Jak prožít klidné svátky se svým mazlíčkem

16. 12. 2021

Silvestrovské a novoroční oslavy jsou každoroční tradicí, která je spojena s ohňostroji, petardami a večírky. My lidé tyto situace nevnímáme nijak odlišně, trávíme čas se svými blízkými a užíváme si příjemnou atmosféru. Pro zvířata jsou to však momenty, v nichž prožívají strach a nejistotu. Jak své miláčky připravit na toto stresové období a co udělat, aby se cítili o něco lépe? Vyzkoušejte některý z našich tipů a uvidíte, že vám vaši mazlíčci poděkují.

Kočka – jak ji připravit na Nový rok?

Kočky mají perfektní sluch a skvěle vyvinuté smyslové orgány, proto je hluk nebo ohňostroje dokážou pořádně vyděsit. Zároveň je ale každá kočka jiná. Jedna si ani nevšimne, že se venku něco děje a druhá se krčí pod postelí.

Vystresovanou kočku poznáte tak, že mňouká více než obvykle, schovává se v rohu místnosti, nejčastěji pod postelí či gaučem. U některých koček se můžeme setkat také s přehnanou aktivitou, kdy začne běhat z jedné místnosti do druhé. Často se stává, že zvíře je vyděšené takovým způsobem, že zvrací nebo má průjem.

Nenechávejte ji samotnou

Kočka tráví většinu dne spánkem, ale jakmile se probudí, je důležitá interakce formou hry. Některé se vyřádí na lovení provázku, tkaničky či peříčka, ale jsou kočky, které se zabaví skrze tzv. interaktivní hru. Do hračky schováte pamlsky a kočka musí vymyslet, jak je dostat ven. Namáhá tak mozek a zároveň touží po vytoužené odměně, pamlsku.

Odhlučnění bytu

Pro kočku je mnohem lepší, když světýlka neuvidí a nezvyklé zvuky neuslyší, proto zkuste zavřít všechny okna a dveře, zatáhněte i žaluzie nebo závěsy. Byt sice neodhlučníte na sto procent, ale stále myslete na to, že kočka má vícenásobně lepší sluch než člověk, proto slyší věci, které my ne.

Venkovní kočku vezměte domů

V žádném případě nenechávejte kočku venku. Riziko útěku, sražení autem nebo zranění petardou je obrovské, proto ji na Silvestra ven vůbec nepouštějte a počkejte, až se situace uklidní. Pokud je vaše kočka zvyklá na život venku a doma být nechce, zkuste ji rozptýlit hraním nebo dobrůtkami.

Připomínáme také, že kočička by měla mít registrovaný čip. Pokud jste tak ještě neučinili, můžete čip zaregistrovat například na Backhome. Bez registrace je čip prakticky k ničemu.

Hlavně klid a nohy v teple

Když jste nervózní vy, je i ona. Pokud z vás ucítí nervové napětí, nebude ani zdaleka uvolněná. Zkuste se proto uklidnit a nevybočujte ze zajetého režimu – stejná doba krmení, hraní a mazlení.

Pes – jak ho připravit na ohňostroj?

Reakce na stres je u každého pejska jiná. Je mnoho psů, kteří si změny situace ani nevšimnou, spí v pelíšku a relaxují. Jsou však i takoví, kterým ohňostroje způsobují vážnější problémy. Mezi příznaky patří zrychlené dýchání, kňučení, vytí, zrychlený puls. Pokud víte, že váš pejsek má některý z uvedených příznaků, snažte se mu den co nejvíce zpříjemnit.

Pejska pořádně utahejte

Dopoledne vezměte psa na dlouhou procházku, kde se unaví a vybije svoji energii. Zkuste k procházce přidat psí park, ve kterém si spolu pohrajete. Pes tak bude odpoledne a večer vyčerpaný, tudíž je velká pravděpodobnost, že bouchání petard prospí.

Připravte mu úkryt

Pokud je váš pes opravdu „stresař“, bude potřebovat pořádný úkryt. Zatáhněte proto žaluzie, závěsy a zavřete okna. Pelíšek přemístěte do klidné části bytu, poblíž položte misku s vodou a jídlem. V ideálním případě buďte ve stejné místnosti. Pokud tam však pejsek nechce být, nenuťte ho.

Můžete také zkusit lízací podložku, která odbourává stres a zabaví psa na několik hodin. Ten si lehne a vylizuje podložku, na které je rozmazaná například paštika či konzerva. Používá se zejména v těchto náročných situacích, ale je vhodná i proti hltání.

Hrajte si spolu

Vezměte hračku, kterou váš pes miluje a hrajte si. Přetahovadlo, psí hlavolamy, házení míčku. Zkrátka vše, co vidíte, že jej dělá šťastným. Uvolní se, zrelaxuje, ucítí, že i vy jste v pohodě a hned mu bude lépe.

Doporučujeme také čmuchací koberec, do kterého pejskovi schováte granulky nebo pamlsky a on se je snaží vyčmuchat. Čmuchání je pro psa tou nejpřirozenější činností a má velmi pozitivní vliv na jeho psychický stav.

Ven pouze s vodítkem a registrovaným čipem

Nepouštějte psa na volno, snadno se může stát, že se lekne a uteče. Mějte ho vždy připnutého na vodítku.

Důležité také je, aby byl pejsek čipovaný a čip registrovaný například na Backhome, aby vás bylo v případě ztráty jak dohledat a kontaktovat. Samotný čip bez registrace nestačí.

Pozor na tlapky

Může se stát, že si váš pejsek rozedře tlapky o střep či led. Po každém příchodu z procházky proto zkontrolujte packy včetně meziprstí, jestli náhodou na něco nešlápnul.


Autor článku: Sandra Tanhäuserová

Handipedie

Výchova dětí k respektu ke zvířatům

01. 06. 2024 - Rodiče, děti a zvířata – to je celkem běžný popis mnoha rodin. Není se čemu divit,...

Jak pečovat o psí srst

16. 05. 2024 - Psí srst nám toho dokáže o pejskovi hodně prozradit a často podle jejího stavu poznáme, že...

Jak se starat o osiřelé kotě aneb umělý odchov koťat bez maminky

05. 04. 2024 - Držíte právě v rukou maličký uzlíček, novorozené koťátko bez mámy a nevíte,...

Sousedi mají kočky, ale o kastraci nechtějí ani slyšet. Co s tím?

27. 02. 2024 - Už zase mají sousedovic venkovní kočky koťata? Snažili jste se s majiteli o problému...

Odebírejte náš newsletter

Přihlaste se k odběru zvířecích novinek, které vás dojmou i zahřejí na srdci.

© 2024Pet Heroes z.s., IČO: 01552309, DIČ: CZ01552309, Hlavatého 663/15, 149 00 Praha