Ekko – kočička s dwarfismem

Tmavý mourovatý kocourek Ekko trpí dwarfismem
Na začátku byla Ekko úplně jako sourozenci. Pak ale přestala růst.

Narodila se kočičce Akali, která se ještě březí dostala do útulku Pet Heroes Lanškroun. Zpočátku se zdálo být všechno v pořádku, ale pak její sourozenci začali růst a přibírat jedno kilo za druhým, zatímco Ekko zůstávala stále stejná…

Vzácná genetická vada

Bylo to zvláštní, proto jsme poprosili o pomoc specialistku MVDr. Ludmilu Janouškovou. Paní doktorka provedla potřebné testy, které záhy potvrdily její domněnku – Ekko trpí dwarfismem. To je poměrně vzácná kočičí vada. V případě Ekko to znamená, že její tělo neprodukuje dostatek růstových hormonů a proto prdelka vypadala ve třech měsících jako šestitýdenní koťátko.

Není to ale jen o vzhledu, protože se s dwarfismem u koček pojí také celá řada zdravotních rizik. Kočky s tímto problémem mohou mít opožděný mentální vývoj, zároveň u nich hrozí ortopedické, neurologické a srdeční problémy nebo se jim mohou špatně vyvinout orgány. To vše může negativně ovlivnit kvalitu života a mohou i zemřít. Protože jde o poměrně komplikované onemocnění, více si o něm můžete přečíst v samostatném článku.

V případě Ekko se už problémy podepisovaly třeba i na srsti. Její kožíšek totiž vůbec nebyl jemný a hladký jako u zdravých koček. Místo toho měly chlupy zvláštní strukturu a připomínaly chmýří, takže byla věčně celá nepřirozeně rozčepýřená.

Vedle toho má Ekko i problémy s rovnováhou. Běhá sice často a ráda, ale hodně při tom šmatlá a chybí jí taková ta typická kočičí elegance a sebejistota, kterou její sourozenci už dávno získali.

Ekko začala docházet na léčbu

Okamžitě jsme proto začali s paní doktorkou řešit, co dál. Naštěstí existovala možnost léčby! Věděli jsme, že to bude náročné, ale chtěli jsme, aby měla Ekko co možná největší šanci na dlouhý a spokojený život a právě tu by měla léčba poskytnout. Ještě pořád měla šanci dorůst své sourozence a být potom normální dospělá kočka.

Ekko proto musela pravidelně docházet na injekce s chybějícími růstovými hormony. Kromě toho také pravidelně podstupovala vyšetření krve, abychom sledovali, že je všechno v pořádku a včas odhalili případné problémy. První dávku s lékem dostala koncem srpna 2023.

Musela taky podstoupit kontrolu štítné žlázy a vyšetření srdíčka, kde bylo naštěstí všechno v pořádku. Jen návštěvu kardiologie si bude muset Ekko za nějaký čas zopakovat, abychom měli jistotu, že se nic nezměnilo.

Po měsíci a půl léčby Ekko váží přes 2 kg

Výsledky léčby na sebe nenechaly dlouho čekat! Už dva týdny po zahájení léčby už měla Ekko celých 1 183 gramů – to je o 250 gramů víc než na začátku! Konečně tak překročila hranici jednoho kila, kterou měla správně zdolat už dávno.

Tím to samozřejmě neskončilo: začátkem října už Ekko vážila dokonce víc než 2 kg. Holčička opravdu krásně narostla a začala vypadat jako úplně nová kočka. Pryč je ta divná, věčně rozčepýřená srst, místo toho ji nahradil krásný hedvábný kožíšek.

Ekko ukončila léčbu

Léčba trvala tři měsíce a byla velmi náročná pro všechny zúčastněné. V listopadu ale konečně přišla zpráva, na kterou jsme čekali: pravidelné krevní testy dopadly dobře a Ekko mohla ukončit léčbu!

Velikostně je Ekko pořád o něco menší než její sourozenci a už tak zřejmě zůstane. To ale nevadí, důležité je, že hladinu hormonů už měla v normě. Nikdy to totiž nebylo pouze o velikosti jako takové, ale taky o tom, aby se jí správně vyvinuly všechny orgány a podobně.

Ekko se postupně naočkovala a koncem února byla taky na kastraci. Při té příležitosti paní doktorka rovnou udělala i kontrolní odběry krve, které byly v pořádku až na zhoršené jaterní hodnoty, které vyšly už i v předchozích testech. Růstové hormony játra bohužel hodně zatěžovaly, proto na ně Ekko celou dobu bere léky.

