Jak učíme nové kočky jíst maso

30. 04. 2016

Spoustu příchozích koček maso nikdy v životě nevidělo

Od doby prvních granulí uteklo pár let a mnozí majitelé koček zapomněli, že mají doma masožravce. Většinu koček proto musíme naučit, co to maso je, proč ho mají ochutnat a provést je cestou, díky které si uvědomí, že do dnes byl jejich bezmasí život opravdu prázdný.

S kočkami z venku, které zažily jen hlad je to jednoduché. Ty snědí cokoliv, protože mají pocit, že zítra už takové posvícení nebude. Kočky vysoce vybíravé, jejichž předchozí majitelé jim dopřávali spíš více než méně si rozebereme v jiném díle. Teď přinášíme článek veskrze univerzální, nejméně náročný, kterým můžete u své kočičky začít.

Kočičí chuťové pohárky jsou ze začátku zmatené

Představte si situaci, kdy každý den chodíte do fast foodů, kupujete si přesolené polotovary, ládujete se sladkým a najednou před vás dá někdo zeleninu. Myslíte, že vám bude chutnat? Že ji s radostí přijmete? Určitě ne. Je to dané zakódovanými vzorci chování a vašimi chuťovými pohárky, které neuspokojí nic jiného než pořádně ochucené oglutamátované jídlo.

U koček je to prakticky stejné. Do dnes dostávaly akorát výrazným aromatem a chutěmi nasáklé kapsičky a granule. Tato charakteristika se týká i těch kvalitnějších. Masu ze začátku vůbec nerozumí. Nabídnete jim výběrovou svíčkou, vrhnou se k misce se suchou stravou. Skoro si říkáte, jak jsou nevděčné. Kde jste ale ve skutečnosti udělali chybu?

Na kočky je potřeba jít postupně

Na kočky se musí chytře, hezky postupně, není to jen tak. A tak vám předkládáme návod, jaký postup se osvědčil u nově příchozích koček nám. Nejvíce bude vyhovovat kočkám, které byly dříve zvyklé na kapsičky nebo paštiky.

0. krok: Nejprve svého miláčka naučte jíst 1 – 2x denně. V podobný čas. Díky tomu bude připravená jíst přesně v tu dobu, kdy vy budete mít připravený novou pochoutku. Bude mnohem svolnější k tomu se naučit jíst něco jiného. Také tím předcházíte obezitě.

Zcela upřímně, když si dáte na stůl misku s cukrovím, jak to celý den děláte? Chodíte a uždibujete. Potom ani nevíte, kdy přesně máte hlad a do léta si dáváte předsevzetí, že musíte zhubnout do plavek. Tak přesně takhle to mají i kočky. Až na to hubnutí.

1. krok: Nakoupíme kuřecí maso bez kostí. Ideálně tedy kuřecí prsa. Já jsem měla zrovna stehno, ale i to má hodně libového masa. To vyzkoušíme kočce dát nakrájené za syrova, abychom ověřili, jestli skutečně neví, co s ním.

20160430_202553

2. krok: Nakrájené maso krátce povaříme ve vodě, aby pustilo šťávy. Jakmile začne voda bublat, můžeme sporák vypnout.

20160430_202555

3. krok: Lehce povařené maso (kousky mohou být trošku syrové, nevadí to) naložíme to mělké misky a přelijeme dostatkem vývaru. V tento moment máme maso, které pustilo své aroma a kočkám se zpracovává podobně jako kapsičky.

20160430_202543

4. krok: Předložíme kočce misku s masem. A tady začíná individualita každé kočky. Některé můžete vyzkoušet nechat olíznout prst s vývarem nebo jí trošku potřít pusu, pokud se nechá. Před některou žmoulejte maso mezi prsty, aby viděla, že to také „jíte“. Některé kočky se na povařené maso vrhnou hned. Dejte jim hlavně prostor a klid na jídlo.

5. krok: Postupně se v misce mění poměr syrového a vařeného masa až se dostanete k větším kouskům. Ty už musí kočka žvýkat. Nakonec jí budete dávat kuřecí prsa vcelku a přejdete plynule k dalším druhům. Můžete vyzkoušet kuřecí krky, stehno, křídla a časem i na hovězí, vepřové nebo králíka dle vašich dostupných zdrojů.

Jestliže vám návod nezabral, nezoufejte. Víme, že existují i kočky mnohem vybíravější, pro které připravujeme jiný vyzkoušený postup. Tento stačí na většinu nově příchozích koček. Není ani nijak náročný. Některé kočky ho zvládnou během tří dnů, jiným trvá třeba týden.

Dejte nám do komentářů vědět, jak jste byli se svou kočičkou úspěšní.

 

Odebírejte náš newsletter

Přihlaste se k odběru zvířecích novinek, které vás dojmou i zahřejí na srdci.

© 2023Pet Heroes z.s., IČO: 01552309, DIČ: CZ01552309, Hlavatého 663/15, 149 00 Praha