpovzdálí, abyste zjistili, zda se pro ně nevrátí. Nebuďte ale moc blízko – vaše přítomnost by mohla plachou kočku vyděsit.

Pokud si nejste situací jistí, napište nebo zavolejte do organizace, která se zabývá pomocí kočičkám a zeptejte se na radu. Každý případ je individuální, proto nejde napsat zcela univerzální návod, jak postupovat správně. Lidé v organizacích už mají zkušenosti, dokážou s vámi situaci lépe probrat a posoudit, co je v danou chvíli nutné udělat.

Co je na druhou stranu potřeba úplně vždycky, je kastrace – mámy, koťátek (bezpečná a bezproblémová kastrace je možná už ve 12. týdnu), ale také otce a případně všech dalších koček a kocourů v okolí.

Pokud sami nejste v situaci, kdy byste dokázali kastrace pokrýt, můžete o pomoc požádat například nějaký kastrační program nebo jinou organizaci. U nás fungují například tyto kastrační programy:

3. Nahlaste nález obci

V případě, že jsou koťátka viditelně zanedbaná, nemocná nebo se pro ně máma nevrací, zavolejte městskou policii, která by vám měla pomoct s dalším postupem. Je vaší povinností informovat o nálezu obec.

Pokud by policie pomoc odmítla, je třeba zavolat přímo starostovi obce, který má povinnost se o nalezená zvířata postarat. Někdy ale obce tyto povinnosti bohužel zanedbávají a odmítají je řešit, potom zavolejte do lokálního útulku a starostu také nahlaste na Ministerstvo vnitra za zanedbání povinnosti.

4. Kastrujte

Může se zdát, že jsme s těmi kastracemi jako kolovrátek, ale opakování je matka moudrosti. Čím víc koček a kocourů se podaří vykastrovat, tím méně bude koťat, která zemřou v důsledku ztráty matky nebo nebo na nemoc, skončí pod koly aut, zakousnou je jiní predátoři nebo je dokonce zabijí někteří lidé.

Kastrace je etický a jednoduchý zákrok, který může zachránit život vaší kočce i desítkám dalších. Netýká se navíc jen venkovních koček, ale i těch domácích. Nikdy totiž nevíte, kdy se stane neštěstí a kočka/kocour se zaběhne. Kastrace je také účinná prevence před některými zdravotními problémy, jako je např. rakovina dělohy.

❣️ DĚKUJEME VÁM

…že nejste lhostejní a máte chuť pomáhat těm, kteří vás potřebují.

Pokud byste chtěli udělat ještě něco navíc, můžete také podpořit na dálku zvířátka, která našla pomoc v našich dočasných péčích tím, že zašlete libovolný příspěvek na č. ú. 2288471053/5500, VS 1403 nebo se rovnou přidat mezi pravidelné dárce v Klubu hrdinů:


Čtěte také:

Kočičí genocida v Čechách? Můžete to zastavit!

I vy můžete pomoct změnit situaci koček v nouzi!

Chcete si vzít koťátko? Adoptujte si raději dospělou kočku

Proč jsou dvě koťátka lepší než jedno?

V množírnách trpí i kočky

Články

Chystáte se na návštěvu veteriny? Tipy jak mazlíčkovi zajistit tu nejlepší péči

01. 09. 2023 - Možná se to nezdá, ale i vy sami můžete přispět k tomu, aby váš pejsek nebo kočička...

Kočka málo pije: jak předejít dehydrataci

08. 08. 2023 - Kočky a pitný režim – problém, se kterým se potýká většina majitelů. I my lidé si...

Jak zabezpečit kočku proti útěku

29. 07. 2023 - Ačkoliv by mělo jít o naprostý základ, mnoho lidí stále bere zabezpečení oken a balkónů...

Červencové dobrovolnické dny pro veřejnost

27. 06. 2023 - Po dlouhém čekání je to tady! Příští měsíc chystáme pro veřejnost další...

Odebírejte náš newsletter

Přihlaste se k odběru zvířecích novinek, které vás dojmou i zahřejí na srdci.

© 2023Pet Heroes z.s., IČO: 01552309, DIČ: CZ01552309, Hlavatého 663/15, 149 00 Praha