Jak si vybrat člověka, od kterého si psa pořídím

10. 02. 2018

Já osobně preferuji útulky a adopce, takže doporučuji vyhledat si nějakého pejska k adopci třeba na www.pesweb.cz, kde je nabídka pejsků z celé republiky a rozhodně si tam vyberete. Pokud se ale rozhodnete pro koupi štěněte konkrétního plemene, dám vám několik rad, jak vybrat vhodného chovatele. Upozorňuji, že je velmi důležité si vybírat mezi chovateli, kteří mají chovatelské stanice registrované pod ČMKU. To si rozhodně ověřte přímo e-mailem na ČMKU nebo v jejich seznamu chovatelských stanic.

Komunikace s chovatelem je důležitá

První věc, která vám hodně napoví, je komunikace. Ptejte se, na co chcete. Od krmení přes ubytování, výchovu, až po to, jestli se můžete přijet podívat ještě, než si štěně vezmete. Ptejte se na rodiče, ale klidně i prarodiče štěňátek. Zeptejte se, jaké jsou předpoklady tohoto vrhu, jak dopadly zdravotní testy rodičů a jaké pejsky můžete dohledat v rodokmenu. Staňte se s chovatelem přáteli.

Návštěva před odběrem

Většina chovatelů velmi uvítá návštěvy hlavně na socializaci štěňátek, takže by neměli mít problém s vaší návštěvou ještě před odběrem. Navíc tak přece ukážete, že máte o štěně skutečný zájem. Dobrým chovatelům jde vždy hlavně o to, aby se jejich odchovy dostaly do těch nejlepších rukou a tak vás budou chtít poznat. Jestli máte dojem, že vám chovatel nechce odpovědět na nějaké otázky nebo striktně odmítá návštěvu, už je načase pojmout podezření. Pokud vám chce chovatel pejska dovézt někam na náměstí, benzinku, abyste to měli blíž, striktně psa odmítněte. Přesně tohle je typické chování množitelů, u kterých riskujete nemocného psa.

Poslední ověření

Když se vám líbí komunikace chovatele, při návštěvě jste neviděli nic špatného a vše probíhá, jak má, ještě si pro úplně poslední jistotu ověřte pravost průkazu původu na ČMKU. Někteří množitelé si tisknou průkazy původu sami a tím falšují dokumentaci. Ideální je si přes klub daného plemene nebo přímo ČMKU ověřit, jestli je toto štěňátko skutečně registrované a nejedná se o podvod.

Nezapomeňte na kupní smlouvu

Samozřejmostí by měla být také kupní smlouva, kterou striktně vyžadujte. Kupní smlouva umožňuje identifikaci chovatele a v případě jakýchkoliv potíží s vaším pejskem zaručuje také vymahatelnost vašich práv jako spotřebitele – kupujícího.

Pro případ, že si nejste jistí pořízením pejska a nevíte, jak správně vybrat chovatele, obraťte se na někoho zkušenějšího. Na někoho, kdo se o kynologii zajímá a poradí vám, jak postupovat.

Další články na téma množíren a výběru psa

Co dělat, když odhalíte množírnu

V množírnách trpí i kočky

Jak probíhají adopce psů

Proč úřady nekonají v otázce množíren

Proč je chov bez papírů špatně a ani s těmi papírovými to není slavné

Jak si vybrat člověka, od kterého si psa pořídím

Proč „Zvíře není věc“ nefunguje tak, jak si představujeme

Články

Chystáte se na návštěvu veteriny? Tipy jak mazlíčkovi zajistit tu nejlepší péči

01. 09. 2023 - Možná se to nezdá, ale i vy sami můžete přispět k tomu, aby váš pejsek nebo kočička...

Kočka málo pije: jak předejít dehydrataci

08. 08. 2023 - Kočky a pitný režim – problém, se kterým se potýká většina majitelů. I my lidé si...

Jak zabezpečit kočku proti útěku

29. 07. 2023 - Ačkoliv by mělo jít o naprostý základ, mnoho lidí stále bere zabezpečení oken a balkónů...

Červencové dobrovolnické dny pro veřejnost

27. 06. 2023 - Po dlouhém čekání je to tady! Příští měsíc chystáme pro veřejnost další...

Odebírejte náš newsletter

Přihlaste se k odběru zvířecích novinek, které vás dojmou i zahřejí na srdci.

© 2023Pet Heroes z.s., IČO: 01552309, DIČ: CZ01552309, Hlavatého 663/15, 149 00 Praha