Dočasná péče a co to obnáší

20. 11. 2016

Dočasná péče znamená starat se o pejsky a kočičky, kteří zatím nemají majitele. Během doby, kdy je máte u sebe ubytované, se jim stále hledá nový domov. Znamená to, že u vás zvířátko najde útočiště, bezpečí, budete s ním pracovat, léčit ho, učit ho novým věcem a připravovat na další život u někoho jiného. Jakmile pejsek nebo kočička odejde domů, zůstane u vás místo, které můžete zaplnit dalším opuštěncem.

lenka_2

Takhle dokážete zachránit nejen jednoho pejska nebo kočičku, jako u adopce na stálo, ale třeba i desítky nebo stovky zvířat. Zní to dobře? To protože je to dobré! Je to jedna z cest, jak trochou místa, času a energie pomoct mnoha zvířatům v nouzi.

Co vám dočasná péče přinese

Kolikrát jste si říkali, jak hrozně bezmocně se cítíte, když nemůžete pomoct víc? Sledujete obrázky smutných pejsků za mřížemi a moc dobře víte, že se k vám všichni nevejdou. Nebo si snad říkáte, že si nemůžete pořídit pejska nebo kočičku, protože se chystáte stěhovat, někam odjet? Nevíte, kde budete za rok, za dva, ale chybí vám přítomnost zvířátka?

ftefan_4

Tyhle případy řeší dočasná péče. Při dočasné péči si nemusíte vzít všechny pejsky nebo kočičky natrvalo. Můžete jich zachránit velké množství a žádného si nemusíte nechat, protože jim najdete skvělé nové domovy. A ta radost, která je s tím vším spojená? Není lepší odměny než vidět zvíře, které jste dostali domů vychrtlé, nevychované a bojácné, jak si lebedí v posteli u nových majitelů – konečně šťastné.

dolly

Dočasné péče, to není jen na chvilku u sebe nechat někoho žít. Je to záchrana životů. Jednotek, desítek a možná i stovek zvířat, která by bez vás nepřežila. Čekají tam venku v mrazu, zranění, bezmocní. Máte možnost stát se jejich andělem.

Když je to tak super, proč to nedělá každý?

Dočasná péče je radost, přináší skvělý pocit a hlavně skutečný životní smysl. Proč se nepodělit o trošku místa s další živou bytostí, která vám může tolik nabídnout?

Jenže jako všechno, má i dočasná péče svá úskalí. Zvířata přicházejí mnohdy z příšerných podmínek a nikdo vám nezaručí, v jakém stavu přijdou. Ano, dodržíme karanténu a vybereme zvířata, která se do vašeho prostředí hodí, ale jako dočaskáři dostáváte zvířata úplně na začátku. Nemusí to být vymazlená zvířátka, která přicházejí ze skvělých podmínek. Některá nemají hygienické návyky, jiná koušou nebo se strachem schovávají do rohu.

perci_3

Každému dočaskáři se snažíme vybrat zvířátko, které zvládne. Do bytu nedáme kavkazského psa a na zahradu nedáme miniaturní čivavu. K malým dětem nedáme psa, který útočí na lidi. Nikdo ale nedokáže stoprocentně zaručit jejich povahu nebo chování a je potřeba počítat s čímkoliv. Minimálně s bobky nebo počůraným povlečením, než se zvířátko všemu naučí.

A abyste si dokázali představit, jak taková dočasná péče může vypadat, připravili jsme si ukázkové fotografie.

Občas, když přijdete z práce domů…

1452515660430

Na postel zapomeňte

2015_8_21_postel

„Já myslela, že se to jí!“

20150101_125850

Když přijdete z párty domů…

20141229_172802

Nezapomínejte ale, že i přes všechny tyhle věci vám stále může zvířátko z útulku mnoho nabídnout.

  • Nezapomenutelné zážitky
  • Radost
  • Pomoc, která vám bude dávat smysl
  • Přátelství
  • Zábavu

Budete pracovat na záchraně něčího života a stanete se jeho nepostradatelnou součástí. Jestliže máte u sebe doma trochu místa, trochu času a energie a chuť do toho jít, určitě se nám ozvěte. Oni si vaši pomoc rozhodně zaslouží a vy po prvních pár dnech zjistíte, že tohle je to, co chcete v životě rozhodně dělat.

dorotka_3

Jak funguje dočasná péče u nás?

Dočasné péče máme momentálně nejvíce v Praze, na Zlínsku a v okolí Lanškrouna, vítáme ale dočaskáře z celé České republiky.

V závislosti na tom, co zvířátko potřebuje, dokážeme dodat krmení i psí potřeby. Samozřejmě proplácíme veterinární ošetření, případně i cesty na veterinu.

