Pan Kdovík – zanedbaný bullík

Anglický bullteriér Pan Kdovík
Pan Kdovík byl kdysi milovaný mazel. Pak se stal ale spíš přítěží...

S prosbou o pomoc se na nás obrátila rodina, která už neměla čas na to, aby svému pejskovi poskytla takovou péči, jakou potřebuje. Když jsme pana Kdovíka pořádně prohlédli, zjistili jsme, že ho trápí celá řada věcí…

Jako první nás zarazily přerostlé drápky a taky ošklivý zánět v očičkách. Potom jsme si bohužel všimli i zvětšené prostaty, zkažených zubů a problémů s koleny. A třešnička na dortu? Zánět močového měchýře a močový kámen.

Pana Kdovíka čeká dlouhá cesta za štěstím

Po vstupních vyšetřeních dostal pan Kdovík antibiotika a čekaly ho hned dva zákroky. Jednak totiž potřebuje ošetřit zkažené zuby a potom bylo v plánu řešit i močový kámen. K tomu ho navíc samozřejmě čeká i kastrace, která by měla vyřešit problém s prostatou.

Vzhledem k jeho věku paní doktorka doporučila řešit problémy postupně. Pro jistotu jsme ho navíc objednali ještě na kardiologii, abychom se před prvním zákrokem ujistili, že má v pořádku srdíčko.

No a pokud jde o očička, tak tam vyšetření ukázalo, že brouček neprodukuje žádné slzy. Dostal proto kapičky, které bude potřebovat už do konce života.

Pan Kdovík musel akutně na operaci

Bohužel se po pár dnech všechno zkomplikovalo a Kdovíčkovi se udělalo strašně zle. Nemohl se vyčúrat, ležel a zvracel pod sebe… Okamžitě jsme proto jeli na veterinu, kde jsme zjistili, že má ucpanou močovou trubici. Situace byla kritická. Muselo se akutně operovat.

Močová trubice byla úplně ucpaná sedimentem. Navíc měl močový měchýř velmi zesílenou stěnu, což naznačuje, že zánět tam byl už delší dobu a nikdo ho do teď neřešil. V tuhle chvíli má Kdovíček zavedený katétr, který se musí několikrát denně otevřít, aby se mohl vyčúrat. K tomu samozřejmě dostal spoustu léků.

I když operace proběhla bez komplikací, první několik dnů bylo velmi krušných a Kdovík strávil spoustu času na kapačkách na veterině. Díky úžasné paní doktorce Ivaně Hudečkové ale nakonec všechno dobře dopadlo!

Problémy s dýcháním, aneb stále to není všechno…

Koncem listopadu byl pan Kdovík na vyšetření srdíčka. Původně jsme ho objednávali čistě preventivně, protože jsme věděli, že ho budou čekat minimálně dvě operace. Brzy si ale dočasná tetička všimla, že drobek občas divně, zrychleně dýchá a tak jsme pojali podezření, že možná opravdu bude kardiak… Tyhle obavy se ale nakonec nepotvrdily, protože pan doktor konstatoval, že srdíčko je v pořádku!

To nám všem samozřejmě udělalo velkou radost, protože pan Kdovík má před sebou ještě další zákroky. Nicméně to ale taky znamená, že příčinu problémů s dechem budeme muset hledat jinde.

Vzali jsme ho proto na CT vyšetření a bronchoskopii, kde jsme bohužel zjistili, že má Kdovíček zničené plíce a extrémně zúženou dýchací trubici. Nejspíš jde o následek neléčeného zápalu plic… Bude teď proto muset brát do konce života léky, což taky není žádná velká výhra, protože mu zánět močového měchýře dost pošramotil ledviny.

Díky lékům se Kdovíkovi lépe dýchá

Po zákroku si pan Kdovík musel na dva měsíce odpočinout, aby se zotavil po náročném vyšetření a doplnil síly. Velmi brzy se taky začalo ukazovat, jak moc se mu díky novým lékům ulevilo: je najednou mnohem veselejší, má víc energie, víc si hraje a zakašle si nanejvýš na procházce.

Zuby jsou v horším stavu, než se čekalo

V březnu Kdovíček vyrazil na konzultaci do Prahy za panem doktorem Hanzelem z Hanima Veterinary Clinic, který je moc šikovný chirurg a navíc i velký odborník na stomatologii. Pan veterinář Kdovíka důkladně vyšetřil a bohužel jsme zjistili, že zoubky jsou na tom ještě hůř, než jsme se domnívali… Tři zuby měl komplikovaně zlomené, taky má paradentózu a velké nánosy zubního kamene. No prostě hrůza.

