Vodní štěňátka (water puppies)

25. 07. 2022

Co jsou vodní štěňátka?

Termín vodní nebo-li mroží štěnátka (v angličtině water puppies/walrus puppies) jste nejspíš nikdy neslyšeli, přestože jde o celkem častý jev. O co se tedy vlastně jedná? Čtěte dále…

Štěněcí nemoc

Tato nemoc, které se říká anasarka, postihuje novorozená štěňata. Ptáte se, jak poznám, že je štěně nemocné? Štěňátko, co nemocí trpí, poznáte snadno:

 • Je celé oteklé.
 • Může být dvakrát až čtyřikrát větší než ostatní štěňata.
 • Je zavodněné, má nafouklé bříško.

Nemoc totiž způsobuje vodnatelnost, tkáně jsou prosáknuté tekutinou. Zavodnění organismu, mimo jiné nafouklé břicho a zavodnění celého tělíčka, pak způsobuje, že štěně vypadá jako by někdo nafouknul balónek.

Přestože toto zadržování tekutiny v těle nepatří mezi nejčastější nemoci psů, určitě patří mezi smrtelné nemoci psů a není ani příliš vzácné. Bohužel vodní štěňátka často nepřežijí. V případě mírného otoku ale naději mají. A pozitivní je, že nemusí mít žádné následky.

Vodní štěňátka: zleva zdravé štěňátko, štěňátko, které může mít šanci a stupeň postižení neslučitelný se životem

Co dělat?

Péče o štěňata po porodu, které mají tuto nemoc, musí nastat co nejdříve. Potřebná je veterinární péče, takže hledejte nejbližší veterinární pohotovost. Je ale možné, že nutnou veterinární péčí začne i samotný porod štěňat, může se totiž stát, že zvětšené štěně neumožní přirozený porod feny a je tak nutný císařský řez.

Porod císařským řezem určitě zajistěte v případě, že fenka už delší dobu od zahájení porodu další štěně neporodila, ona i mláďata jsou pak v ohrožení života.

Péče o štěně spočívá hlavně v OKAMŽITÉ akci.

 • Nadzvedněte štěňátku hlavu a opatrně natáhněte krk, aby mělo co nejvolnější dýchací cesty.
 • Zajistěte, že je v teple.
 • Každé dvě až tři minuty mu jemně přejeďte prsty přes genitálie, aby se pokud možno vyprázdnilo.
 • Pokračujte v tom až do příjezdu na veterinu1.

Mírné případy mohou začít normálně dýchat až pár hodin po narození. U vážných případů je ale naděje na uzdravení prakticky nulová.

Bohužel mnoho štěňat s touto nemocí se mrtvá už narodí. Vážné případy obvykle umírají do půlhodiny po narození2.

Vznik nemoci, proč se tak děje?

Naneštěstí se zatím neví, co tuto nemoc způsobuje, ani se nedá plně rozpoznat předem. Březí fena může jít na ultrazvuk a přesto se může, ale nemusí tato psí nemoc zjistit. Tím spíš, že se může vyvinout v kteroukoliv část březosti.

Nemoc může postihnout všechna plemena psů. Psí plemena patřící mezi krátkolebá plemena – krátký čumák a široká lebka (např. buldog, bostonský teriér nebo mopsík) mají ale větší míru rizika3. Nemocné přitom může být jedno štěňátko z vrhu, ale také jich může být více nebo i všechna4.

Podle expertů nemoci nejspíš napomáhají genetika a okolní prostředí5. Na University of Illinois dokonce už prováděli výzkum ve snaze najít genetický původ anasarky u buldogů (krátkolebé plemeno psa = vyšší riziko), a některé chovné stanice psů buldogů se výzkumu účastnily6.

Podobná nemoc se přitom objevuje i u jiných zvířat, například u skotu, a dokonce i u lidí. Dříve byla domněnka, že by nemoc mohla způsobovat strava s vysokým obsahem sodíku u fen, ale ta se již vyvrátila7. Někteří majitelé psů mají za to, že za vodnatost štěňat může přílišné pití feny během březosti, ale to také není důvod a březí fena musí hodně pít8. Podle některých může anasarku způsobovat i parvovirus.

