Hledáme dobrovolníky na 28. 9. 2024
13. 09. 2024 - Koncem září nás čeká další dobrovolnický den na statku v Hrabří, kde připravujeme...
Spoustu lidí zajímá, jak je to se psi a kočkami v Afghánistánu, proto jsme se rozhodli dát dohromady různé zdroje a shrnout, jak se situace vyvíjela a jak vypadá teď. Bohužel, kromě nutnosti některé informace vůbec nesdílet pro zachování bezpečnosti, je také vzhledem k válečnému stavu i snaze jednat co nejrychleji, dost věcí nejistých a zmatečných. Je tedy často nutné skládat k sobě střípky, ale i z těch se zdá, že média často sdílí mylné informace. Článek je poskládaný z příspěvků na sociálních sítích organizací a článků. Naše organizace nijak nepomáhá, ani není aktivní v činnosti v Afganistánu, reagujeme pouze na dotazy lidí, kteří se na situaci ptají a chceme tímto pomoct s překladem.
Zprávy o tom, co se děje, jsme přebírali hlavně od neziskové organizace pomáhající zvířatům jménem Kabul Small Animal Rescue, doplňují je některé zprávy z jiných stránek (v tom případě je jiný zdroj napsán). Berte prosím na vědomí, že všude uvádíme pouze shrnutí sdělení, ne přesný překlad.
Jak se dočteme například zde, Kabul Small Animal Rescue je organizace, co se už léta zaměřovala mimo jiné i na přepravu zvířat, které si vojáci cizích států a najatí vojáci ze soukromých společností adoptovali na místě a po odjezdu si je přáli dopravit k sobě domů. Na jejich Facebookové stránce vidíme, že v červnu až po začátek července trávila celá organizace veškerý čas snahou přesunout co nejvíce psů do USA, ve spolupráci s ostatními neziskovkami v USA, dočaskářemi a spoustou dalších lidí. USA totiž stanovila (nejspíš dočasný) zákaz dovozu psů z několika zemí včetně Afghánistánu a to od 14. července (kvůli obavám z dovozu nemocných psů). USA přitom patří mezi země, kde je pro zachráněné psi nejvíc místa a zájem, takže zákaz všem zachráncům zvířat ztíží situaci.
12. července organizace uvedla, že nakonec se podařilo přepravit 76 psů, což bylo víc, než čekali. A proč že to bylo tak nutné? To se dočteme například v příspěvku z 2. srpna – i pokud se zákaz zruší například za rok, nikdo netuší, pod čí vládou v tu dobu země bude a jak to v ní bude vypadat. A tím problémy teprve začínaly…
Na stránce NPR se dočteme více: Kromě jídla a přepravek pro zvířata potřebují i správná povolení a víza nutná k cestování a přistání se zvířaty v jiné zemi. Neustále drtivě naskakující ceny za lety přidávají další tlak. Všude probíhá chaotická snaha USA a jejich spojenců evakuovat své občany a tisíce lidí naběhli na letiště v Kábulu ve snaze uprchnout. Afghánci a cizinci, co se zoufale snaží odejít, cestují jen v oblečení s doklady, někdy s batohem. Spousta z nich musí opustit své mazlíčky, protože evakuační lety nedovolují zvířata. Mnoho z nich, ať už Afghánců nebo třeba pracovníků ambasád, organizaci volá po evakuaci nebo cestou na letiště s prosbou, ať jejich mazlíčky zachrání. Jiné místní organizace pomáhající zvířatům jí také dávají zvířata, o která se nemohou postarat sami. Zaměstnanci jsou vystresovaní a vyděšení, kvůli Tálibánu i tomu, že i pokud vše vyjde, budou tu muset nechat spoustu členů svých rodin.
13. srpna: Útok Talibánu v Afghánistánu byl o moc rychlejší než čekali a netuší, o kolik déle ještě bude letiště otevřené. Většina pozemních hraničních přechodů je pod vládou Talibánu, takže ty nejspíš zvolit nemůžou. Pracují na přesunu všech svých 55 koček a shánějí domovy pro zbývající psi v Kanadě, Turecku, nebo EU. Spousta toho závisí na penězích a zůstanou otevření jak dlouho jen můžou, ale netuší, jak dlouho to bude. Usilují o zajištění bezpečí zaměstnanců i zvířat v jejich péči, zatímco sledují, jak mezinárodní armáda a ambasády neskutečnou rychlostí mizí.
14. srpna: Za méně než hodinu se setkají s leteckou společností, aby zamluvili lety. Veterináři jsou uvnitř a dokončují přípravy a znovu kontrolují všechny papíry, ostatní zaměstnanci připravují přepravky pro cestu.
Jak se zpětně dočteme v příspěvku z 22. srpna, tento den, což byl první den po dobytí města Tálibánem, vešla do kliniky organizace skupina výtržníků, co byli Tálibánci nebo tak vypadali. Aby udržela zaměstnance a zvířata v bezpečí, Charlotte to ráno oslovila Tálibánského staršího a oficiálně požádala, aby jejich zaměstnancům a klinice bylo dovoleno bezpečně pokračovat ve fungování, dokud nebudou moci evakuovat všechna zvířata a zaměstnance a jejich rodiny. Tahle nepříjemná dohoda byla povolena a jen díky ní byli schopni dostat se do areálů držených Tálibánem a zachránit psi a mazlíčky, co tam zůstali po lidech z různých států. Rozhodně to není přívětivá situace, ale zřejmě poznali upřímnost v jejich nabídce a tak prozatím vyhověli.
