Konec azylu v Hoření Vinici

25. 07. 2020

Vážení přátelé,

je konec. Teda ne tak úplně. Konec nás čeká jen v Hoření Vinici.

Naše azylová teta Jana je unavená po všech letech úmorné každodenní práce, kterou vykonávala ve prospěch zvířat ve svém volnu. Zároveň se nám nepodařilo finančně pokrýt nákup nemovitosti, která by odpovídala potřebám handicapovaných zvířat v nouzi. Bohužel ani celkově se nám teď finančně nedaří tak jako v minulých letech. Výpověď z banky byla poslední největší rána, protože jsme tak přišli o spoustu trvalých příkazů od dárců, se kterými se nám nedaří spojit.

Je tedy před námi obrovská výzva, ve které musíme dočasně změnit fungování naší péče o zvířata. Samozřejmě stále dbáme na kvalitu péče o naše svěřence, na které nechceme nijak šetřit, ani ji snižovat. Chceme se v následujících měsících více soustředit na individuální dočasné péče a postupně budeme hledat další místo pro pejsky a kočičky u lidí, kteří mají trošku místa doma a hodně energie na to pomoct zvířátkům v nouzi.

Dále budeme hlídat inzerci a příležitosti nemovitostí, kde bychom se mohli usídlit i s projektem péče o zvířata v nouzi, na která jinde není místo. Možná totiž tušíte nebo dokonce víte, že prošel nový zákon, který zpřísňuje tresty za týrání zvířat a tak má velký potenciál v boji s velkými množírnami. V nich se často nachází právě handicapovaná a vážně nemocná zvířata, kterým chceme dát prostor na to se vyléčit v bezpečí a teple.

Také nečekáme, že se v budoucích letech výrazně změní situace umisťování zvířat do státních zařízení v oblasti, ve které působíme. Po majitelích, kteří zemřeli nebo kteří se o své zvíře již prostě starat nechtějí. Stejně tak v útulcích obvykle nejsou tak vhodné podmínky na zvířata slepá nebo jinak handicapovaná a nemocná. A obce obvykle nemají zájem platit zvířata vážně nemocná. My za ně rozhodně dál bojovat budeme.

Na začátku jsem mluvila také o příležitosti. Tu vidíme v tom, že bychom chtěli otevřít platformu pro ostatní azyly, dočasné péče a majitele zvířat, která jsou vážně nemocná. Chtěli bychom rozšířit naše možnosti na mnohem větší množství zvířat a poskytnout jim u nás prostor na otevírání sbírek, stejně jako jim nabídnout naše zkušenosti a poradenství, aby věděli, jak se o svoje zvířátko mají postarat. Tím by nemusela potřebovat umístit, ale zůstávala by v rodinách, které často potřebují jen poradit a pomoct do začátku. Handicapovaná a nemocná zvířata mají podle nás dostat šanci, protože i jejich život má smysl a nevyčíslitelnou hodnotu.

Hledáme dočasné péče

Aktuálně se v naší péči nachází okolo 40 zvířat. Tuto kapacitu nechceme snižovat a aktivně teď hledáme dočaskáře. Postupně budeme proto zveřejňovat jednotlivá zvířata, která hledají dočasnou péči. Náklady s nimi spojené samozřejmě hradíme, vše potřebné naučíme!

Jedná se konkrétně o tato zvířátka:

Psi

Mutzi – Dánská doga, takže velký pes, ataxie vysokého stupně, neovládá plně své pohyby, panický strach z mužů, v novém prostředí se bojí, potřebuje hodně trpělivosti a času než si zvykne

Tara – Povahově naprosto skvělá fenka, odrostlé štěně, s ničím a nikým nemá problém, potřebuje pleny, je ochrnutá na zadní nohy, potřebuje přebalovat cca 3x denně

Lollipop – vyřešena dočaska, hledá se jen domov – Aktivní pes, ochrnutý na zadní část těla, bez zadních nohou, učí se ve vozíku, rád si hraje s ostatními psy, nenosí pleny

Kočky

Žaneta – Nemá ráda některé kočky, jiné se jí naopak líbí a nemá s nimi problém, psů se bojí, potřebuje vymačkávat

Toníček – Je ochrnutý na zadní část těla, potřebuje vymačkávat, aktuálně se mu snažíme ušít vak, do kterého by se dala snad vložit plena, jinak by měl problém s hygienou

Julinka – Chodí čůrat mimo záchod, nedokážeme odhadnout, jestli to dělá ze zvyku nebo protože jí vadí ostatní kočky, potřebovalo by se to někde vyzkoušet v dočasce bez koček. Jinak je zlatá.

Emily – Ochrnutá na zadní část těla, nosí pleny a potřebuje často přebalovat

Tito budou mít i své samostatné příspěvky a budeme jim postupně hledat individuální dočasné péče.

Pet Heroes a systémová řešení

Také bychom vás chtěli upozornit na naši mateřskou organizaci Pet Heroes, ve které se teď chceme soustředit právě na systémová řešení. Jsou to hlavně kočky, které ve velkém množství trpí na ulici a většina obcí pro ně nehledá žádné řešení.

Jenže mazlivé kočky, stejně jako psi, se o sebe nedokáží postarat na ulici. Srazí je auto, zemřou hlady nebo umrznou. Takový osud si nezaslouží nikdo. Proto se chceme zasadit o to, aby se obce začaly starat o mazlivé kočky v nouzi a pomohli jim do bezpečí a následně nalézt nové domovy, stejně jako se tomu děje u psů na ulici. Děsí nás zcela představa, že by někomu z nás nechtíc utekla kočka otevřenými dveřmi a nikdo by ji nevzal z ulice do bezpečí, abychom se s ní mohli opět shledat!

Dále bychom se chtěli mnohem více zasadit o edukaci lidí v oblasti množíren psů, což je aktuálně největší problém, který pejsky v České republice trápí. Jde nám hlavně o to vybavit potenciální majitele informacemi, které budou pro množitele těžko splnitelné. Jak vypadá kupní smlouva, proč ji mají požadovat a další podstatné věci.

A samozřejmě se dále věnujeme také legislativě. Aktuálně je totiž otevřený zákon na ochranu zvířat, ve kterém je několik stovek pozměňovacích návrhů, které musíme pročíst a zamyslet se nad těmito řešeními.

Chtěli bychom vám moc poděkovat za přízeň a doufám, že se spolu s námi těmto výzvám postavíte a společně se chopíme všech příležitostí a dokážeme pomoct dalším stovkám zvířat v nouzi.

Novinky

Výchova dětí k respektu ke zvířatům

01. 06. 2024 - Rodiče, děti a zvířata – to je celkem běžný popis mnoha rodin. Není se čemu divit,...

Dobrovolnické dny se vrací! Potkáme se v červnu?

17. 05. 2024 - Přijeďte se se s námi potkat a pomozte se vznikem centra pro handicapovaná a týraná zvířata...

Jak pečovat o psí srst

16. 05. 2024 - Psí srst nám toho dokáže o pejskovi hodně prozradit a často podle jejího stavu poznáme, že...

Přijali jsme kočičku v kritickém stavu | Měsíčník Handipetu

08. 05. 2024 - V dubnu jsme byli na veterině skoro jako doma. S Langustou tam jezdíme poměrně často kvůli...

Odebírejte náš newsletter

Přihlaste se k odběru zvířecích novinek, které vás dojmou i zahřejí na srdci.

© 2024Pet Heroes z.s., IČO: 01552309, DIČ: CZ01552309, Hlavatého 663/15, 149 00 Praha