Anasarka nepatří mezi vzácné nemoci, přestože se o ní moc neví. Například u některých vrhů buldogů tvoří vodní štěňata 90 až 100 % celého vrhu. Navíc mají tato štěňata často i jiná poškození jako je třeba rozštěp patra9.

Závěr

Mroží štěňata se vyskytují poměrně často, přesto je nemoc stále neznámá. Zatím se nepodařilo odhalit, co přesně nadměrnou vodnatelnost u štěňat způsobuje.

Jen víme, že se nejčastěji vyskytuje u plemen s krátkými čumáky. Úmrtnost je vysoká a většina štěňat umírá do 30 minut od narození, které je zpravidla vedené veterinárním lékařem pomocí císařského řezu.

Nezbývá tedy než doufat, že se co nejdříve najde způsob, jak nemoci předcházet.

Zdroje

 1. How to Treat Newborn Puppies with Edema (Water Puppies). WikiHow [online]. 7. 5. 2019 [cit. 2022-07-25]. Dostupné z: https://www.wikihow.com/Treat-Newborn-Puppies-with-Edema-(Water-Puppies)
 2. MAMIAN, Mike. Anasarca Puppies: What are Bulldog Water Puppies?. Bulldog Guide [online]. 8. 8. 2016 [cit. 2022-07-25]. Dostupné z: https://bulldogguide.com/what-are-bulldog-water-puppies/
 3. How to Treat Newborn Puppies with Edema (Water Puppies). WikiHow [online]. 7. 5. 2019 [cit. 2022-07-25]. Dostupné z: https://www.wikihow.com/Treat-Newborn-Puppies-with-Edema-(Water-Puppies)
 4. MAMIAN, Mike. Anasarca Puppies: What are Bulldog Water Puppies?. Bulldog Guide [online]. 8. 8. 2016 [cit. 2022-07-25]. Dostupné z: https://bulldogguide.com/what-are-bulldog-water-puppies/
 5. Researchers Aim To Find Genetic Marker For Anasarca. Purina Pro Club [online]. [cit. 2022-07-25]. Dostupné z: https://www.purinaproclub.com/resources/dog-articles/health/researchers-aim-to-find-genetic-marker-for-anasarca
 6. Hekman, J. P., Johnson, J. L., & Kukekova, A. V. (2015). Transcriptome Analysis in Domesticated Species: Challenges and Strategies. Bioinformatics and Biology Insights, 9S4, BBI.S29334. https://doi.org/10.4137/BBI.S29334
 7. Researchers Aim To Find Genetic Marker For Anasarca. Purina Pro Club [online]. [cit. 2022-07-25]. Dostupné z: https://www.purinaproclub.com/resources/dog-articles/health/researchers-aim-to-find-genetic-marker-for-anasarca
 8. MAMIAN, Mike. Anasarca Puppies: What are Bulldog Water Puppies?. Bulldog Guide [online]. 8. 8. 2016 [cit. 2022-07-25]. Dostupné z: https://bulldogguide.com/what-are-bulldog-water-puppies/
 9. Researchers Aim To Find Genetic Marker For Anasarca. Purina Pro Club [online]. [cit. 2022-07-25]. Dostupné z: https://www.purinaproclub.com/resources/dog-articles/health/researchers-aim-to-find-genetic-marker-for-anasarca

Handipedie

Jak se starat o osiřelé kotě aneb umělý odchov koťat bez maminky

05. 04. 2024 - Držíte právě v rukou maličký uzlíček, novorozené koťátko bez mámy a nevíte,...

Sousedi mají kočky, ale o kastraci nechtějí ani slyšet. Co s tím?

27. 02. 2024 - Už zase mají sousedovic venkovní kočky koťata? Snažili jste se s majiteli o problému...

Křečové záchvaty u psa a koček a proč to není vždy epilepsie

31. 01. 2024 - Křečové záchvaty u psů a koček si většina z nás automaticky spojí s epilepsií,...

Dwarfismus aneb porucha růstu u koček 

09. 12. 2023 - Většina lidí se asi shodne, že kočky jsou nejroztomilejší jako koťata. Jenže když malé...

Odebírejte náš newsletter

Přihlaste se k odběru zvířecích novinek, které vás dojmou i zahřejí na srdci.

© 2024Pet Heroes z.s., IČO: 01552309, DIČ: CZ01552309, Hlavatého 663/15, 149 00 Praha