fbpx
Close

10.2.2018

Co dělat, když odhalíte množírnu

Kdo z vás se pokoušel něco udělat s množírnou u sousedů, zjistil, že to není vůbec jednoduchá záležitost. Komunikace s úřady je často velmi složitá, těžkopádná a ani nevíte, jak to celé dopadlo.

Hlášení Krajské veterinární správě

První, co byste měli udělat, je nahlášení množírny na Krajskou veterinární správu (KVS), pod kterou spadá váš kraj. Zde podrobně popište, o co se jedná a na konci e-mailu připište formulku „Žádám o informování o výsledku šetření na e-mail …(doplňte váš e-mail)“. Na konec e-mailu můžete přiložit také své telefonní číslo pro případ, že by se KVS potřebovala na něco doptat. K e-mailu přiložte fotografie nebo videa toho, co vám nepřišlo správné. Čím více důkazů máte, tím lépe. Zároveň s tímto e-mailem odešlete zprávu na odbor životního prostředí daného města nebo starostovi dané obce a opět si na konci vyžádejte informování o výsledku šetření.

Svobodný přístup k informacím

V České republice je Zákon č. 106/1999 Sb., O svobodném přístupu k informacím, podle kterého si můžete vyžádat výsledky kontrol na určité adrese klidně za deset let od KVS nebo města. Při hledání informací v minulosti se může stát, že vám bude účtován poplatek. V případě informování výsledku šetření vaší stížnosti vám poplatek účtován nebude.

Co dělat, když to moc nejde

Pokud KVS zhodnotí stav potenciální množírny jako v pořádku a vám stále nepřijde, že skutečně v pořádku je, potom je nejlepší se spojit s nejbližší neziskovou organizací, která se zabývá pomocí psům a začít řešit situaci s nimi. Upozorňuji, že neziskové organizace nemají žádné pravomoce řešit situaci jako třeba policie nebo KVS, ale dokáží případ zpropagovat a KVS či obec popostrčit správným směrem k řešení situace. Navíc mohou nabídnout místo v případě, že se zvířata budou odebírat. Vždycky je dobré mít nějaké pomocníky.

Nespoléhejte ale na to, že neziskové organizace vyřeší situaci za vás, mají většinou tolik práce, že nedokážou řešit několik množíren naráz. Vaše zapojení se je v tomto případě opravdu nutné. Co se týče policie, tu rozhodně volejte ve chvíli, kdy máte pocit, že jde o akutní týrání, např. slyšíte nebo vidíte, že majitel právě přelomil psovi nohu lopatou nebo že zvíře je vychrtlé na kost a už nezvládá ani stát. Je noc a vy máte podezření na trestnou činnost, kterou je bezodkladně nutné řešit. Obvykle v případě, že KVS zjistí nějaké pochybení, přivolá si na pomoc policii sama. Ničemu ale neublížíte, když informujete o svém podezření policii už na začátku. V případě, že jde ale o dlouhodobé týrání, předají to pravděpodobně jako první KVS než začnou jednat sami.

Další články na téma množíren a výběru psa

V množírnách trpí i kočky

Jak probíhají adopce psů

Proč úřady nekonají v otázce množíren

Proč je chov bez papírů špatně a ani s těmi papírovými to není slavné

Jak si vybrat člověka, od kterého si psa pořídím

Proč „Zvíře není věc“ nefunguje tak, jak si představujeme

Výhody adopce pejska a proč to doporučuji

 

10.2.2018

7 Comments on “Co dělat, když odhalíte množírnu

Tereza KRIPACOVA
6.9.2020 na 18:28

Dobrý večer, píšu práci do školy zvanou SOČ ( Středoškolská odborná činnost) a rozhodla jsem se psát o množírnách, protože mám moc ráda zvířata a chtěla bych to nějak vyzdvihnout aby se s tím začalo dělat něco víc.
Byla bych moc ráda, kdyby někdo z vás byl mým konzultantem, na kterého bych se mohla kdykoliv obrátit a poradit se s ním o něčem, kdybych nevěděla. Daného člověka zmíním ve své práci.
Předem děkuji za odpověď.