V druhé půlce března proto Kdovíček podstoupil operaci. Panu doktorovi se nakonec podařilo skoro všechny zuby opravit a ven musela jen jedna stolička! Taky mu samozřejmě zoubky důkladně vyčistil a odstranil zubní kámen.

Když už byl Kdovík v narkóze, zkontroloval mu pan doktor také kyčle a kolena. Nakonec se ukázalo, že mu kolena sice špatně rotují, ale nic ho nebolí a není potřeba je operovat.

Co dál?

Pan Kdovík má teď před sebou tříměsíční rekonvalescenci, aby nabral zpátky ztracené síly. Potom bude moct podstoupit odstranění bradavic a kastraci, která je nezbytná mimo jiné i kvůli problémům s prostatou. Za půl roku ho taky ještě čeká kontrola zoubků u pana doktora Hanzela, abychom měli jistotu, že se všechno v pořádku zahojilo.

Konečně to vypadá, že Kdovík to nejhorší za sebou a my moc doufáme, že už se neobjeví žádné další problémy! Přeci jen těch už si Kdovík zažil až až.

Rodiče na dálku

Markéta DukayIva KolenováAndrea Trávníková
Jana ZáhumenskáIvana SoučkováRenáta Mikulcová
Design DWK s.r.oJudita Dvořáková Ladislava Weiss
Lucie HolecováMiroslava ŠindelářováKristyna Szekulicsova
a Jiří Blatner
Nikolka PavlíčkováIvana VackováIlona Popelářová
Marianna ZapotilováEliška ŠvihlováVendula Čaňková
Jitka Bajaja ElisováAneta ZelinkováKristýna Stropnická  
Robert KalábekKateřina ŠkvorováPetr a Jana Brožovi
Kateřina OkrouhlíkováEva Obručová Josef Burian a Jan – David Suja
Michaela a Adam MišteroviLucie BurešováEliška Bláhová
Lucie AudiMarie Tesařová Karolína a Adam Bukačovi
Klára MaierNikola PařilováPatrik Veruněk
Jana SchiedkovaSamuel KoprolínRozálie Matějů
Eliška LiberdováMartina Votavová Marcela Prokopová
Andrea BourkováAdéla HrubošováHanka Granichová 
Míla UrbánekEliška KováříkováEdita Černá
Barbora ChaloupeckáMia PopelkováKatka, Radek, Tobík a Annie Vonkovi
Kateřina PullmannováVeronika VlasatáLidmila Kohoutová
Helena HrachovinováMonika PolomisováJana a Sofinka Richterovi
Denisa Prokšová Romana DubcováVeronika Čadová
Radka FaberovaRadka HusakovaMartin Hrňa
Miriam CzompelováIrena HimlováArnošt Zukal
Iva AndrlováJakub a Dorinka4. A Panská pole v Přezleticích
ElchupakábraNaděžda Valdauf VančurováSvětlana Kounovská
Marie VařekováVeronika JanušováPetra Křehká
Věra PetrováJuraj JankovičAnežka Fiedlerová
HankaYvona ZemancováTomáš Kňažko
Romana MalíkováPetra MikolášováMirka Hlavová
Lenka HavlíčkováVeronika LerchováJiří Láníček
Denisa BuckulčíkováEliška Doležalová Veronika Lamačová
Lucie Davidova??

Adopce na dálku

Adoptujte si zvířátko na dálku a prožívejte cestu za novým začátkem spolu s ním.

Adoptovat Jak funguje adopce na dálku?

Naplnit mističku

Zvířátka v nouzi jsou závislá na lidské pomoci. Podpořte je ještě dnes zasláním libovolného příspěvku a pomozte jim tak zajistit vše, co budou potřebovat. Přispět můžete přímo na č. ú. 2288471053/5500, VS 1403 nebo skrz bezpečný portál Darujme.

Jednorázově
Měsíčně

Co bude za částku pořízeno?

Další zvířata

Z Teddyho příběhu bolí u srdce...

7 328 Kč
cíl 14 000 Kč

Nemocně kotě si přehazovali jako horký brambor...

Swiftie nemůže chodit na zadní nohu.

Odebírejte náš newsletter

Přihlaste se k odběru zvířecích novinek, které vás dojmou i zahřejí na srdci.

© 2024Pet Heroes z.s., IČO: 01552309, DIČ: CZ01552309, Hlavatého 663/15, 149 00 Praha