Příběh Dobbyho

16. 09. 2019

Tohle koťátko brzy zemře. Chcete vědět proč? Přečtěte si příběh Dobbyho, který je možná dlouhý, ale o to závažnější.

Dobby je sphynx. Atraktivní plemeno, o které je velký zájem. Jenže spousta lidí na svých parťácích dost šetří. Raději si pořídí kotě za 3000, než aby zkoumali a prověřovali chovatele své budoucí kočky. Chtějí exkluzivní kočku bez srsti, protože se jim líbí, je něco extra nebo se jim hodí do interiéru. Kdo ví, kolik z nich ale zná skutečnou povahu sphynxe a pořídí si ho hlavně pro jeho jedinečné vlastnosti, ale také pro náročnou péči, kterou vyžaduje.

Na to, že je velký zájem o levná koťata sphynxů spoléhají podnikatelé – množitelé koček. Že jste slyšeli jen o psích množírnách? Ne. Kočičích množíren je v naší republice spousta. Některé jsou menší, třeba jen jedna nebo dvě kočky v domácnosti, některé jsou větší, třeba dvacet koček. Některé vypadají vlastně i docela dobře, kočky jsou dobře živené, hodně mazlené. Ale co z toho, když v sobě skrývají časovanou bombu v podobě smrtelných nemocí?

Dobby je kotě od HCM pozitivních rodičů. HCM je závažné srdeční onemocnění. Je geneticky dané, proto jsou ve slušném chovu všechny kočky vždy testovány a pozitivní jedinci se z chovu vyřazují. Protože na to množitelka nedbala, Dobby se narodil s hodně závažnou formou, poděděnou od rodičů. Má před sebou možná pár měsíců, možná rok života.

Již brzy se začne dusit a kašlat, plíce se mu budou plnit vodou. Léky budou nějakou dobu zabírat, ale nakonec dojde do stádia, kdy jeho nynější majitelka, která si ho od nás adoptovala, bude muset zvolit odchod za duhový most, aby netrpěl. Dobbymu je jen pár měsíců.

Jako bonus měl Dobby falešná očkování a vylezla z něj hromada červů. Smutné? Realita každých dní, kdy přijímáme podobné kočky, u kterých kupující naletěli množiteli a nevědí si s nimi rady. Původní majitelé si ho koupili na benzince v Náchodě, po množitelce od té doby není vidu, ani slechu. Nechali se napálit. A podvodnice pokračuje dál.

Protože změna zákonů je v nedohlednu a nejspíš nikdy nedokáže pokrýt vše, jediná šance, jak pomoct koťátkům jako je Dobby, je přestat podporovat množitele a klást nejvyšší možné nároky na prodejce koťat a štěňat. Jedině tak, že budete mít maximum informací, dokážete vyselektovat podvodníky. Mít oči pro pláč až vám bude vaše vysněné zvířátko ležet v náručí mrtvé… To je moc pozdě.

Vedle Dobbyho je jednooká Oriška. Původně z jedné z větších množíren, kterou jsme řešili před pár lety – https://www.handipet.org/2017/05/27/kocici-peklo/. Množitelka i přes nechutné prostory a příšerné prostředí díky síti kamarádů produkovala a prodávala spoustu koťat. Myslíte, že je i danila?

Za nás samozřejmě nejlepší možnost – adoptovat! Ale pokud už si chcete nějaké koťátko koupit, řiďte se těmito radami:

1. Vždy chtějte kupní smlouvu, kde budou uvedeny vaše osobní údaje, popis zvířete včetně čísla čipu a osobní údaje prodejce

2. Vyžádejte si občanský průkaz při podpisu smlouvy od druhé strany, stejně jako prodejce bude chtít od vás prokázat, že jste skutečně ta osoba, kterou deklarujete ve smlouvě

3. Vždy si kupujte čipované zvíře

4. Koťátko si kupujte pouze v chovatelských stanicích, které testují na HCM, FIV a FeLV a zjištěte si o těchto závažných nemocech maximum informací

5. V očkovacím průkazu zkontrolujte, jestli je u očkování uvedeno razítko a podpis veterináře

6. Nikdy nevyzvedávejte zvíře na beznince nebo jiných odlehlých oblastech „na půli cesty“

Slušný chovatel bude chtít vědět do jaké rodiny zvířátko půjde a bude ochotný vám se vším poradit. Dbejte tedy také na otevřenost komunikace.

Předem děkujeme za každého zodpovědného člověka, který přistupuje k pořízení zvířátka s maximální péčí.

 

Novinky

Dobrovolnické dny se vrací! Potkáme se v červnu?

17. 05. 2024 - Přijeďte se se s námi potkat a pomozte se vznikem centra pro handicapovaná a týraná zvířata...

Jak pečovat o psí srst

16. 05. 2024 - Psí srst nám toho dokáže o pejskovi hodně prozradit a často podle jejího stavu poznáme, že...

Přijali jsme kočičku v kritickém stavu | Měsíčník Handipetu

08. 05. 2024 - V dubnu jsme byli na veterině skoro jako doma. S Langustou tam jezdíme poměrně často kvůli...

Novinky z Hrabří! Stavíme vjezd

22. 04. 2024 - V Hrabří se v posledních měsících dějou věci! Vzniká zde totiž nový vjezd, který by...

Odebírejte náš newsletter

Přihlaste se k odběru zvířecích novinek, které vás dojmou i zahřejí na srdci.

© 2024Pet Heroes z.s., IČO: 01552309, DIČ: CZ01552309, Hlavatého 663/15, 149 00 Praha