Náklady na léčbu a dodatečná vyšetření byly bohužel velmi vysoké. Z celého srdce proto děkujeme všem dárcům, kteří Ekko pomohli s pokrytím veterinárních výdajů. Ekko je úžasné veselé a hravé kotě a zaslouží si krásný život.

Ekko je holčička

Pokud jste sledovali příběh Ekko od začátku, tak si nejspíš vybavíte, že jsme ji docela dlouhou dobu považovali za chlapečka. Až při jedné prohlídce na veterině jsme zjistili, že to, co jsme považovali za stále nesestouplá varlata, jsou jen příhodně umístěné chomáčky chlupů!

Při všech těch starostech o Ekkinčino zdraví, jsme si toho vůbec nevšimli. Zpětně se tomu musíme hrozně smát. Každopádně to je stejně jen takový detail. Na průběh léčby pohlaví žádný vliv nemělo a celou dobu jde hlavně o to, aby byla Ekko v pořádku.

Ekko hledá domov

Ekko je hravá střela, překypující energií a dobrou náladou. Miluje lidi, miluje pohyb, miluje zábavu a miluje jídlo. Zbožňuje totiž život a užívá si ho vždy plnými doušky. Nejlépe by jí bylo ve společnosti další mladší energické kočky, se kterou by mohla tohle své nadšení sdílet. Má trochu svoji hlavu, dovádí, když má náladu, mazlí se taky jen, když má ona náladu nebo když má hlad, nosí se a pusinkuje, když usoudí, že to její kožíšek potřebuje. Ráda si o všem rozhoduje sama, není přece pro nikoho plyšáčkem, i když je přesně tak k pomuckání roztomilá.

Jak je Ekko malá, tak je šikovná. Je zvyklá na další kočky i pejsky, na hodné a klidné dětičky. Krásné zvládá cesty autem, návštěvy veterináře, česání i stříhání drápků. Domov ale hledá spíše klidný. Ráda by si kousku prostoru panovala z výšin škrabadla, ráda by se proháněla tunelem nebo šťourala do koulodráhy. Hodí se prostě do jednoznačně zvířecí domácnosti, ve které bude milována a brána jako nedílná součást rodiny.

Ekko momentálně užívá Hepapet na podporu jater, a protože za sebou má opravdu náročnou léčbu, je potřeba počítat s pravidelnými kontrolami krve. Je to speciální kočička, která hledá svého opravdu speciálního člověka, zodpovědného a svědomitého, milujícího a chápavého a hlavně toho osudově jedinečného, se kterým pro sebe budou opravdu jako stvoření.

Jste to vy, kdo si o Ekko napíše? Budeme čekat na e-mailu diana@petheroes.cz.

  • 10 měsíců, 3 kg
  • Očkovaná, odčervená, kastrovaná, čipovaná, FIV/FeLV negativní
  • Adopční poplatek 1 500 Kč

Rodiče na dálku

Andrea JurečkováKristýna KuchařováAndrea Köcková
Eva ŠelongováIvana RadosavljevičováKateřina Holanová
Robert NovotnýKarolína ČihákováAndrea Lukšová
Kristýna KubíčkováNela JanečkováTereza Stehlíková
Michala HlušičkováNelly GarčicováMarcela Zouharová
Markéta ZiajováDagmar VymetalkovaPetra Jaslovská
Dagmar ČernochováJiří ŠtroufAnna Kárová
Alexandra KohoutováJana PokornáMichaela Štechmüllerová
Jana Kotenová??

Adopce na dálku

Adoptujte si zvířátko na dálku a prožívejte cestu za novým začátkem spolu s ním.

Adoptovat Jak funguje adopce na dálku?

Naplnit mističku

Zvířátka v nouzi jsou závislá na lidské pomoci. Podpořte je ještě dnes zasláním libovolného příspěvku a pomozte jim tak zajistit vše, co budou potřebovat. Přispět můžete přímo na č. ú. 2288471053/5500, VS 1403 nebo skrz bezpečný portál Darujme.

Jednorázově
Měsíčně

Co bude za částku pořízeno?

Další zvířata

Už jako malé kotě prodělala nemoc, která ji připravila o sourozence...

2 800 Kč
cíl 8 000 Kč

Zlomené srdce a zdravotní problémy...

Catsbyho nemusíte vidět, abyste věděli, že je poblíž. Prozradí ho totiž hlasité sípání...

Nina je ještě mladá kočka, zdraví jí ale už teď neslouží tak, jak by mělo...

Odebírejte náš newsletter

Přihlaste se k odběru zvířecích novinek, které vás dojmou i zahřejí na srdci.

© 2024Pet Heroes z.s., IČO: 01552309, DIČ: CZ01552309, Hlavatého 663/15, 149 00 Praha