Close

26.12.2017

Novoroční pravidla pro bezpečí vašich chlupáčů

Konec roku se pomalu blíží a s ním přichází nejen otevíraní šampaňského, novoroční polibek, chlebíčky ale i ohňostroje. Mnoho lidí je miluje, ale spousta si myslí, že jde o krátkou, otravnou a hlučnou nepříjemnost. Lidské názory jsou odlišné, ale ty zvířecí se téměř vždy shodnou. Ohňostroje nejsou pro zvířata příjemná záležitost a v polovině případů naše chlupaté i nechlupaté kamarády děsí.

Mnoho majitelů si tento fakt uvědomuje a každoročně se snaží oslavy svým zvířátkům co nejvíce ulehčit. Bohužel, jsou i tací, kteří si neuvědomují, jak stresové toto období pro zvířata je. Malá, jednoduchá rovnice stačí k tomu, aby se naplnila největší noční můra každého zvířecího rodiče. Otevřené okno nebo pes puštěný na volno, malý ohňostroj a BUM! Následují hodiny hledání a slz. Stačí málo, aby se dalo předejít neštěstí. Nový rok by měl být příjemná záležitost pro každého. Ať už člověka nebo zvířecího společníka.

1. Vodítko

Snad nejdůležitější pravidlo novoročních slavností: nebrat zvířata ven na půlnoční ohňostroje a během dní před oslavami venčit pouze na vodítku (a ideálně s dobře padnoucím postrojem, ze kterého se psík nemůže vyvléknout). I když jde o nejklidnějšího mazlíčka na světě, i když je hluchý nebo slepý, opravdu se nevyplatí riskovat. Pro zvířata jsou děsivé nejen zvuky, ale i světla a pachy. I ten nejklidnější pes může při tak stresujícím podnětu zpanikařit a zaběhnout se. Nikdy nevíte, kdy potkáte nějakého ohromného vtipálka, kterého nenapadne nic lepšího, než vašemu parťákovi hodit petardu pod nohy, takovou situaci málokdy zvládne i ten nejklidnější a největší flegmatik.

Je důležité dopřát zvířátku přes den hodně pohybu a psychického vyžití. Zvířátko spokojeně unavené ze dne plného hraní a zábavy bude klidnější. Další důležitá věc je nechat psa, aby venku udělal svoji potřebu před začátkem ohňostrojů. Je pravda, že hlavně v období Nového roku jsou ulice plné lidí, kteří jaksi nemají správný pojem o čase a pouští výbušniny i před setměním. Proto je dobré psa nebo kočičku nepouštět na volno a vyhledávat klidné oblasti. Je-li váš psík vystresovaný už několik dní před Silvestrem, snažte se jej spíše psychicky unavit různými domácími aktivitami, skvělé jsou např. psí hlavolamy, které pomáhají psíkovi se uklidnit a uvolnit. Psychické zaměstnání je totiž stejně důležité jako to fyzické.

 

2. Zavřete okna, zatáhněte žaluzie, pusťte nahlas televizi

To, že slavíte se zvířátkem doma v teple a ne venku, neznamená, že zvíře nebude rozrušené. Zvuky ohňostrojů, hlavně v období Nového roku, jsou často tak silné, až by si jeden myslel, že by se dokázaly protlačit i do protiatomového krytu. Kočička či pejsek v rozrušení může rychle utéct ven, kde je situace jen horší, anebo spadnout z velké výšky. Proto je dobré zavřít všechna okna, a pokud to situace dovoluje, i zatáhnout žaluzie. Stejně tak se snažte svým mazlíčkům umožnit přístup do nejodlehlejších částí bytu či domu, např. do koupelny, či kotelny, kde jsou zvuky ohňostrojů nejvíce utlumené, hodně pomůže i puštění rádia.

 

3. Hraní, mazlení, ale i respekt

Pokuste se odvést pozornost zvířátka hrou, pouštěním televize nebo rádia. Vytvoření šumu pomáhá překrýt výbuchy zvenku. Ovšem, pokud je zvíře moc rozrušené, je potřeba mu nechat prostor, nechat ho, ať se skryje na místo, kde se cítí bezpečně. Někteří majitelé vybudují pejskům malý bunkr z polštářů a dek, jiným postačí pelíšek, mazlíčci často hledají útočiště i např. v koupelně ve vaně. Dbejte na to, aby zvířata měla vždy místo, kde mohou najít útočiště. Pejska se nesnažte konejšit nebo jakkoliv upevňovat to, že je ten pravý čas se bát. Sami se uvolněte, pusťte nahlas televizi a buďte v klidu.

 

4. Buďte chápaví

Nikdy nestresujete zvíře křikem, ani ho nechvalte za to, že se bojí. Situace se tím jenom zhoršuje a strach se může v budoucnosti jenom prohloubit. Je důležité nestresovat zvíře křikem ani v případě že se rozhodnete trávit Nový rok venku a mazlíčka nechat doma. Vyděšený pejsek či kočička může v tomto případě něco zničit nebo se strachem pomočit. Je důležité zachovat klid, v normální situaci by se pravděpodobně zvíře takhle nezachovalo, proto trest není na místě.

 

5. Čipujte

Pro každý případ je dobré dát zvířeti čip a zaregistrovat ho. Neštěstí se může stát i dobře zajištenému páníčkovi a takovéto opatření může pomoci vrátit zaběhnutého miláčka zpět ke své rodině. Vyděšená zvířata dokážou uběhnout i kilometry od svého domova.

 

6. Jiné uklidňující prostředky

V případě, že má zvíře moc velké problémy s nervozitou, je možné koupit uklidňující pomocníky. Ze psích je to například „Alavis Calming“ nebo uklidňující obojek s feromony. U koček pomůžou například přípravky se šantou kočičí nebo kozlíkem lékařským. Tyto přípravky častokrát začínají působit do pár minut a účinek může trvat několik hodin až týden. Chemické uklidňováky určitě nedoporučujeme, tyto přípravky zvíře sice otupí, ale jeho stres nezmenší. Naopak se bude cítit mnohem více dezorientované. Obzvlášť bychom chtěli upozornit na Sedalin a jemu podobné přípravky, které mohou být až životu nebezpečné. Chemické přípravky můžou vyvolat zdravotní komplikace, které mohou vést k trvalému poškození nebo dokonce smrti, případně paniku ještě více prohloubí. Každé zvíře je individuální a na každé mohou tyto přípravky působit jinak. V případě zvířátka, které trpí alergiemi nebo jinými zdravotními komplikacemi, je vždy lepší diskutovat o podávání silnějších přípravků s veterinářem.

Jak se říká, jak na Nový rok, tak po celý rok. Možná jen řeči starých bab, ale jen tak pro jistotu je lepší zařídit, aby se na Nový rok měli dobře nejen lidé, ale i zvířátka. A jestli strávíte Nový rok s kamarády nebo mazlením s domácím miláčkem, přejeme vám hodně zdaru a šťastný Nový rok 🙂

26.12.2017

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *