Chcete si vzít koťátko? Hloupost! Adoptujte si raději dospělou kočku

13. 08. 2017

1. Ustálená povaha

Koťátka jsou všechna stejná – hrají si, ničí věci a nikdy nevíte, jestli z nich vyroste raubíř nebo klidná mazlivá kočka. Dospělá kočka má oproti tomu již ustálenou povahu – víme o ní, zda má ráda jiná zvířata, jestli ráda spí dvounohým členům rodiny u nohou či na hlavě nebo dává přednost svému královskému pelíšku. Víme, jestli je aktivní a denně vyhrává imaginární závody na trase obývací pokoj – koupelna nebo se raději rozkošnicky vyvaluje celý den a prokládá to pouze jídlem. Víme, jestli je raději doma nebo ráda chodí ven a jestli je mazlivá nebo spíše preferuje sledování domácího dění zpovzdálí.

2. Méně škod (na majetku i těle)

Nečekají vás ožužlané boty, zpřetrhaná lanka na žaluziích, ani roztrhaná záclona po babičce. Dospělá kočka již nemá potřebu trénovat své dovednosti a um na vašem majetku, vaše palce pod peřinou budou v bezpečí před jejími bleskovými útoky a obývací pokoj nebude muset snášet noční nájezdy a lov neviditelných myšek.

3. Menší potřeba pozornosti

Na rozdíl od koťat nevyžadují dospělé kočky tolik pozornosti. Ke štěstí jí postačí šantová myška na hraní, pomazlení od dvounožců při sledování oblíbeného seriálu na gauči a občasná asistence v kuchyni s vidinou něčeho dobrého.

Koťátko, obzvláště pokud je jedináček, které na vás celý den nedočkavě čeká doma, se dožaduje pozornosti občas i bolestivou formou v podobě nabroušených drápů a zoubků. Pokud jsou koťátka dvě, velmi ráda dohání veškerou zameškanou aktivitu v noci.

Na závěr

Kočičího člena rodiny si vybírejte podle povahy a zejména podle vašich možností, nikoliv podle toho, jak je kočka roztomilá na obrázku. Nechte si poradit od útulkových tet, které své svěřence znají nejlépe a velmi rády vám o něm poskytnou všechny informace. Jsou schopné vám sdělit velmi důležité informace např. o snášenlivosti kočky k ostatním kočičkám, ke psům, zda se hodí do rodiny s dětmi nebo spíše k babičce, které bude dělat společnici při koukání na televizi. Dále vám poradí, co ta či ona kočka vyhledává, zda hodně aktivity nebo jestli v podstatě celý den prospí a mnoho dalšího o vámi vybrané kočce.

Kočky se běžně dožívají 15 až 20 let, v útulcích se nachází nejčastěji mazlíci mladší 10 let. Nemusíte se tak tedy vůbec bát si adoptovat například 7letou kočku.

Pokud hledáte nenáročného mazlivého parťáka, dejte šanci dospělákovi!

Nemůžete mít doma vlastního kočičího parťáka, ale chcete pomáhat? Staňte se virtuálními rodiči.

Články

Chystáte se na návštěvu veteriny? Tipy jak mazlíčkovi zajistit tu nejlepší péči

01. 09. 2023 - Možná se to nezdá, ale i vy sami můžete přispět k tomu, aby váš pejsek nebo kočička...

Kočka málo pije: jak předejít dehydrataci

08. 08. 2023 - Kočky a pitný režim – problém, se kterým se potýká většina majitelů. I my lidé si...

Jak zabezpečit kočku proti útěku

29. 07. 2023 - Ačkoliv by mělo jít o naprostý základ, mnoho lidí stále bere zabezpečení oken a balkónů...

Červencové dobrovolnické dny pro veřejnost

27. 06. 2023 - Po dlouhém čekání je to tady! Příští měsíc chystáme pro veřejnost další...

Odebírejte náš newsletter

Přihlaste se k odběru zvířecích novinek, které vás dojmou i zahřejí na srdci.

© 2023Pet Heroes z.s., IČO: 01552309, DIČ: CZ01552309, Hlavatého 663/15, 149 00 Praha