Co dělat, když odhalíte množírnu

10. 02. 2018

Kdo z vás se pokoušel něco udělat s množírnou u sousedů, zjistil, že to není vůbec jednoduchá záležitost. Komunikace s úřady je často velmi složitá, těžkopádná a ani nevíte, jak to celé dopadlo.

Hlášení Krajské veterinární správě

První, co byste měli udělat, je nahlášení množírny na Krajskou veterinární správu (KVS), pod kterou spadá váš kraj. Zde podrobně popište, o co se jedná a na konci e-mailu připište formulku „Žádám o informování o výsledku šetření na e-mail …(doplňte váš e-mail)“. Na konec e-mailu můžete přiložit také své telefonní číslo pro případ, že by se KVS potřebovala na něco doptat. K e-mailu přiložte fotografie nebo videa toho, co vám nepřišlo správné. Čím více důkazů máte, tím lépe. Zároveň s tímto e-mailem odešlete zprávu na odbor životního prostředí daného města nebo starostovi dané obce a opět si na konci vyžádejte informování o výsledku šetření.

Svobodný přístup k informacím

V České republice je Zákon č. 106/1999 Sb., O svobodném přístupu k informacím, podle kterého si můžete vyžádat výsledky kontrol na určité adrese klidně za deset let od KVS nebo města. Při hledání informací v minulosti se může stát, že vám bude účtován poplatek. V případě informování výsledku šetření vaší stížnosti vám poplatek účtován nebude.

Co dělat, když to moc nejde

Pokud KVS zhodnotí stav potenciální množírny jako v pořádku a vám stále nepřijde, že skutečně v pořádku je, potom je nejlepší se spojit s nejbližší neziskovou organizací, která se zabývá pomocí psům a začít řešit situaci s nimi. Upozorňuji, že neziskové organizace nemají žádné pravomoce řešit situaci jako třeba policie nebo KVS, ale dokáží případ zpropagovat a KVS či obec popostrčit správným směrem k řešení situace. Navíc mohou nabídnout místo v případě, že se zvířata budou odebírat. Vždycky je dobré mít nějaké pomocníky.

Nespoléhejte ale na to, že neziskové organizace vyřeší situaci za vás, mají většinou tolik práce, že nedokážou řešit několik množíren naráz. Vaše zapojení se je v tomto případě opravdu nutné. Co se týče policie, tu rozhodně volejte ve chvíli, kdy máte pocit, že jde o akutní týrání, např. slyšíte nebo vidíte, že majitel právě přelomil psovi nohu lopatou nebo že zvíře je vychrtlé na kost a už nezvládá ani stát. Je noc a vy máte podezření na trestnou činnost, kterou je bezodkladně nutné řešit. Obvykle v případě, že KVS zjistí nějaké pochybení, přivolá si na pomoc policii sama. Ničemu ale neublížíte, když informujete o svém podezření policii už na začátku. V případě, že jde ale o dlouhodobé týrání, předají to pravděpodobně jako první KVS než začnou jednat sami.

Další články na téma množíren a výběru psa

V množírnách trpí i kočky

Jak probíhají adopce psů

Proč úřady nekonají v otázce množíren

Proč je chov bez papírů špatně a ani s těmi papírovými to není slavné

Jak si vybrat člověka, od kterého si psa pořídím

Proč „Zvíře není věc“ nefunguje tak, jak si představujeme

Výhody adopce pejska a proč to doporučuji

 

Články

Pet Heroes slaví 10 let

29. 03. 2023 - 29. 3. 2013 se začal psát příběh Pet Heroes. Jmenovali jsme se tehdy OS Beky a naší...

Každá venkovní kočka nepotřebuje zachránit. Ale vykastrovat ano!

27. 03. 2023 - Stalo se to už mnohokrát – ozvali se nám lidé, že našli venku kočičku a ptali se, jestli...

Kastrace: Proč je důležité kastrovat kočky – a nejen pro jejich zdraví

15. 03. 2023 - Každý kočkomil dobře ví, jak nádherná, milující a vznešená zvířata kočky jsou. A...

Mojitovy protézky jsou kompletní!

10. 03. 2023 - Mojito má za sebou víc jak rok s protézkami, které si za tu dobu důkladně ochodil a naprosto...

Odebírejte náš newsletter

Přihlaste se k odběru zvířecích novinek, které vás dojmou i zahřejí na srdci.

© 2023Pet Heroes z.s., IČO: 01552309, DIČ: CZ01552309, Hlavatého 663/15, 149 00 Praha