Zvířata od nás odcházejí do dočasné péče po potřebném ošetření a základních zákrocích. Máme základní představu i o chování doma a venku a do dočasné péče vybíráme zvíře podle vašich možností.

Je potřeba počítat s loužičkami po bytě, dokud se zvířátko nenaučí hygienickým návykům. V případě pejska se může dostavit separační úzkost (nevydrží sám doma). Někdy vám z nudy vyrabuje odpadkový koš nebo rozkouše vaše oblíbené boty.

20160512_151414

Zvířátek se v žádném případě nezříkáme. V případě jakýchkoliv potíží s vámi vše vyřešíme. Zvířátkům v případě komplikací hledáme jinou dočasnou péči nebo se vrací zpět k nám do azylu.

Neneseme ale žádnou finanční spoluúčast na náhradě škody vzniklé tím, že pejsek něco zničí.

Pro koho hledáme dočasné péče?

Plašší psi z množírny. U plachých zvířat je velmi důležité, aby se co nejrychleji dostala k dočaskáři a začala se socializací. V azylu je to pro vyšší počet zvířat velmi náročné. Opatrovník může očekávat velmi vyděšené malé zvířátko, které nikdy nevidělo obojek, ani vodítko. Nemá hygienické návyky a chce se od člověka dostat co nejdál to půjde.

V případě plachých psů je potřeba si dávat především pozor na zabezpečení proti útěku a počítat s čůracími nehodami doma.

20160815_194055

Psi senioři, kteří hůře snášení velký počet jiných zvířat a takové prostředí je pro ně velmi stresující. Obvykle jsou to psi, kteří celý život žili s člověkem, takže starost o ně není tak náročná, jen potřebují svůj pokoj. Je zde riziko dožití pejska v dočasné péče, nikdy nevíme, jestli se senior dožije ještě několika let nebo už jen pár týdnů. Ale jestli nebude muset dožít v kotci, dáte mu ten nejkrásnější dárek, nikdo nechce umírat sám.

bobik

Psí a kočičí individualisté. Některá zvířata žijí s člověkem a ten se jich po čase musí z jakéhokoliv důvodu vzdát. Dospělé zvíře si tak hůř zvyká na smečku psů v azylu nebo útulku a potřebuje spíše individuální přístup, aby se netrápil než najde novou rodinu. Taková zvířata jsou většinou bezproblémová.

DSC_8947

Psi s komplikovanější povahou, kteří potřebují náročnější přístup. Ve smečce vytvářejí konflikty a potřebují zkušenějšího dočaskáře. Člověka, který už se psi něco zažil a nelekne se, když po něm pes vystartuje, protože se bojí nebo je naopak rozmazlený. Jsou to psi, kteří potřebují socializovat s městem, útěkáři, pro které není plot překážkou, hyperaktivní psi, kteří nemají vyžití a provokují ostatní.

Pomoc s výcvikem a konzultace dokážeme zařídit ve spolupráci se zkušenými profesionály.

received_10207103480368572

Kočky v karanténě. Potřebujeme víc dobrovolníků bez jiných koček nebo s možností oddělených místností. Karanténa na FIV a FeLV (nepřenáší se vzduchem, pouze přímým kontaktem koček) trvá přibližně 2 měsíce, po které je velká škoda nechávat kočku zavřenou v karanténním boxu.

kote_4

Tak do tohohle jdu! Vždycky jsem chtěla pomáhat!

Tak super! Kontaktujte nás na e-mail marketa@petheroes.cz, kam nám popište vaše představy a co zvířátkům nabízíte za prostředí a my se vám rádi ozveme zpátky! 🙂 Těšíme se na spolupráci! 

Články

Dolly se zase zhoršilo srdíčko… | Měsíčník Handipetu

01. 03. 2024 - Suchý únor u nás nebyl moc suchý. Ne, že bychom holdovali alkoholu – to vůbec! Ale třeba...

Sousedi mají kočky, ale o kastraci nechtějí ani slyšet. Co s tím?

27. 02. 2024 - Už zase mají sousedovic venkovní kočky koťata? Snažili jste se s majiteli o problému...

Kolika zvířatům jsme pomohli v uplynulém roce? | Měsíčník Handipetu

04. 02. 2024 - První měsíc v novém roce máme úspěšně za sebou. Pojďme se podívat, co leden v Handipetu...

Jak dopadla sedlčanská vánoční sbírka?

12. 01. 2024 - V prosinci jsme v Sedlčanech a blízkém okolí společně s organizací Pomoc pro kočky z.s....

Odebírejte náš newsletter

Přihlaste se k odběru zvířecích novinek, které vás dojmou i zahřejí na srdci.

© 2024Pet Heroes z.s., IČO: 01552309, DIČ: CZ01552309, Hlavatého 663/15, 149 00 Praha