Stále zkoumáme, jak odletět, ať už co se komerčních, vojenských nebo charterových letů týče (speciál mimo rozvrh aerolinií, pro konkrétní účel), do různých zemí. Vše probíráme, i podle toho, kam mají zaměstnanci dovoleno cestovat, což souvisí s tím, v jaké fázi jsou momentálně s vízi. I dostat se na letiště bude vzhledem k cestě k němu těžké. Může se to trochu uklidnit, ale nevíme. I kdyby nám dneska přišel mail s tím, že můžeme na letiště, tak nevím, jestli bychom šli, protože lidi, co tam jdou, čekají celé dny venku, nedostanou se dovnitř, není tam žádný řád. Je to chaotická, špatně řízená katastrofa. Navíc lidi mají strach, povídá se, že Tálibán se zatím chová dobře, dokud 31. srpna nezmizí cizí vojska. Takže je tu ještě nejistota, jak se to změní od prvního září. Pracujeme na vízech pro zaměstnance a jejich rodiny. A jelikož je už platný zákaz dovozu psů do USA, tak řešíme i kam do bezpečí přepravit zvířata, když tam to nejde.
Svoje zaměstnance odsud dostat musíme, protože pro ty, co pracovali s cizinci, je to tu ještě nebezpečnější. Už i jen když jdeme do areálů držených Tálibánem pro zvířata, tak si naše zaměstnance tálibánci točí a ptají se jich, proč pracují s cizinci. Původně jsme měli naplánováno začít s přesunem zvířat v pondělí, ale bohužel Tálibán převzal vládu v neděli, takže to nevyšlo. U koček je to jednoduché, ty můžou v podstatě kamkoliv, u psů teď přemýšlíme o Jordánsku nebo Kanadě. Komerční lety teď ale nelétají. A ve všech vojenských evakuačních letadlech jsou stovky lidí, co sedí i na podlaze letadla a jen se svými doklady, takže ty se použít nemůžou. Sháníme nějaké letadlo určené pro přepravu nákladu. Díky spoustě podpory a darů ho budeme schopni zaplatit a také lidé všude po světě píšou, že si můžou vzít tohohle psa/kočku, lidé z Warpaws a Puppy Rescue Mission neskutečně pomáhají… Jakmile letadlo se zvířaty opustí zemi, už to bude dobré.
Banky jsou zavřené, takže máme nedostatek hotovosti, ale speciálně vyslaná letadla se naštěstí neplatí hotově. Jídla pro zvířata máme dost na pár týdnů, ale rozhodně ho v budoucnu bude nedostatek. Zatím všechno jen stojí víc peněz a většina věcí se dá stále sehnat, ale to se změní. Tálibán má pod svou kontrolou zásobovací trasy po celé zemi. Kábul je teď v podstatě v obležení. Stále přijímáme všechna zvířata, i od lidí, co musí utéct, ale nevíme, jestli je dokážeme dostat ven.
V 90. letech bylo nelegální mít psa jako mazlíčka. Tálibán zatím neřekl, jak se k tomu bude stavět teď. Každopádně, jestli se nám nepovede dostat zvířata ven, tak je humánně uspíme, místo abychom je pustili ven a nechali zabít nebo vyhladovět. Pokud to bude nutné, je to to nejlepší řešení právě pro ta zvířata. Už jsme slyšeli nějaké věci o tom, jak se Tálibán chová ke zvířatům, hlavně v provinciích, kde se chovají o hodně jinak než tady ve městě, zatím. Máme v péči i psi, o které se staráme už roky, takže by ani nevěděli, jak se sami o sebe postarat. Pokud bude nutná eutanázie, tak bychom ji rádi bezbolestně provedli na místě, kde je plno lidí, co je milují, a kde se budou cítit bezpečně.
Nemáme podporu od žádné vlády, ale dostali jsme granty od SPCAI a Animals Australia. Hlavně nám ale chodí osobní dary. Za poslední den jsem mluvila se spoustou leteckých přepravních společností. Všechny říkali, že když jim to dovolí provést, přepraví nás bez zisku. Největší noční můra je teď samotné letiště. A pak taky zákaz dovozu psů do USA. Jestli se nějak povede dostat povolení přistát se zaměstnanci v USA, tak by bylo dobré, aby tam s nimi mohli i psi.“
V tuhle chvíli byli všichni jejich zaměstnanci a způsobilí rodinní příslušníci zapsáni na seznam žádostí pro vízum do USA. Mají dohodu s leteckou společností používající speciály, je ochotná po jejich povelu poslat nákladní letadlo dost velké na to, aby se do něj dostala všechna zvířata, první zastávka v Jordánsku. Plánují přesouvat jejich zvířata, pak ta z jiných organizací, a stejně tak služební psi z několika soukromých vojenských společností. I Nowzadu nabídli pomoc při přesunu jejich zaměstnanců nebo zvířat podle potřeby a tahle nabídka stále trvá. Stejně tak jsou dál otevření všem obyvatelům Kábulu, co se snaží k nim přesunout zvířata. Je pravděpodobné, že většině jejich zaměstnanců bude umožněno se přesunout ještě před zvířaty, protože armáda USA nepovolí přistání letadlu, kde jsou jen zvířata, a kvůli vízům a regulacím je nemohou dostat najednou na stejné místo.