Odpovědět
Denisa Falešníková
7.9.2020 na 16:33

Dobrý den, kolegyně Vám konzultace ráda poskytne, ozvěte se jí proto prosím na e-mail nikol@petheroes.cz. 😊

Odpovědět
Lucie Pospíšilová
14.12.2020 na 11:30

Dobrý den, o víkendu jsem si chtěla koupit fr. buldočka,ale od koupi jsem opustila z důvodu, že jsem měla pocit, že majitelé mají psy pouze za účelem zisku. Měli několik psů 1fr.buldočka psa a min. 2 feny se štěňaty, dále rotvajlera a 2 štěnátka pomeranian a také popouška Žaka. To bylo jen to co jsem viděla. Nedalo mi to a dále jsem hledala dnes na internetu a bohužel jsem dohledala, že dcera této paní u které jsem o víkendu byla, dále prodává 6letou fenu fr. buldočka, která není vhodná k chovu. Dále její dcera také prodává štěnátka fr. buldočka. Nevypadalo to, že by zvířata jakkoliv trpěla, ale zvířata mají opravdu jen na množení a dále je rozprodávají. Je mi z toho moc smutno a nevím co dělat.

Odpovědět
Denisa Falešníková
14.12.2020 na 14:44

Dobrý den, to nás moc mrzí, bohužel je takových lidí stále spousta. 🙁 Pokud nejde o registrovanou chovatelskou stanici, doporučujeme vytvořit screenshoty inzerátů a spolu s odkazy je poslat na finanční úřad s tím, že máte podezření na to, že neodvádí daně.

Odpovědět
Jana Švagrová
2.6.2021 na 12:01

dobrý den,
o víkendu jsem se byla podívat v jedné chovatelské stanici na štěňátko s pp za nemalé peníze. To co jsem tam viděla tak mám před očima do dneška, už po otevření vrat byl na dvorku strašný smrad z výkalů. Interiér doma hrůza a hnus. V malém prostoru toho baráku 8 dospělých nebo dospívajích psů té rasy a tři malá štěňátka. Čtyři z těch psů po celou dobu byli v kleci 1,2×1 m. Klecí tam bylo víc snad než normálního prostoru. Neříkám že byli psi špatně živený ale podmínky k žití těchto psů jsou k zamyšlení. Co teď po pár dnes zjišťuju tak paní mám těch psů asi ještě víc a jemi jich upřímně líto.
Tato chovná stanice je dle mojich očí množka s pp za pěknáý prachy

Odpovědět
Eliška Rohrerová
17.6.2021 na 14:16

Dobrý den,
potřebovala bych poradit, jak se zachovat. Už delší dobu sháníme do rodinky pejska. Chovatelské stanice mi udávaly ceny, které jsou za hranicí mých nynější finančních limitů, a proto jsem se jen podívala na různých webových stránkách. Na jedné uváděli štěňátka zdarma, což mi přišlo velice divné, ale spíše ze zvědavosti jsem chtěla vědět, o jaký typ majitele jde. Nemám žádný hmatatelný důkaz, ale podle mě jsem narazila na množírnu. Paní se ani nepředstavila, a přesto jak pořád uváděla, jak jí na štěňatech záleží, neposlala jedinou fotku ani žádné info. Odpovídala mi obratem, ale nikdy nereagovala na mé dotazy (info o pejskách atd.) V druhém mailu řekla, že se přestěhovala do Německa a za štěně nechce nic, ale musíme zaplatit dopravu, která činí 150 euro. Částka sice není velká, ale celé jednání mi vůbec nesedí. Navíc napsala, že kdybych chtěla další, ať se hned ozvu, že má holky i kluky, a přitom jako důvod darování udala přestěhování a nemožnost se postarat.. Když jsem jí poprosila alespoň o představení neodepsala. Můžete mi prosím poradit, zda by na toto úřad vůbec reagoval?
Děkuji moc! Rohrerová.

Odpovědět
Denisa z Handipet Rescue
17.6.2021 na 21:51

Dobrý den, z toho, jak situaci popisujete, to bohužel spíš zní jako jeden z případů, kdy se podvodníci snaží vylákat peníze za zvířata, která přitom reálně neexistují. Zkuste inzerát nahlásit na daném serveru, pokud to jde. Jinak bohužel není moc, co může člověk udělat, pokud sám nebyl přímo podveden. :/

Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *