Sambi – pejsek s degenerativní myelopatií

Přijali jsme do péče pejska Sambiho, který nemohl na zadní nohy.

Jeho majitelé se bohužel dostali do tíživé situace, a i když se snažili, nakonec museli pro pejska najít nové umístění. A tak se Sambi dostal k nám.

Vyšetření u pana doktora odhalilo opravdu silnou dysplasii na obou zadních nožkách.

Dysplasie, cvičení a operace

Jeho dysplasie by se bývala dala před 2 lety velmi dobře operovat. Bohužel předchozí veterinář Sambimu špatně diagnostikoval mrtvici (kterou považoval za důvod „ochrnutí“) a tak dysplasii nikdo neřešil. Nohy Sambiho nakonec bolely tolik, že je musel přestat používat, i když v nich měl normální cit.

Naštěstí tu stála byla naděje v podobě operace. Sambi proto dostal léky na bolest a dostal za úkol s dočasnou tetou pravidelně cvičit. Měl totiž velice ochablé svalstvo a aby měla operace smysl, musel v nožkách zase nabrat sílu a aktivovat svalstvo.

Sambi zabral, pořádně cvičil a brzy proto mohl podstoupit operaci. Pan doktor se nakonec rozhodl, že nejprve zoperuje jen jednu nožičku a až na ni Sambík začne chodit, zoperuje i tu druhou.

Operace proběhla dobře. Po návratu z dočasné péče musel Sambi dodržovat pár dní klidový režim a pak začal s dočasnou tetou zase pomalu cvičit podle instrukcí pana doktora. Na Sambíkovi bylo vidět, že mu operace výrazně pomohla od bolesti, a tak se odvažoval nožku více používat.

Degenerativní myelopatie

Bohužel krevní testy ale později přinesly diagnózu, kterou nikdo nečekal – degenerativní myelopatii. Ta způsobovala, že Sambi postupně ochrnoval na celé tělo.

Jde o genetické onemocnění, které se bohužel nedá nijak léčit. To nejlepší, co jsme pro Sambiho mohli udělat, bylo poskytnout mu láskyplnou péči a užít si společně s ním čas, který mu zbýval. Sambimu jsme pořídili vozíček, aby si mohl běhání a procházky užívat co nejdéle to půjde.

Moc děkujeme Sambiho virtuálním rodičům, díky kterým jsme mu mohli zakoupit vozíček. Díky samozřejmě patří i vám všem, kdo jste Sambiho podporovali.

Sambi začal chodit na masáže

Rozhodli jsme se, že Sambíka objednáme na masáže předních nohou. Ty mu pomohly udržet nožky v kondici, aby si mohl co možná nejdéle užívat řádění s vozíčkem.

První návštěvu už má za sebou. Šlo to výborně, masáž se mu moooooc líbila a bylo na něm vidět, jak si ji užíval. Měl hodně ztuhlý krk i přední nožky, takže se při masáži kladl velký důraz právě na tyhle části. Dočasná teta zároveň dostala instrukce, jak na domácí masáž.

Nemoc postoupila

Bohužel nic netrvá věčně a po pár měsících, během kterých si Sambi užíval běhání s vozíčkem, přišlo zhoršení, takže už se Sambík nedokázal udržet na vozíčku.

Naštěstí měl v životě pořád věci, ze kterých se mohl radovat – třeba mazlení s milovanou tetou a zpívání písniček s Taruškou.

Protože jsme věděli, jak moc rád byl vždycky v centru dění, pořídili jsme pro něj společně s vaší pomocí vozík, díky kterému ho jsme ho mohli i nadále brát s sebou na procházky.

Sambi odešel za duhový most

Začátkem září nás navždy opustil po dlouhé nemoci Sambi. Odpočívej v pokoji.

Naplnit mističku

Zvířátka v nouzi jsou závislá na lidské pomoci. Podpořte je ještě dnes zasláním libovolného příspěvku a pomozte jim tak zajistit vše, co budou potřebovat. Přispět můžete přímo na č. ú. 2288471053/5500, VS 1403 nebo skrz bezpečný portál Darujme.

Jednorázově
Měsíčně

Co bude za částku pořízeno?

Další zvířata

Nina je ještě mladá kočka, zdraví jí ale už teď neslouží tak, jak by mělo...

Zraněný Nari byl nalezený v Lanškrouně, zřejmě ho srazilo auto.

Pan Kdovík byl kdysi milovaný mazel. Pak se stal ale spíš přítěží...

Luffy si při narození musela vytáhnout černého Petra...

Odebírejte náš newsletter

Přihlaste se k odběru zvířecích novinek, které vás dojmou i zahřejí na srdci.

© 2024Pet Heroes z.s., IČO: 01552309, DIČ: CZ01552309, Hlavatého 663/15, 149 00 Praha