později přibyl další příspěvek: Situace v Kábulu je teď KRITICKÁ. Zoufale potřebují povolení k přistání pro zvířata, než bude pozdě. Charlotte stále na ulicích pokračovala v práci a zachraňovala zvířata, i když Tálibán začínal být přísnější, ale ČAS TEĎ VYPRŠEL. A ve videu je vysvětlené, proč: „Před pěti minutami odsud odešla velká skupina Tálibánců včetně někoho, kdo je – jak tomu rozumím – ten, co u nich řeší cizí ambasády a organizace. Byl tu s 12 ozbrojenými muži, jeden z nich měl granátomet. Řekli, že bych měla okamžitě odejít, pak se pokusili dát stráže dovnitř mého domu, který je dost malý. Dohodli jsme se na strážích VENKU před domem. Řekli, že nám umožní bezpečný průchod k letišti pro jakkoliv velkou skupinku máme. Řekli, že mám odejít první… je jasné, co by se stalo, kdybych to udělala. Můžeme naše lidi dostat ven za pár dní, už na to máme povolení. Potřebujeme povolení k přistání pro naše zvířata. Došli jsme tak daleko. Neopustíme je. Potřebujeme povolení k přistání. Protože myslím, že to později bude neustále složitější.“
Později však navíc došlo k sebevražednému bombovému útoku na letiště ze strany bojovníků teroristické organizace Islámský stát, více viz https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/afghanistan-utok-evakuace-kabul-letiste.A210827_085859_zahranicni_jhr
Na stránce KSAR tak přibyl další příspěvek: „blízko letiště došlo k výbuchu. Ještě neznáme detaily, ale všichni naši zaměstnanci a zvířata jsou v pořádku.“
Ten den také podle seznam zpráv opustilo Kábulské letiště přes 200 psů a koček z organizace Nowzad a v neděli ráno dorazili do Londýna. To vyvolalo kritické reakce, protože se přepravila zvířata namísto lidí z organizace. Majitel organizace Paul Farthing bez zvířat odmítal odletět, ale nešlo jen o to: podle něj zvířata neodletěla na úkor lidí, protože se snažil jak jen šlo, aby evakuoval své zaměstnance, ale hlídka Tálibánu je odmítla nechat nastoupit i přesto, že měli potřebné dokumenty. Hodlá ale dál usilovat o zařízení odletu svých zaměstnanců ze země. Například na stránce Ústeckého deníku se dočteme víc: šlo o letadlo navíc, soukromě zaplacené organizací, takže zvířata samozřejmě nebrala žádným lidem místo. Naopak vzhledem k letadlu navíc mohli zachránit více lidí. Farthing i se zvířaty byl na letišti už dříve, 26. srpna (kdy nastal výbuch), ale po útrapách s cestou tam odlet ten den nevyšel, protože Američané zhruba dvě hodiny předtím změnili papírování a nevpustili je. Je tedy celkově svým způsobem zázrak, že se přeprava zvířat z této organizace podařila.
Později však přidal další update: Omlouvá se, že dost neinformuje, je tam strašný chaos a snažil se získat co nejvíce správných informací, ale je to stále komplikovanější, jak se vojáci USA stahují.
A o něco později další: Oddělení obrany, v posledních fázích ústupu vojsk, vydalo plošné nařízení, že všichny psi se mají pustit. Nejsou jediná organizace, které se to dotklo. Je chaos, takže víc informací se nedá získat. Charlotte se rozhodla zůstat v Kábulu. Odmítla se vzdát štěňátka, co měla zrovna přímo ve svém náručí. Už není na letišti. Je zpátky ve městě, v bezpečí, pro teď. Operace Hercules tímto nevyšla, přestože všichni se snažili co mohli a dělali nemožné. Děkují Joshuovi a dalším, že se aspoň snažili. Plošné nařízení ale ovlivnilo všechny na místě.
ten den přibyl příspěvek i na FB stránce SPCAI: Charlotte neopustí 130 zvířat, co zůstali na místě. Mnoho z nich patří americkým občanům, co utekli, spousta jiných je pracovních psů Afghánců. V tuhle chvíli už došly možnosti a je potřeba pomoci se záchranou jí i psů.
kolem 30. srpna přibyl na webu SPCAI článek informující více do detailu: Organizace (SPCA International, War Paws, Marley’s Mutts, Animal Wellness Action a Puppy Rescue Mission) pracují non-stop ve snaze evakuovat Charlotte, pracovní psy soukromých společností a zvířata v péči Kabul Small Animal Rescue. SPCAI pravidelně komunikují s Charlotte, naposledy 30. srpna ve tři odpoledne. Pracovní psi nepatří americké armádě, ale soukromým společnostem, u kterých mohou psi pracovat na různých pozicích včetně při pracích vojenského typu, na které jsou společnosti najmuty. 30. srpna byla Charlotte donucena opustit letiště s jedním štěnětem v rukách, zatímco probíhaly poslední vojenské evakuace. Tálibán ji eskortoval zpátky do útulku, kde je momentálně v bezpečí. Zatímco probíhalo stahování vojáků z Afghánistánu, Charlotte nikdy nepolevila v jejích snahách pomoci zvířatům v Kábulu. Dokázala zachránit 46 pracovních psů a několik osobních mazlíčků patřících utíkajícím Američanům. Obětavě zachraňuje zvířata ve válečné zóně během vojenské evakuace.
Většině zaměstnanců KSAR a kočkám v jejich péči nikdy nebyl umožněn přístup na letiště. Pro teď jsou v bezpečí na jiném místě v Kábulu. Jak je na tom v tuhle chvíli 130 psů z jejich péče je o dost méně jasné, třebaže se SPCAI neustále snaží potvrdit, kde se nachází. Ví tohle: Nakonec psům a těm, co se o ně starají, výslovně nebylo povoleno nastoupit na vojenské letadlo, a mnoha soukromým speciálům nebyl umožněn přístup na letiště. Charlotte bylo sděleno, že většina psů z KSAR musela být 30. srpna vypuštěna do letiště, zatímco bylo letiště evakuováno – a tak se ze zachráněných útulkových psů stali toulaví psi bez domova. Nebyl jim umožněn přístup k letu, co pro ně organizace zajistily a měl je dopravit ze země (zvířata i lidi). Psi jsou na letišti, v oblasti používané k ubytování zaměstnanců. SPCAI se nepodařilo potvrdit počet vypuštěných psů, ani nemůže potvrdit, jestli armáda USA evakuovala 46 pracovních psů, co byli v péči KSAR. Naléhavě se snaží zjistit více detailů a třebaže je to složitější, když teď armáda USA úplně evakuovala Kábul, odmítají se vzdát.
Hlavním cílem KSAR teď je vrátit se na letiště – až to bude bezpečné a s tím, že Tálibán snad bude spolupracovat – aby se pokusili znovu dostat k sobě zvířata, co byla vypuštěná. Situace na letišti je dál velice nebezpečná, ale KSAR doufá, že jejich zaměstnancům bude někdy dovoleno vrátit se na letiště a zachránit své psy. Během jejího odchodu 30. srpna Charlotte požádala, aby armáda USA otevřela pytle s jídlem pro psy, co dokázala na letiště dostat, a rozházela jejich obsah do oblasti, kde byli psi vypuštění.
Všichni dělali co mohli a využili všechny myslitelné možnosti a zdroje ve snaze zachránit psy předtím, než se americká armáda plně stáhne z Afghánistánu. Dál budou dělat co budou moct, aby zvířata i zaměstnance Kabul Small Animal Rescue evakuovali i po 31. srpnu.
Současný zákaz dovozu psů do USA i přes spoustu dohadování a proseb představoval další velkou překážku. Požádali o nouzovou výjimku, aby se Charlotte a psi mohli dostat ven na dohodnutém speciálu. Jenže bylo rozhodnuto zákaz dodržet a tím se ohrozily životy zvířat i lidí. Kdyby Charlotte a jejím zaměstnancům bylo umožněno vzít jejich zvířata – s tím, že soukromé skupiny pomáhající zvířatům zorganizovaly a zaplatily speciál – byli by v bezpečí a zvířata také. Místo toho je teď Charlotte v Kábulu a zoufale se snaží přesunout zvířata na bezpečnější místo. Tohle byla poslední šance evakuovat psi z Kábulu před 31. srpnem, ale nikdo nic nevzdává. Momentálně se snaží zařídit převoz psů a koček z Afghánistánu po tomto deadlinu, vybrané peníze dál půjdou na péči o zvířata v Kábulu. SPCA International bude dál figurovat jako zprostředkovatel informací od KSAR veřejnosti.
Bea, štěňátko, které Charlotte vynesla v náručí z letiště:
Stránka Puppy Rescue Mission ten den také přidala příspěvek: Snažili se řešit neustále překážky, aby zaměstnance a psy dostali z Afghánistánu před 31. srpnem. Bohužel žádné ze zvířat se z mnoha důvodů mimo kontrolu bezpočtu organizací nedostalo pryč. Mariňáci na letišti však byli neskuteční a starali se o zvířata, doufali, že je dostanou do letadla. Dary darované specificky KSAR se použijí na zaplacení účtů vzniklých během posledních dvou týdnů, co se musí uhradit. Zbytek půjde KSAR, ale lidé se mohou ozvat, pokud by dar raději převedli jiné organizaci.
Na FB stránce SPCAI také přibyl příspěvek: Šíří se zmatečné informace ohledně 46 pracovních psů. Znovu opakují, že jde o psy soukromých společností, ne psy patřící armádě USA.
Mluvčí centrálního velení tvrdí, že i přes vlastní komplikovanou misi s přesunem se síly USA snažili pomáhat Kabul Small Animal Rescue jak jen šlo, Charlotte však tvrdí, že armáda po jejím vstupu na letiště zbytečně vytvářela problémy. Všichni řadoví vojáci byli podle ní moc milí, pomáhali se zvířaty a mazlili si je, ale někteří na vyšších místech to komentovali stylem „používáte naše zdroje. My potřebujeme dostat ven lidi. Záleží vám na zvířatech víc než na lidech?“ Přitom Charlotte podle svých slov vůbec nežádala o přesun zvířat místo lidí, ale navíc k lidem. Zvířata by nejspíš cestovala v nákladních prostorech.
Na sociálních sítích se šíří fotografie kolem 125 psů v přepravních boxech, co se KSAR snaží dopravit z Afghánistánu, spolu s obviněním, že američtí vojáci tu nechali své psy. Mluvčí Pentagonu to sám vyvrátil s tím, že americká armáda tam žádné ze svých psů nenechala a tihle patří Kabul Small Animal Rescue.
Zatím se neví, jaký je osud zvířat – kolem 50 z nich by mělo být pracovních psů soukromých společností, co v Afghánistánu byly coby podpora mise USA a nechaly psy na místě. V úterý Charlotte řekla, že je velká šance, že žijí a že má v plánu zvířata z letiště dostat, ve spolupráci s Tálibánem, co teď letiště ovládá. Dál má naději, že v budoucích týdnech z Afghánistánu dostane zvířata i zaměstnance. A zatímco zaměstnanci čekají na odlet, budou pokračovat v práci.
Později přibyl další příspěvek: Charlotte právě musela vypnout komentáře u jednoho příspěvku na FB, protože část komentářové sekce se změnila na výbuchy vzteku jako od batolat a ošklivých obvinění. Řekla si, že by mohla napsat o tom, co dělali na 20. výročí teroristických útoků z 11. září 2001 a třeba tím lidi inspiruje, aby se chovali zdvořileji: Tak, jako každý den od doby, co byla z letiště vyvedena americkou armádou a bez jejich psů, šli zpátky tam. Tálibánské vlajky vlají na každém vlajkovém stožáru. Měli s sebou ozbrojený tálibánský doprovod a strávili celý den chozením kolem hnijících odpadků a špinavých budov, co jsou napůl používané coby záchody, při hledání psů – těch, o které se starali od chvíle, co se narodili, těch, co pomáhali s bezpečností americkým vojákům a jejich spojencům, těch, co jsou milovaní mazlíčci lidí, co museli uprchnout ze země, psy, jejichž majitelé a pečovatelé o ně mají neustále strach, jako i oni sami.
Podařilo se jim zpátky k sobě získat řadu psů, včetně jednoho z pracovních psů. Jiné ztratili. Některá těla našli, jiné viděli na hrůzných fotografií. Některá štěňata přišla o matku, některé matky o svá štěňata. Někteří psi, co byli neustále s jedním z ostatních psů, jsou teď osamělí. Je kruté tímhle procházet každý den, obzvlášť, když musí majitele zvířat a organizace pomáhající zvířatům informovat o těchto nových strašných zprávách. Ale radují se z každého psa, kterého dostanou k sobě, a jejich veterináři nepřetržitě pracují, aby jim pomohli zotavit se z podvýživy, dehydratace a zranění, aby mohli být evakuovaní až se jejich stav stabilizuje a lety začnou být pravidelné.
Mnoho z pracovních psů je v bezpečí a je o ně postaráno v letištních kotcích, které už se dávno využívaly pro psy vyčenichávající bomby. Jsou vděční zaměstnancům letiště, že o ně nadále pečují a co nejlépe s KSAR spolupracují. Budou se nadále vracet na letiště a vyjednávat s Tálibánem, aby zajistili propuštění všech psů. Připomínají, že pracují v hrozných podmínkách a nesdílí specifické plány, protože by to bylo nebezpečné pro všechny zúčastněné, ale jejich mlčení neznamená, že to vzdali, utekli pryč s něčími penězmi, nebo celkově mají v úmyslu cokoliv jiného než dělat pro zvířata to nejlepší, co můžou.
později přibyl další příspěvek: Podařilo se jim získat želvu (jménem Sheldon). Ví i o králících a snaží se získat i je.
KSAR byla najatá na to, aby dostali ze země všechny psi od Garda World, podobně jako jim v červenci pomohli přesunout 5 psů, co šli do důchodu, do Texasu. Navzdory nepředvídatelné katastrofě s odebráním psů na letišti a jejich vypuštěním, Garda World se za svá zvířata postavili a kromě podpory, kterou poskytnou ve chvíli, kdy odsud psi budou odlétat, se také rozhodli, že všichni tito psi si zaslouží, aby už nebyli nasazeni na další práci a namísto toho jim dovolí najít jim nový domov a poslat je do úžasných organizací, kde se budou moci naučit, jak být domácí psi namísto pracovních psů. Může nějakou chvíli zabrat všechna tato zvířata získat (je o ně postaráno), ale nikam nepůjdou, dokud je všechny nedostanou pryč z Afghánistánu a do domovů, které si zaslouží.
později přibyl další příspěvek: I několik z jejich veterinářů čeká na to, až bude moci evakuovat i své vlastní mazlíčky, například kočičku nebo papouška. Počkají, než se letiště spolehlivě otevře. Zvířat, která budou pak přepravovat, bude opravdu spousta.
později přibyl další příspěvek: Každý den pokračují ve snaze získat zpět psy, co byli vypuštěni na letišti a jsou vděční, že o ty z nich, co byli chyceni a umístěni do kotců je postaráno, dokud se jim nepodaří dohodnout jejich propuštění.
Kromě přes 40 psů, které již dokázali získat z letiště, a větší skupinky, co je stále tam, KSAR zachránila přes dva tucty dalších psů a několik koček (těch už předtím měli přes 70), dvě želvy, tři pávy, dvě ovce a pracují na plánech pro evakuaci a nalezení nových domovů pro skupinku králíků a papoušků. Nedokázali by to bez neustálé podpory trpělivých milovníků zvířat, co jim umožňují tiše pokračovat v každodenních neskutečně opatrných akcích spočívajících i v koordinaci s vládami několika zemí a organizacemi a také s Tálibánem, ze kterého je teď v podstatě vláda Afghánistánu a ovládá skoro všechny aspekty života ve městě. Pozemní cesty momentálně nejsou bezpečné, obzvlášť když je teď více teroristů ISIS blízko hranic s Pákistánem, proto si drží nízký profil a čekají, dokud nebudou lety znovu stabilní a mnoho zapojených subjektů nebude moci schválit plány.
Jsou vděční, že i přes hroznou tragédii na letišti mají i to požehnání, že mohou bezpečně pokračovat v zachraňování životů, když přitom spoustě organizací nebyla udělena povolení pokračovat v práci a nehodlají tu příležitost promrhat. Lidi je informují o mnoha zvířatech, co v Kábulu potřebují pomoc a oni se na ně snaží reagovat jak nejlépe mohou, v čemž budou pokračovat dál.
28 září: Kvůli rozsáhlým zraněním museli fenku, co před dvěma dny srazilo auto, uspat. Mají ale i dobré zprávy: štěňátko, které bylo nucené dýchat heroinový kouř, už zvládlo těžkou část abstinence.
později přibyl další příspěvek: stále jsou nepřetržitě připravení přijímat nová zvířata, například koťátka, co jim po jejich nalezení na ulici přinesl někdo z místních. Ta se zdají být překvapivě zdravá.
Někdy ale nastanou problémy, jako třeba dnes, když si někdo například přijde pro pytel psích granulí a je to stejný člověk, co jim jen dva týdny zpátky ukázal zraněného psa a dva podvyživené psy a nechtěl jim je předat, dokud mu nezaplatí celkem 1400 dolarů. Věděli, že jde o vydírání, ale nechat tam umírající psi by bylo horší než zaplatit. Doporučují obezřetnost všem, co jim neustále přeposílají případy zvířat, co potřebují pomoc, nalezené na Twitteru apod., protože ne všichni mají dobré úmysly. Je zkrátka důvod, proč jsou obezřetní ohledně kohokoliv, kdo prohlašuje, že potřebuje pomoc. Konflikt a chudoba v lidech neprobouzí zrovna to nejlepší, ale kdokoliv, kdo má trochu slušnosti, jako například ten, kdo našel opuštěná koťata a kontaktoval kvůli nim KSAR, by se nepokoušel získat peníze z utrpení bezmocných stvoření.
„Třebaže jsem za život udělala spoustu chyb, srpnová snaha o evakuaci KSAR je bezesporu ta nejhorší věc v mém životě. Ano, měli jsme partnery a peníze, skvělé organizace, co pro nás zařizovaly letadla a všechny selhaly z důvodů, které bychom možná mohly změnit, kdybychom udělali věci jinak a možná ne. A ano, namísto toho, abych požadovala hned brzy ráno 29. srpna, aby se psi přesunuli zpátky na kliniku, věřila jsem opakovaným slibům lidí, kterým důvěřuji a kteří říkali, abych neztrácela víru, že letadlo je už ve vzduchu. Takže když se ukázalo, že tomu tak není, už bylo pozdě. Armáda se rozhodla, že je až moc překážek na to, abych přesunula zvířata až do ulic města drženého Tálibánem, kam by se mohly dostat nákladní auta KSAR. Žádala jsem, abych psy mohla vynést ven po jednom, ale bylo mi řečeno, že je to až moc velký bezpečnostní risk. Bylo mi řečeno, že si můžu vzít tolik, kolik unesu a tak jsem si vybrala Beu a navždy budu ronit slzy pro každého psa, kterého jsem si nevybrala a teď je mrtvý.
Když jsme se znovu dostali na letiště, po mnoha dnech snahy získat povolení od Tálibánu, viděla jsem tam rozkládající se těla psů, které jsem znala od jejich narození, štěňat, která jsem milovala od první chvíle, milovaná zvířata. I zaměstnanci KSAR je viděli. Stále nám to láme srdce, třebaže se všichni zároveň bojí o vlastní životy a životy svých blízkých. I pokud se nám podaří zpátky k sobě dostat všechna zvířata, co jsou ještě na letišti, ztráty, které už nastaly, jsou neodpustitelné a ničí nás. A všechny se nám získat zpět jistě nepodaří.
Rozhodně nejsem v Jordánsku, tam je jen má blízká kamarádka, která se nám stará o Instagram. Nikdy jsem neopustila Afghánistán. Což se nejspíš nelíbí mým rodičům, ani tálibánským úředníkům, které denně „obtěžuju“. Vybrala jsem snad přes milion dolarů a zvládla jen zachránit želvu a pak jsem vzala všechny peníze a utekla na nějaký ostrov, abych pila Piña Colady? Ne. To ani nezní hezky. Přežívám na cigaretách a kafi a 4 hodinách spánku za den a pohání mě snaha dělat to nejlepší, co umím, abych napravila následky svých vlastních hrozných chyb a špatného úsudku. A zatímco tak dělám, a při pohledu na tu ohromující štědrost, která plní náš bankovní účet, neváháme pomoci, když vidíme zvířata v nouzi. Ano, dvě želvy. To někteří začali brát jako vtip. Jde o dva životy a mají stejné právo žít jako jakýkoliv jiný tvor.
Slyšela jsem, že mám přestat sedět na zadku a něco dělat. Místo toho jsem si konečně sedla a píšu odpověď na všechna ta falešná a odporná obvinění, co se na mě a KSAR hrnou, k čemuž mě náš výbor tlačí už týdny.
Budu publikovat naše plány na evakuaci na Facebook a sdílet mapy a jména a detaily a strategie skrz sociální sítě? Ne. Ale můžu říct, že tahle situace nejde vyřešit tajnou a nelegální cestou. Čekáme na schválení limitovaného povolení osvobození od OFAC (poznámka: OFAC spravuje a prosazuje programy ekonomických sankcí primárně vůči zemím a skupinám jednotlivců, jako jsou teroristé a obchodníci s narkotiky), abychom mohli legálně zaplatit celní poplatky, přičemž ty peníze půjdou teroristické organizaci, a abych mohla vejít do kanceláří lidí na seznamech USA a Spojených národů, v tuhle chvíli úředníků vlády, co jsou na seznamech deseti nejhledanějších teroristů na světě, a vložit veškerou svou duši do vyjednávání povolení pro přepravu zvířat, co tak moc miluji. Udělat tohle bez povolení by bylo porušením Patriot Actu.
Těm, co nerozumí složitosti celé situace a myslí si, že jsem jen naivní holka, co nerozumí kontextu, navrhuju, aby skočili na letadlo a přiletěli sem a pokusili se rychle získat zpátky psy ze zařízení pod vládou Tálibánu a Haqqani Network. K tomu si přidejte ISIS/IS-K. A odeberte hotovost. A zvedněte cenu jídla. A sledujte, jak se všichni kolem vás bojí o své životy. Získání psů zpátky k nám i záchrana nových zvířat, které se našemu týmu podařily, jsou odvážné činy a tlustá štěňátka jsou zatracená vítězství. Takže skočte na letadlo a pomozte, jestli si myslíte, že můžete. Řekla bych, že jsou k tomu zapotřebí koule, ale zřejmě jsem se narodila bez nich.
V pekle, na které nevěřím, je speciální místo pro lidi, kteří vezmou něco, co bylo tím nejlépe myšleným úsilím něčího života, změnilo se na to nejbolestivější selhání v životě, a co se člověk neustále snaží napravit, a mají tu drzost sedět v bezpečí u počítače a dštít nenávist, která neudělá nic víc než že ublíží už tak zlomenému srdci a pošpiní reputaci organizace plné lidí, co mají víc odvahy a vytrvalosti než si tihle lidé dovedou představit.
Berte tohle jako důkaz, že žiju. Teď jdu přestat sedět na zadku.“
později přibyl další příspěvěk: Majitel místního obchodu s potravinami jim pár dní zpátky zavolal pozdě v noci kvůli zraněnému psovi, kterého porazilo obrněné auto. Po rentgenu bylo jasné, že přední noha se nedá zachránit, ale zároveň ještě nebyl dost silný na operaci. Jsou proto vděční organizaci War Paws, která je spojila se specialistkou na anestezii a zvládání bolesti v Británii a ta jim pomohla za pomocí jejich limitovaných zásob léků k tomu, aby bolest trochu zmírnili, než dnes ráno mohla být provedena amputace. Jsou rádi, že mohou oznámit, že pejsek je zesláblý, ale zdravý a operaci zvládl dobře.
1. ledna: Ve spolupráci s Tálibánem a bezpečnostními týmy Qatari KSAR neustále odchytává psy na letišti. Většina z nich jsou divocí psi, co vykastrují a pustí na jiném místě (v Afghánistánu obvyklá taktika jako u divokých koček, také neschopných žít s lidmi), ale i po vší té době nachází místy i nějaké z vlastních psů, co byli na letišti vypuštěni v srpnu. Zachovávají si naději, že svých psů najdou ještě víc.
Nikdy nebyla víc hrdá než teď na jejich organizaci a komunitu, co je podporuje. Blíží se dosažení částky, kterou potřebují vybrat a všichni neustále zařizují vše potřebné, i v Kanadě, kam evakuační letadlo zamíří. Kábul zaplavila vánice, díky které zamrzlo město a žádné letadlo nemůže přistát. Rychlé šíření nové varianty Covidu také snížilo dostupnost nákladních letadel a ceny za ně opět vystřelily vzhůru. Ale tým pracující na záchraně zvířat je houževnatý a motivovaný a Charlotte nemá pochyb, že se jim to podaří.
Ačkoliv to v srpnu nevyšlo, jsou vděční organizacím a individuálním dárcům, co dali dohromady velké zálohy na letadla, a některé z těch záloh propadly. Jsou vděční za všechny jednotlivé dárce, protože to hlavně oni dali dohromady velkou částku, co potřebují teď. Jejich práce v Afghánistánu s tímhle letem do bezpečí neskončí, protože mají v péči mnoho dalších zvířat a dál budou mít dveře otevřené i dalším, ale všichni ti, co jim pomohli složit se na tenhle evakuační let, dokázali něco úžasného.
Z Kábulu se zvířaty poletí dva lidé, co je doprovodí po celou cestu a budou se o ně starat – zaměstnanec KSAR Derick Stone a Jeff Beri, dobrovolník z No Dogs Left Behind. Na každé zastávce k doplnění paliva bude odpočinek a týmy veterinářů důkladně zkontrolují každé zvíře, přepravní klece se vyčistí, zvířatům se dá čerstvá voda a jídlo a spousta mazlení. Budou cestovat s asi metrickou tunou zásob a stovky lidí usilovně vše promysleli, aby byl plán i pro jakoukoliv nečekanou událost. Dostali povolení od letiště, aby odlet natočili.
později přibyl další příspěvek: Mladík jim přinesl zraněnou kočku, co sám odchytil. Veterináři KSAR se o kocoura starají a nejspíš se plně vyléčí. Mezitím je tým v Ankaře v Turecku stále v letadle a pomáhá všem zvířatům, protože se odlet na Island o několik hodin zpozdil. Tým na Islandu už přistál a chystá se na přijetí zvířat hned, co přistanou.
později přibyl další příspěvek: KSAR dostal nenávistný e-mail, protože Charlotte dříve spletla počty a řekla, že na palubě bude 156 psů a 133 koček, tedy celkově 286 zvířat, a to matematicky nevychází, ale vzhledem k tomu, že konečně vše vyšlo, je to nerozhodilo. Někdo je také obvinil z toho, že plýtvají penězi, když tým z Británie letěl na Island proto, aby se staral o zvířata během mezipřistání, ale to bude stát méně než 15$/zvíře za spoustu hodin krmení, čištění, mazlení a zdravotních kontrol. Brzy přidají link, kde se bude moct živě sledovat další etapa letu.
později přibyl další příspěvek: Letadlo by mělo přistát v Reykjavíku na Islandu v 5:18 tamního času. Přidávají link na možné sledování cesty letadla živě: https://flightaware.com/live/flight/AZS4001
1.února: Video toho, jak tým z Británie sledoval přistání letadla na Islandu. (V 6:20 hodin času v Čechách)
Později (v 11:00) přibyl další příspěvek: Po celou cestu je venku zima, ale v letadle je 21 stupňů a právě teď tým z Británie kontroluje každé zvíře, čistí klece, krmí a dává vodu všem zvířatům a ujišťuje se, že se všechna cítí milovaně. Dnes večer přijde poslední etapa cesty a počet lidí, co se bez váhání vrhli na pomoc v rámci zastávek na jejich pozměněné trase letu je dost velký na to, aby ohromil i cyniky.
V 19:08 přibylo video letadla odlétajícího do Vancouveru.
V 21:01: Znovu žádají o příspěvek pro SPCA International, co se bude starat o zvířata po přistání, aby se jim tak pokryly náklady (chybí už málo).
V 21:37: Poděkování za to, že pro SPCA International bylo dovybráno po 34 minutách.
V 23:18: Přidán odkaz na článek se slovy „Omlouváme se dobrým lidem z Glasgow za ukradený spánek. Naši chlupáči vám děkují za trpělivost.“ – V článku se píše o tom, jak včera v noci prolétalo letadlo se zvířaty KSAR nad Glasgow a dělalo velký hluk, ale vzhledem k tomu, kdo byl na palubě, jim to odpouští.
V 2:39: „Za méně než 20 minut přistane malá Bengo ve Vancouveru a má takové štěstí, že její nový domov je jen krátkou cestu od letiště, kde už na ni čeká jídlo a pamlsky a hračky a polštářky. Člověk, co si ji adoptoval, právě stojí na letišti a brzy začne živě vysílat, abychom tak mohli dokončit, co jsme začali–vidět, jak tohle nádherné létající monstrum přistane a jak se všechny ty cenné životy předají úžasným skupinám organizací a dobrovolníků, co se o ně budou starat s takovou láskou, jako dříve my.“
2.února 2:54: video jak letadlo přistává ve Vancouveru, v cíli své cesty.
V 3:14: Když jsou zvířata v bezpečí po jejich dlouhé a moc opožděné cestě, lidé z KSAR co zůstali v Afghánistánu si půjdou v poklidu lehnout, než začne den. Děkují všem, díky kterým se tohle mohlo uskutečnit, na každé snaze záleželo.
13. 09. 2024 - Koncem září nás čeká další dobrovolnický den na statku v Hrabří, kde připravujeme...
01. 09. 2024 - V létě jsme si příliš neodpočali, ale to nevadí – nouze prostě na prázdniny nehledí a...
19. 08. 2024 - Jak lépe zakončit prázdniny než pomocí zvířatům v nouzi? Ať už se vás prázdniny...
06. 08. 2024 - Červencový měsíčník je takový hořkosladký. Máme některé velmi dobré zprávy, ale také...
Přihlaste se k odběru zvířecích novinek, které vás dojmou i zahřejí na srdci.